Svezli jsme se
Pravý Brit?
Petr Hanke 03.01.2004 00:00
|
Před několika lety jsem se zúčastnil párty, kterou pořádal otec mého kamaráda. Jednalo se o slavného závodníka, který v současnosti závodí s veterány. Je charakterní, rozšafný a trochu výstřední.
Takový Angličan starých časů. Počítal jsem, že nebude příliš těžké nadhodit téma pro konverzaci, protože jsem právě vrátil Bentley Continental T. „Zdravím. Právě jsem strávil pár dní s Bentleyem Continen...“ Dál jsem se nedostal. Upřel na mě zdrcující pohled a suše mi skočil do řeči: „Promiňte, ale já si nevážím ničeho, co bylo vyrobeno po roce 1930 jako Bentley.“ Otočil se a zmizel v davu.
Bentley je jedna z vůbec nejklasičtějších anglických značek. Tato automobilka má ve světě mnoho obdivovatelů, avšak aby se z ní stala profitující firma, to není nic snadného ani pro takového giganta, jakým je koncern Volkswagen.
Možná jste ještě nikdy neslyšeli o 41letém dr. ing. Ulrichu Eichhornovi, ale vězte, že se jedná o jednoho z nejschopnějších vývojářů podvozků na světě. Z místa šéfa vývoje Volkswagenu přešel k Bentleyi. Ještě před Volkswagenem však tento technik pracoval pro Ford, kde vyvinul například vynikající podvozek Focusu nebo Pumy.
Kdybychom byli hodně necitliví, mohli bychom říci, že Continental GT je postaven z dílů koncernu Volkswagen. Buďme však spravedliví. Úprav na jednotlivých dílech je víc než dost, takže převodovky a pohon všech kol z Audi A8 či některé výlisky podlahové plošiny z Volkswagenu Phaeton nemohou být vzhledem k unikátnímu konceptu na škodu. Abychom nezapomněli, Bentley má ještě rodinné styky s Porsche Cayenne.
Pohon všech kol je nedílnou součástí tohoto auta. To je dobře, protože jak jinak byste přenesli 560 k a 650 N.m (1600 min-1) na měnící se povrchy silnic celého světa? Na světě neexistuje auto, které by nabízelo tolik síly v tak nízkých otáčkách.
Continental GT disponuje dvojicí turbodmychadel a především jedním z technicky nejzajímavějších motorů současnosti. Jedná se o šestilitrový dvanáctiválec s válci uspořádanými do W, který je tvořen dvojicí známých motorů VR6. Jedná se o motor, který ševelí pod kapotou Volkswagenu Phaeton nebo Audi A8, přímo v Crewe mu však dodají zmiňovaný pár turbodmychadel a učiní ještě několik detailních úprav na nastavení.
Obrovskou předností motoru W12 je především jeho kompaktnost (na délku je dokonce menší než konvenční motor V8). Právěmalé rozměry hrají důležitou roli v jízdních vlastnostech a ovladatelnosti vozu. Avšak tento krátký, ale široký dvanáctiválec je pouze částí celého vozu. Důležitou roli hraje i šestistupňová samočinná převodovka ZF.
Eichhorn vydržel potlačovat své nadšení pouhých pět minut. Procházíme kolem nádherných starých kousků, až se dostáváme ke Continentalu GT v zelené metalíze. Auto vypadá speciálně zezadu úžasně. Působí menším a kompaktnějším dojmem, než jsem si ho představoval. Předku dominuje drátěná maska chladiče. Zadek však autu dodává tu pravou vážnost.
Elektrická ruční brzda je odbrzděna a vyrážíme na cestu. Eichhorn nasadil své Ray-Bany a zaměřil se na velké kolečko na středovém panelu. „Jsou zde čtyři možnosti nastavení tlumičů – měkké, normal a dva sportovní stupně. Já však mám nejraději Normal.“ Vzduchové odpružení Continentalu GT udržuje stálou světlou výšku a plynule mění charakter odpružení.
Podvozek se za každou cenu snaží nezávisle na nerovnostech silnice udržovat karoserii v jedné poloze. „Myslíme si, že vyladění podvozku tohoto automobilu je opravdu vhodné pro nejrůznější typy silnic. Zatím nejlepší kompromis, co se kdy povedl.“
Přišlápl plyn a Continental GT se vrhá do provozu. „Tohle je nejrychlejší čtyřmístné kupé na světě.“ Přestože toto auto není postaveno s důrazem na největší rychlost, dokázalona okruhu Nardo kroužit 30 000 kilometrů rychlostmi kolem 280 km/h.
Eichhorn je trošku nesvůj, ale jakmile se doprava před námi rozplynula, uklidňuje se a mohutně přidává plyn. Je těžké popsat, jak se Continental GT pohybuje. Auto se prostě vymrští vpřed bez náznaku jakéhokoliv tření, jako by bylo nadnášeno. Je šokující, v jakém klidu všechno probíhá.
Tyto pocity mají svůj původ především v nízko posazeném točivém momentu. Již od 1600 min-1 převodovka vyřadí svůj měnič, čímž zmizí klasická „gumovost“ automatů. Doslova cítíte, jak jde síla motoru přímo ke kolům, je to podobné jako u ručních převodovek.
I ze sedadla spolujezdce dokonale vnímáte tuhost auta. Máte pocit, jako když motor, převodovka a pohon všech kol jsou jediný a nádherně spojitý mechanismus. Necítíte žádné prodlevy v produkci výkonu, jak by se dalo od zvoleného konceptu očekávat. Právě tak rychle, jak zrychlujeme, dupe Eichhorn na brzdy. Brzdová soustava velmi jemně dávkuje brzdný účiněk pro jednotlivá kola a Bentley zastavuje intenzivně, ale naprosto klidně.
Silničky v okolí továrny mají povrch z hrubých kamínků a rozdrobené okraje – typicky anglické silnice, které by v Německu stály první ve frontě na opravu. I když je Continental GT naladěn na silnice celého světa, právě nalezení toho správného kompromisu bylo tou nejobtížnější prací na celém projektu.
„Anglické silnice jsou tak zvláštní,“ pokračuje, „v Německu jsou hladší povrchy a méně prudké zatáčky, v nich však jsou relativně dlouhé nerovnosti, které dokáží automobil pěkně rozházet. Zatáčky také velmi často v polovině mění svůj poloměr, takže často musíte uvnitř měnit velikost zatáčení.“ Eichhorn má vlastní recept na svá auta: „Jakmile se vám podaří postavit auto pro anglické a německé silnice, buďte si jisti, že se osvědčí po celém světě.“
Jak je vidět, Continentalu GT se vše podařilo sloučit dokonale. Projeli jsme úzkými klikatými cestičkami s takovou lehkostí, jako kdyby naše auto vážilo polovinu své hmotnosti. I od místa spolujezdce se zdá, že letíte.
Eichhorn zastavil na konci dlouhé rovinky a vypnul ESP. Sešlápl brzdu, vytočil motor k červenému poli a zdvihl levou nohu. Bez jakéhokoliv dramatu se Continental GT jednoduše zvedl a vypálil vpřed. Žádný prokluz kol, nic, jen prosté a tiché zrychlení.
Po chvilce mi Eichhorn ukazuje dva improvizované losí testy. „Chtěli jsme dosáhnout kombinace mrštnosti a stability,“ říká Eichhorn. Ptám se, zda se u Bentleye podřídili módě a auto testovali na severní smyčce Nürburgringu. Dostává se mi zajímavé odpovědi: „Ha, tohle auto je na Nürburgring moc rychlé. Hned ve Fuchsröhre jelo 300 km/h.“
Zdá se, že Bentley se pro znovuvzkříšení slávy své značky vydal s kupé Continental GT správným směrem. Způsob, jakým dostává svůj výkon na silnici, zvuk, vzhled a dojem kvality jsou prvotřídní. Přestože mají hodně společných dílů, nejedná se o Phaeton kupé. Pakliže bych měl uvést nějaký zápor, potom se mi nelíbil plastový středový panel s velkým displejem.
Myslím si, že tohle auto neuspokojí klasické Bentley boys, především proto, že není navrženo ve dvacátých letech. Reálný svět z něj ale bude nadšen. Bentley continental GT Motor: W12, 2x turbo, 5998 cm3 Uložení: vpředu podélně Nejvyšší výkon: 412 kW (560 k)/6100 min-1 Nejvyšší točivý moment: 650 N.m/1600 min-1 Převodovka: 6A Poháněná kola: všechna trvale, dif. Torsen Pohotovostní hmotnost: 2100 kg Výkonová hmotnost: 5,1 kg/kW Zrychlení 0-100 km/h: 4,8 s Největší rychlost: 318 km/h Cena: v přepočtu 5,6 mil. Kč text: Hilton Holloway/Petr Hanke foto: Dominic Fraser zdroj: Auto rating 9/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)