Svezli jsme se
Seat Arona Experience 1.5 TSI DSG – S chutí vpřed
Jiří Duchoň 02.03.2022 06:30
Seat modernizoval své městské SUV Arona. Přiváží robustnější vzhled, ale také přepracovaný interiér, jenž zaujme i příznivce nejnovějších digitálních „vychytávek“.
Typ Arona (viz AR 11/’17) se stal prvním z řady malých crossoverů, jímž koncern Volkswagen zaútočil na stále oblíbenější kategorii městských SUV. A nebylo to náhodou. Vývojové středisko Seatu v Martorellu u Barcelony se totiž v rámci VW Group významně podílelo na vývoji platformy MQB A0, na níž nyní vyjíždějí již všechny malé vozy koncernu. Vůbec prvním z nich se však stal Seat Ibiza (viz AR 3 a 5/’17), jenž prokázal, že kvality tohoto mechanického základu jsou neoddiskutovatelné: ve volbě evropského Vozu roku 2018 (COTY) skončila Ibiza na skvělém druhém místě. Arona z Ibizy vychází a s příchodem podzimu vstoupila u nás do prodejů v podobě modernizované pro modelový rok 2022.
Vyzkoušeli jsme nejvýkonnější provedení se zážehovým čtyřválcem 1.5 TSI/110 kW (150 k), dostupným výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, a novou výbavou Experience. Ta nahrazuje dosavadní stupeň Xcellence, vůz více stylizuje do podoby SUV a přispívá k výraznějšímu odlišení výbav. Základní variantou je primárně praktická Style, zatímco spíše alternativou, dostupnou za podobné peníze, je výrazněji sportovně střižený stupeň FR.
Na první pohled si všimneme upravené přídě (LED hlavní světlomety jsou nyní standardem), na níž vyniknou zejména mlhové svítilny přesunuté po vzoru prestižního Formentoru od Cupry na vyšší, prominentní místo. Změn doznal také konec karoserie, především upravený střešní spoiler a nárazník. Výraznější modifikace se dotkly interiéru, palubní deska je nová a obkladové a čalounické materiály působí citelně hodnotnějším dojmem než dosud. Sedadla jsou čalouněna kombinací kůže a Alcantary, výdechy ventilace rámují za tmy efektně podsvícené okraje. Samozřejmostí je konfigurovatelný digitální přístrojový štít i výše, a tedy blíže zornému poli řidiče umístěný středový dotykový monitor. Může mít úhlopříčku až 9,2 palce a jeho součástí je trvalé síťové připojení, konektivita Seat Connect, Full Link zajišťující propojení s chytrými telefony přes Android Auto a Apple CarPlay i pokročilé hlasové ovládání (stačí na vůz mluvit hovorovým jazykem, nikoli přesně danými pokyny).
Znovu se projevily kvality zážehového čtyřválce 1.5 TSI, jenž tradičně patří k obecně nejlepším agregátům své kategorie. Ve zkoušeném voze zaujal velmi tichým, vibrací zcela prostým během, po zastavení na křižovatce nevíte, zda jej stop/start vypnul, nebo jestli stále běží. Dvouspojková převodovka zůstává poněkud těžkopádná při změnách směru pohybu, jinak si s motorem rozumí. Celek umí vhodně odhadnout aktuální požadavky řidiče na dynamiku. Při ostřejším prošlápnutí plynového pedálu se z Arony stane velmi rychlý vůz a motor se za výrazné akustické kulisy žene do otáček. Výkon na nízkou hmotnost Arony s přehledem stačí, orientační měření potvrdila, že z 0 na 100 km/h zrychlí za dobu jen nepatrně přesahující 8 sekund. Podvozek je spíše tužší, díky čemuž jsou náklony karoserie minimální a řidič má vůz vždy pod kontrolou. Mírně zvýšený aerodynamický svist kolem zpětných zrcátek a čelního okna ve vyšších rychlostech zůstává i po faceliftu.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový čtyřválec uložený vpředu napříč; hliníkový blok i hlava; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/5000–6000 min-1 a 250 N.m/1500–3500 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG; pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání adaptivními), vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením ø 276 x 24, vzadu plné ø 230 x 9 mm; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/HHC/XDS; hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem na sloupku volantu (C-EPS); stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky Continental WinterContact TS 850P, 215/45 R 18.
Rozměry a hmotnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2566 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1503/1486 mm; d/š/v 4138/1780/1552 mm; objem zavazadlového prostoru 400 l; objem palivové nádrže 40 l; hmotnost pohotovostní/celková 1193/1770 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 210 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,2 s; kombinovaná spotřeba WLTP 5,0 l/100 km; emise CO2 113–115 g/km.
Cena od 455 900 (zkoušené provedení od 587 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)