Svezli jsme se
OPEL INSIGNIA GRAND SPORT – Podruhé
Jiří Duchoň 13.04.2017 06:21
Svezli jsme se
Nová generace vlajkové lodi automobilky Opel posouvá jméno Insignia do zcela nových rozměrů.
V době svého představení byl Opel Insignia první generace (viz AR 12/’08) vynikajícím vozem a díky kombinaci moderních technologií a efektního designu se dočkal i titulu Vůz roku 2009 (COTY). Od roku 2008, kdy ukončil éru typů Vectra, se dosud prodalo více než 900 000 kusů, takže jej ocenili i zákazníci. Nicméně čas utíkal a již velmi záhy se ukázalo, že zejména ve srovnání s úhlavními konkurenty, VW Passat B7 (2010) a Ford Mondeo čtvrté generace (po několika odkladech se v Evropě skutečně objevil až v roce 2014), Insignia výrazně zaostávala v nabídce prostoru a kvůli své příliš vysoké hmotnosti, jež dokonce atakovala tehdejší BMW řady 7 s prodlouženou karoserií (F02)! Průlomový diesel BiTurbo 2,0 l/143 kW (195 k) tyto handicapy výrazněji dorovnat neuměl a ani facelift, vystavený prvně v Paříži roku 2013, již toho mnoho nezměnil.
Nyní je zde ale zcela nový nástupce, jenž se veřejnosti představil na letošním autosalonu v Ženevě. Plné jméno pětidveřového liftbacku teď, dosti opulentně, zní Opel Insignia Grand Sport. Takřka konečné, avšak stále maskované provedení jsme si měli s kolegy z poroty Car of the Year možnost vyzkoušet již na počátku loňského listopadu na přísně střežené akci přímo v domovském Rüsselsheimu a jeho okolí (viz AR 12/’16). Sériové vozy Insignia Grand Sport jsme pak, opět mezi prvními, vyzkoušeli koncem letošního března v německém Frankfurtu. K dispozici jsme měli pouze dvouprostorový liftback Grand Sport (s tříprostorovým sedanem se již nepočítá), nicméně záhy byly zveřejněny též technické údaje a ceny ke kombi, značenému Insignia Sports Tourer, jež se objevilo i v Ženevě, nicméně ve Frankfurtu jsme s nimi ještě nejezdili. Již při prvním pohledu je jasné, že Insignia je skutečně zcela novým vozem. Proti svému předchůdci je širší a nižší a budí dojem dravosti a stability. Příplatkové hlavní světlomety IntelliLux mají na každé straně dvojnásobný počet samostatně ovládaných segmentů ve srovnání s Matrix LED Astry K (32 vs. 16) a dosvítí až 400 m.
Díky selektivní regulaci těchto segmentů při jízdě mimo město mohou svítit vlastně trvale v dálkovém režimu. Při pohledu z boku vyniknou masivní chromované lišty v horní části bočního zasklení, jež u kombi Sports Tourer přecházejí dokonce až do zadních svítilen (nejvýraznější prvek vypůjčený z koncepční studie Monza). Důkladná péče o redukci aerodynamických odporů vedla k dosažení velmi nízkého koeficientu cx = 0,26. Opel Insignia Grand Sport stojí na zcela nové platformě Epsilon 2. Skelet karoserie je díky vyššímu podílu vysokopevnostních ocelí (zvláště v oblasti sloupků A a B, střeše a podélnících v podlaze) nejen tužší, ale též o 59 kg lehčí (tj. o 13 %). V závislosti na provedení je vůz celkově proti svému předchůdci až o 175 kg lehčí (kombi Sports Tourer údajně až o 200 kg). Insignia je vůbec prvním Opelem osazeným hliníkovou kapotou, jež se v případě kontaktu s chodcem během několika milisekund ve své zadní části přizvedne a ochrání jej od kontaktu s tvrdým motorem. Poněkud se změnily proporce karoserie, Insignia Grand Sport má o plných 92 mm delší rozvor (2829 mm), ale delší je jen o 55 mm (4897 mm), neboť převisy karoserie byly současně zkráceny o 30/7 mm.
Šířka narostla o 7 mm na 1863 mm, zatímco výška klesla o 29 mm (řidič zároveň sedí o 30 mm níže) a rozchod kol na obou nápravách nabyl o 11 mm. Nová Insignia Grand Sport po stránce vnější šířky a délky karoserie velikostně mírně uniká svým úhlavním konkurentům (Mondeo, Passat) a je srovnatelná spíše se sedany vyšší střední třídy prémiových značek. Značná pozornost konstruktérů směřovala k interiéru, zejména pak zadním sedadlům. Tam narostla šířka ve výši loktů/ramen o 32/25 mm a cestující mají nad hlavou/před koleny o 8/25 mm více místa. V kombinaci s nově tvarovanými sedadly je vzadu prostoru nepoměrně více než dosud. Novou Insignii Grand Sport jsme zkoušeli zejména v zážehových čtyřválcových verzích 1,5iT/ /121 kW (250 N.m) s převodovkou MT6 a předním pohonem a 2,0iT/184 kW s převodovkou AT8 a pohonem všech kol. Zaujala překvapivě zejména ta slabší. Má sice o 4 kW nižší výkon než 1,6iT (Z16LET) v předchozí Insignii, ale je o 16 kg lehčí, neboť jde o motor odvozený z o generaci novějšího agregátu 1,4iT B14XFL. Reakce na pokyny plynového pedálu jsou bleskové, s dostatečným tahem lze počítat v širokém rozpětí od 1400 do 6200 min-1, u zkoušených vozů však poněkud zarazil mírně kolísající tah při plné akceleraci.
Zastánci vznětových motorů pak mohou vybírat z osvědčených čtyřválců 1.6 CDTi/81 nebo 100 kW a 2.0 CDTi/125 kW. Převodovka řadí lehčeji a přesněji. Jako nejvýznamnější zlepšení jsme však hodnotili řízení. Jeho přímočarost a čitelnost s dosavadní Insignií nesnesou srovnání, patrné je vynikající celkové sladění s novými proporcemi vozu a rozložením hmotnosti mezi nápravy. Díky nízké hmotnosti, prodlouženému rozvoru a sníženému těžišti jsou změny směru jízdy výrazně snazší, nedotáčivost je účinně kompenzována kinematikou předních kol i zadních pětiprvkových závěsů a náklony karoserie v podélné i příčné ose jsou minimální. Odhlučnění od vnějšího prostředí a pohonné soustavy je ve všech verzích na špičkové úrovni a umožňuje rychlé cestování v příjemném a uklidňujícím prostředí. Připlácet lze za adaptivní tlumiče FlexRide s trojstupňovou regulací tuhosti. Na delších cestách přijde vhod nezvykle objemná nádrž, jež ve všech verzích pojme 62 l paliva. Pro oba „dvoulitry“ je k dispozici nový systém pohonu všech kol. Místo zadního diferenciálu se nachází kompaktní rozvodovka GKN (dosud pouze R-R Evoque a Focus RS!), jež dělí točivý moment mezi zadní kola prostřednictvím dvojice lamelových spojek a včetně olejové náplně váží 29 kg. To umožňuje cíleně přenášet točivý moment k jednotlivým kolům a usnadnit tak vozu stáčet se do zatáčky.
Jak jsme se měli možnost přesvědčit, v režimu Sport jde k vnějšímu zadnímu kolu až 100 % vzad proudícího točivého momentu, což Insignii dokonce dává efektní přetáčivý charakter. Systém doplňuje třetí spojka na výstupu z převodovky, upravující dělení momentu mezi nápravy v rozsahu 100:0 až 50:50. Pracoviště řidiče v ničem výrazně neustupuje od trendu načrtnutého Astrou K, působí tedy vzdušným a přehledným dojmem s pečlivě rozmístěnými kontrolními a ovládacími prvky. Jejich počet byl mezigeneračně výrazně omezen, většina nich byla totiž integrována do rozhraní IntelliLink s dotykovým monitorem na středu palubní desky. Přístrojový štít je k mání ve dvou verzích, v té dražší, kterou byly na prezentaci opatřeny všechny Insignie, s dominantním barevným monitorem uprostřed. Nechybí kompletní paleta asistenčních systémů včetně autonomního brzdění s detekcí chodců, adaptivní tempomat, barevný head-up displej s projekcí nejdůležitějších informací přímo do čelního skla (žádné výsuvné destičky!), aktivní vedení v jízdním pruhu ani kamerový systém sledující okolí vozu v úhlu 360 stupňů.
Samozřejmostí je soustava Opel OnStar pomáhající při nehodě, ale též umožňující objednat hotel (booking.com), najít parkovací místo (Parkopedia) nebo připojit mobilní zařízení na internet prostřednictvím 4G LTE Wi-Fi hotspotu. Na přání dodávaná přední sedadla s certifikovanou ergonomií AGR nabízejí nejen vyhřívání, odvětrávání a všestranné elektrické nastavení, ale též paměti a masáž. Nově lze připlácet za vyhřívané čelní sklo, bohužel ale staršího typu s tenkými drátky (někteří výrobci přecházejí na fólie). Nabídka na českém trhu obsahuje u obou výkonových verzí motorů 1.5 TURBO a 1.6 CDTI také varianty EcoTEC, jež jsou vždy o 10 000 Kč dražší a vynikají nepatrně vyšší maximální rychlostí (asi +2 km/h) a nižší kombinovanou spotřebou (v průměru 0,2 l/100 km). Nicméně zrychlení z 0 na 100 km/h i většina dalších provozních parametrů zůstávají stejné, a tak jsou v níže -připojené tabulce technických údajů uvedeny pouze základní varianty. Pro zachování přehlednosti jsou zde zároveň zařazeny pouze údaje pro liftback Insignia Grand Sport, kombi Sports Tourer je k dispozici v identických verzích (kromě nejslabšího dieselu) a s pouze nepatrně odlišnými vlastnostmi. Některé klíčové parametry pro Sports Tourer navíc nebyly v době uzávěrky k dispozici. Zveřejněné ceny dělají z nové Insignie v obou jejích karosářských verzích mimořádně zajímavou nabídku a působivý kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou; některé z modelů jsou nyní dokonce levnější, než byly u předchozí generace. U nás se první vozy fyzicky objeví v polovině května, kombíky pak dorazí počátkem července.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový celohliníkový čtyřválec zážehový (1.5 TURBO a 2.0 TURBO) nebo vznětový (1.6 CDTI a 2.0 CDTI), přeplňovaný turbodmychadlem (pro vznětové VGT), uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva; Stop/Start, EU6; a) 1.5 TURBO 140: 1490 cm3 (ø 74 x 81 mm); 10,1:1; 103 kW (140 k) a 250 N.m/2000 – 4100 min-1; b) 1.5 TURBO 165: viz výše, ale 121 kW (165 k) a 250 N.m/2000 – 4500 min-1; c) 2.0 TURBO: 1998 cm3 (ø 86 x 96 mm); 9,5:1; 191 kW (260 k) a 400 N.m/2500 – 4000 min-1; d) 1.6 CDTI 110: 1598 cm3 (ø 79,7 x 88,7 mm); 16,0:1; 81 kW (110 k) a 300 N.m/1750 – 2000 min-1; e) 1.6 CDTI 136: viz výše, ale 100 kW (136 k) a 320 N.m/2000 – 2250 min-1; f) 2.0 CDTI: 1956 cm3 (ø 83 x 90 mm); 16,5:1; 125 kW (170 k) a 400 N.m/1750 – 2500 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová manuálně řazená převodovka, pro b) a e) na přání šestistupňová samočinná s kapalinovým měničem momentu, případně pro f) na přání a pro c) standardně osmistupňová. Pohon předních kol, pro f) na přání a pro c) standardně pohon všech kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu modifikované vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání adaptivními FlexRide); příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový/obrysový průměr otáčení 11,14/11,74 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů, v závorce AT)
Rozvor náprav 2829 mm; d/š/v 4897/1863/1455 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1607/1610 mm; objem palivové nádrže 62 l; objem zavazadlového prostoru základní/maximální 490/1450 (kombi 560/1665) l; pohotovostní hmotnost DIN 1441/1441 (1472)/1649/1503/1503 (1522)/1582 kg, celková 2015/2015 (2040)/2245/2035/2070 (2095)/2185 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 700 (pro d) 720 a pro c+e+f) 750)/1405 (pro c) 2200, pro e) AT 1300 a pro f) 1950) kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce AT)
Nejvyšší rychlost 210/222 (218)/250/205/211 (203)/226 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,9/8,9 (9,4)/7,3/11,6/10,5 (10,9)/8,7 s; spotřeba paliva EU město 7,5/7,3 (7,5)/11,2/4,6/5,1 (6,1)/6,7 l/100 km, mimo město 4,9/5,2 (5,3)/7,1/3,6/3,9 (4,5)/4,3 l/100 km, kombinace 5,9/6,0 (6,1)/8,6/4,0/4,3 (5,1)/5,2 l/100 km; emise CO2 133/136 (138)/197/105/114 (134)/136 g/km.
Cena od: 569 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)