Svezli jsme se
Subaru BRZ Automat – Přehlížené? Škoda!
Petr Hanke 24.08.2023 06:35
Foto: Jiří Kaloč
U lehkého sportovní kupé Subaru BRZ je první volbou šestistupňová manuální převodovka, nicméně verzi se samočinným řazením není od věci vyzkoušet. Dokáže totiž překvapit.
I když stále panuje představa, že ke správnému automobilu se sportovními ambicemi patří manuální převodovka, většina sportovních vozů dnes již disponuje nějakou formou automatického řazení. Ve skutečnosti platí, že podíl manuálních převodovek klesá s rostoucí cenou vozu. Ferrari proto s manuálním řazením nekoupíte a u Porsche byste tyto modely spočítali na prstech jedné ruky. U BMW M2 má trojici pedálů méně než 10 procent prodaných vozů. V případě Subaru BRZ druhé generace je situace poněkud odlišná, jelikož jde o lehčí, dostupnější a méně výkonný sportovní vůz, manuální převodovka u něj převládá. Konkrétně v České republice jí patří více než 80 % prodejů.
Foto: Jiří Kaloč
Druhá generace Subaru BRZ přebírá šestistupňovou samočinnou převodovku od svého předchůdce, její původ je tedy stále u značky Lexus. Z důvodu zvýšení točivého momentu z 205 na 250 N.m nového motoru u ní došlo k zesílení, konkrétně lamelových spojek. V běžném automatickém režimu převodovka potěší jemností řazení, stejně jako plynulými rozjezdy – na tom ale není nic překvapivého. Oproti předchozí generaci ale nyní dostala nově fungující režim Sport, jenž do logiky řazení přidává údaje z čidel podélného a příčného zrychlení. Výsledkem je, že při brzdění do zatáček postupně samočinně podřazuje, aby byly při následné akceleraci připraveny správné otáčky. Tím se jízda nejen zrychluje, ale je také mnohem zábavnější a celkově i při sportovním svezení použitelnější.
Připraven je ale též manuální režim ovládaný jak pomocí voliče (škoda, že je + dopředu a – dozadu a ne naopak), tak páček na zadní straně volantu. V tomto módu převodovka drží převodový stupeň do omezovače a neřadí na vyšší převod, což je důležité zejména při driftování. Při jízdě na řekněme 80 % je rychlost řazení standardní, při větším jízdním nasazení na převodovku ale chvíli „čekáte“. Zkrátka by mohla být trochu rychlejší a možná i agresivnější, aby zařazení dávala najevo škubnutím – ke sportovnímu svezení by se větší dravost hodila.
Foto: Jiří Kaloč
Když se ale rychlosti řazení přizpůsobíte, zjistíte, že zásluhou delšího zpřevodování jedete na druhý převod rychleji, než by tomu bylo u manuálního řazení. Průjezdy vraceček smykem na druhý stupeň jsou tak paradoxně rychlejší. Delší převody jsou ale příjemné také při běžných cestách – na šestý převod totiž točíte o téměř 14 % méně.
Ve srovnání s předchozí generací již u samočinné verze nemáte pocit tak výrazného poklesu dynamiky, jako tomu bylo u předchozí generace, a to i přesto, že i nyní je ve sprintu na 100 km/h o stejných 0,6 sekundy pomalejší než manuální skříň. Nový „automat“ je ale v této disciplíně o 0,7 s rychlejší než původní „manuál“.
Kromě většího komfortu má samočinná převodovka dodávaná za příplatek 50 tisíc korun připraven ale ještě jeden důležitý argument – pojí se s ní kamerový systém EyeSight, který nabízí adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu a další funkce. Vhodně tedy univerzálnější charakter kupé BRZ doplňuje. Další výbavou navíc je asistent dálkových světlometů a zadní parkovací asistent schopný zastavit před překážkou.
Foto: Jiří Kaloč
Samočinná převodovka ve druhé generaci lehkého kupé od Subaru ukázala, že je možná neprávem přehlížená. Samozřejmě že jízda s ní není tak ryzí jako s manuálním řazením, nicméně stále se s ní velmi dobře svezete, a to i driftem, protože charakter typu BRZ se zadním pohonem zachovává. Navíc ale přináší účinné pomůcky pro zpříjemnění každodenního života.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)