Svezli jsme se
Polygon Honda - Zimní ráj
Tom Hyan 16.02.2006 00:00
Kromě známého zkušebního střediska v Tochigi (od dubna 1979; mimo jiné tam mají speciální kluzkou dráhu z českého čediče se součinitelem tření pod 0,3) má Honda v Japonsku ještě jeden podobný areál oficiálně otevřený v květnu 1996, a to v Takasu na severním ostrově Hokkaido, nedaleko města Asahikawa. Takasu mívá mrazivé zimy s teplotami klesajícími až na -30 °C a poměrně horká léta, což umožňuje technikům rozsáhlé zkoušky vyvíjených automobilů a motocyklů ve velmi širokém spektru povětrnostních podmínek, přičemž důraz je kladen především na zimní období se spoustou sněhu. V areálu mají zkušební jezdci k dispozici mj. vysokorychlostní okruh o délce 6,8 km (maximální sklon v klopené zatáčce 35°) nebo zatáčkovitou trať o délce 6,2 km s převýšením 57,5 m a sedmnácti zatáčkami s poloměry od 9 do 160 m. Jiný okruh o délce 3,1 km zase napodobuje okresní a příměstské silnice, typické pro Velkou Británii a Německo, s rozličnými druhy povrchů vozovky (různou kvalitu asfaltu mají i jednotlivé jízdní pruhy vysokorychlostního oválu).
V Takasu jsme vyzkoušeli tři novinky značky Honda pro rok 2006, a to modernizovaný Accord, nový Civic Hybrid a vlajkovou loď Legend. Největšími technickými novinkami pro evropský Accord jsou systémy podpory řízení Honda Advanced Driving Assist Systems, které bude Honda nabízet jako příplatkovou výbavu pro vybrané modely 2.4 Executive. Vozy s aktivním tempomatem ACC mají za firemním znakem na masce chladiče radarové čidlo, snímající prostor před vozidlem. Řídicí jednotka sleduje rovněž rychlost jízdy a míru otáčení vozu kolem svislé osy. Systém je funkční od 30 do 180 km/h a po detekci vpředu jedoucího vozu samočinně reguluje rychlost jízdy tak, aby byla dodržena bezpečnostní vzdálenost, určená časovým odstupem volitelným tlačítkem na volantu ve třech krocích 1/1,5/2 s. Systém LKAS (Lane Keeping Assist System) se bude zpočátku dodávat jen pro verze s pravostranným řízením. Jeho součástí je i funkce LDWS (Lane Departure Warning System). Ta řidiče upozorní, jakmile vůz začne přejíždět podélnou čáru, vymezující jízdní pruh. K tomu by však nemělo dojít při aktivovaném systému LKAS, neboť samočinné zásahy do řízení udržují vůz uprostřed jízdního pruhu. Řidič však nesmí volant pustit (stačí ho držet jen lehce), jinak se ozve po několika sekundách varovný signál a systém se vypne. Podélné značení na vozovce sleduje kamera C-MOS, umístěná za sklem předního okna u vnitřního zpětného zrcátka. Funkčnost systému LKAS je omezena rychlostním rozsahem 72 až 180 km/h a maximálním příčným zrychlením 0,2 g. Honda prodává na japonském trhu aktivní tempomat ACC již od roku 1999 a LKAS od podzimu 2002.
Oběma výše popsanými systémy je vybaven i nový Legend, jenž jsme vyzkoušeli v japonském provedení (prodej od října 2004), neboť evropské nebylo ještě k dispozici. I přes odlišné nastavení podvozku s měkčím odpružením a delším zpřevodováním pětistupňové samočinné převodovky jsme ocenili výtečné jízdní vlastnosti s dalekosáhle neutrálním chováním v zatáčkách (řízení by však mohlo mít strmější převod). Inovativní pohon všech kol SH-AWD jsme popsali již v AR 7/’04, a tak obraťme pozornost k dalším zajímavostem tohoto luxusního sedanu. Do Evropy se patrně nedostane (údajně kvůli omezené kapacitě výroby) systém nočního vidění Intelligent Night Vision se dvěma infračervenými kamerami v předním nárazníku. Obraz z nich se promítá na zrcadlo, umístěné nad kapličkou přístrojové desky. Pokud řídicí jednotka zjistí na obraze postavu, vydá zvukový signál a postavu zvýrazní červeným rámečkem. Evropská verze bude mít zdvihací kapotu pro případ střetu s chodcem. Po detekci takové srážky zdvihne pyrotechnická jednotka zadní část kapoty o 100 mm během 25 ms. Dalším prvkem rozsáhlé bezpečnostní výbavy je systém CMBS (Collision Mitigation System), využívající údajů radarového čidla k včasnému zjištění hrozící nehody. V takovém případě je řidič ihned varován a před neodvratitelnou nehodou se aktivují elektrické předpínače bezpečnostních pásů a dojde k samočinnému brzdění, aby se zmenšily následky srážky. Legend má také natáčecí světlomety AFS. Zajímavé je i aktivní potlačování hluku AudioPilot, kdy reproduktory vysílají stejné zvuky, jaké vstupují do kabiny od pohonného ústrojí a podvozku, ale v opačné fázi.
Po více než 110 tisících prodaných vozech Honda s hybridní pohonnou soustavou přichází na trh druhá generace čtyřdveřového sedanu Civic Hybrid. Nový čtyřválec 1,3 l hybridní soustavy IMA (Integrated Motor Assist) dostal třífázový variabilní ventilový rozvod i-VTEC s pěti vahadly, propojenými třemi hydraulickými okruhy, pro ovládání dvou ventilů na válec (motor má dvojité zapalování i-DSI). Tento systém dokáže současně uzavřít ventily všech válců, takže vůz může za určitých okolností využívat jen pohon elektromotorem. Konstruktéři významně snížili tření v pohonném ústrojí, zmenšili velikost celé soustavy o 5% a zvětšili celkový výkon o pětinu při kombinované spotřebě paliva snížené na 4,6 l/100 km z původních 4,9 l/100 km. Při využívání slušného temperamentu vozu si posádka musí zvyknout na to, že Civic Hybrid má plynulou převodovku CVT, takže po úplném sešlápnutí pedálu plynu se otáčky motoru usadí na úrovni největšího výkonu, kde setrvávají, zatímco vůz zrychluje plynulou změnou převodového poměru. Za těchto okolností je motor dost hlučný, ale při běžné jízdě je hladina vnitřního hluku nízká. Stručné technické údaje Hondy Civic Hybrid uvádíme v připojené tabulce.
Honda Civic Hybrid - stručné TECHNICKÉ ÚDAJE POHÁNĚCÍ SOUSTAVA hybridní soustava IMA o celkovém výkonu 85 kW (115 k)/6000 min-1 a točivém momentu 167 N.m/2500 min-1, s rekuperací kinetické energie při brzdění; 1) kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec; 1339 cm3 (o/ 73 x 80 mm), 10,8:1, 70 kW (95 k)/6000 min-1, 123 N.m/4600 min-1; OHC 2V i-VTEC s VCM; dvě zapalovací svíčky na válec i-DSI; 2) synchronní elektromotor s permanentním magnetem, 158 V; 15 kW/2000 min-1, 103 N.m/0 až 1160 min-1; 3) sada akumulátorů NiMH za opěradly zadních sedadel, 158 V, 5,5 A.h; 4) plynulá převodovka CVT (2,526 až 0,421 - Z 4,510 až 1,875), stálý převod 3,937; pohon předních kol. PODVOZEK bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; nezávislé zavěšení všech kol, vpředu na vzpěrách McPherson a spodních příčných trojúhelníkových ramenech, vzadu na modifikovaných lichoběžníkových závěsech s rozvidlenými dolními a jednoduchými horními rameny; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčný zkrutný stabilizátor vpředu/vzadu o/ 24/12 mm; kotoučové brzdy o/ 262/260 mm, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, BA, VSA; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 2,65 otáčky mezi rejdy, obrysový průměr otáčení 11,6 m; pneumatiky 195/65 R 15. ROZMĚRY A HMOTNOSTI rozvor 2700 mm, rozchod kol 1505/1545 mm; d/š/v 4545/1750/ /1430 mm; objem zavazadlového prostoru 350 l; objem palivové nádrže 50 l; pohotovostní/celková hmotnost 1297 až 1324/1720 kg. PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) největší rychlost 185 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,5 s; kombinovaná spotřeba paliva EU 4,6 l/100 km; emise CO2 109 g/km.
text: Pavel Olivík, Takasu zdroj: Automobil revue 1/2006 |