Svezli jsme se
SEAT ALHAMBRA 2.0 TDI DSG 4Drive – LEPŠÍ NEŽ SUV
Petr Hanke 30.03.2018 06:56
Svezli jsme se
Týdenní zkušenost se Seatem Alhambra 2.0 TDI 4Drive ukázala, že existují mnohem univerzálnější vozy než dnes tolik módní SUV.
Seat Alhambra se jako dvojče Volkswagenu Sharan (v první generaci také Fordu Galaxy) vyrábí od roku 1996. Druhá generace postavená na podvozku PQ46 (například předchozí generace Volkswagenu Passat nebo Škody Superb) se začala prodávat koncem roku 2010 (viz AR 10/´10). Od té doby prošla několika modernizacemi zaměřenými jak na hnací soustavy, tak například na multimediální a navigační systémy. Alhambra stále zůstává klasickým velkoprostorovým vozem dodávaným v pěti- nebo sedmimístném provedení. Testem redakce prošla vrcholná verze vybavená vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI s výkonem 135 kW (184 k), jež je vždy kombinovaná s dvouspojkovou převodovkou DSG. Zatímco s pohonem předních kol jde o starší verzi převodovky se šesti převody, zkoušené provedení 4Drive s elektronicky řízeným pohonem všech kol disponuje novější, sedmistupňovou variantou. Celek zaujme vhodným celkovým sladěním, jen v některých situacích při mírnější akceleraci by dvouspojková převodovka mohla být méně agilní a bez podřazování se spolehnout na točivý moment motoru. Pohon všech kol dodával automobilu vysokou míru jistoty, a to, poněkud nepřekvapivě, zejména na kluzkém povrchu.
Nicméně i na suchu Alhambra ve verzi 4Drive působila dojmem větší stability a klidu. Pohon všech kol při akceleraci rozdělil točivý moment 380 N.m mezi nápravy, takže přední kola byla méně ovlivněna hnacími silami. Během testu jsme s vozem jezdili se spotřebou kolem 8,5 l/100 km; doplňme, že palivová nádrž má nadstandardní objem 70 l. Zásluhou pohonu všech kol se Alhambra na běžných silnicích vyrovná vozům segmentu SUV, i přes světlou výšku 152 mm na ně bude mírně ztrácet v terénu. Díky menším, a tudíž i lehčím kolům ale poskytuje více komfortu, jehož míru lze ovlivňovat i pomocí na přání dodávaných aktivních tlumičů – na rozdíl od obecného povědomí, v tomto případě je jejich přínos zejména ve schopnosti přizpůsobení hmotnosti převáženého nákladu (užitečná hmotnost 667 kg). Například při jízdě s plně vytíženým vozem dojde v režimu Sport k vítanému omezení nepříjemného pohupování karoserie, a tím zlepšení stability při jízdě na dálnici.
Hlavním trumfem Alhambry je ale především vnitřní prostor v zadní části, přístupný posuvnými dveřmi s možností elektrického pohonu. Tím je zajištěno pohodlné nastupování na obě poslední řady sedadel. Druhá řada je tvořena trojicí samostatných sedadel, které lze posouvat, nebo je z vozu zcela vyjmout. Zadní dvojice míst je určena spíše pro osoby menšího vzrůstu, nicméně je pohodlnější než v případě podobně velkých vozů segmentu SUV. Silnou stránkou Alhambry je také velikost a možnost využití zavazadlového prostoru. Testovaný vůz s nejvyšší výbavou Style Advanced byl doplněn paketem FR dodávajícím určitý nádech sportovnosti. Jeho součástí jsou 18“ kola a polepy na bocích, stejně jako různé detaily v interiéru v čele s červeným prošívání koženého volantu a alcantarových sedadel. I když velká MPV z trhu postupně mizí na úkor stále oblíbenějších SUV, test Alhambry 4Drive ukázal, že jde o vůz, jenž v mnoha vlastnostech zaměřených na rodinné použití designově povětšinou atraktivnější „terénní“ soky stále předčí...
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)