Svezli jsme se
Nový Fiat 500 - První láska
Tom Hyan 24.11.2007 00:00
Pětistovka od Fiatu patří k těm málo automobilům z druhé strany Železné opony, které se u nás prodávaly (byť v omezeném množství) i za ponurých časů minulého režimu. Italská legenda dodnes nevymizela z koloritu italských měst, kde byla důstojnou alternativou skútrů Vespa a Lambretta, a kam se nyní vrací její nástupce…
Přesně po padesáti letech, 4. července 2007, se na gigantické oslavě ve stylu zahájení zimní olympiády 2006 představil v Turíně nový Fiat 500, jehož design vychází ze studie Trepiùno, uvedené už na Ženevském autosalonu 2004. Dobrý nápad nezapadl, po vypořádání Fiatu s General Motors se však realizoval se zpožděním.
Nový Fiat 500 byl přijat s obrovským nadšením, pro Italy je cinquecento kultovním automobilem, který sice posloužil širokým masám jako levný dopravní prostředek, ale většina z nich vzpomíná na malou pětistovku nejen jako na automobil, s nímž se naučili řídit, ale i na vůz, v němž prožívali své první lásky.
Samozřejmě, i Fiat 500 Nuova měl další nástupce, jeho produkce skončila po osmnácti letech a 3,6 milionu exemplářů (1957 – 1975), avšak Fiat 126p i nové Cinquecento a Seicento nedosáhly zdaleka takové obliby. Snad pro pragmatický přístup, byly to totiž takové krabičky na kolech, zkrátka chyběl jim sex-appeal. To se o novém Fiatu 500 ovšem vůbec říci nedá. Jeho design je neobyčejně zdařilý, na první pohled poznáte, že jde o pětistovku, na druhý však objevíte promyšlenou koncepci s moderní technikou, vysokou užitnou hodnotou a nepřeberným množstvím možností individualizace…
První usednutí za volant prozradí, že je všechno v pořádku. Vynikající ergonomie, vše ve snadném dosahu, relativně prostorný prosvětlený interiér (i vzadu nemají cestující běžné postavy žádné problémy), příjemné potahy sedadel s dobrým bočním vedením a stylovými opěrkami hlavy kruhového profilu, sklopná opěradla zadní dvojice sedadel (zvyšují objem zavazadlového prostoru ze 185 na 500 l), alternativně otevírací skleněná střecha a v neposlední řadě množství drobností, které potěší nejmladší generaci, zvyklou být stále ve spojení se soukmenovci, či v opojení hudbou (autorádio s CD/MP3, HiFi Interscope Sound System se šesti reproduktory, subwooferem 100 W a zesilovačem 30 W, příprava pro mobilní telefon a iPod/USB, Bluetooth/Blue&Me II s multifunkční přenosnou navigací MAP 500 a vyspělou hlasovou funkcí, palubní počítač a další).
Fiat 500 nabízí však mnoho i pro ty, kteří chtějí především řídit automobil, vychutnat si radost z jízdy. Příjemně tuhý podvozek vychází z upravené podlahové plošiny Tipo 169 (Panda) se shodným rozvorem, ale rozšířeným rozchodem kol, vpředu je dnes už klasické zavěšení kol s pružinovými vzpěrami McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou se stabilizačním účinkem.
Brzdový systém se různí podle výkonu motoru (viz přehled technických údajů). Nabídka motorů zahrnuje dva zážehové čtyřválce Fire, silnější 1.4 má čtyřventilový rozvod a výkon 73,5 kW (100 k), odezvu na sešlápnutí plynového pedálu drive by-wire lze upravit stisknutím tlačítka Sport, vůz obsazený dvojicí pak zrychluje na sto za 10,5 s a dosahuje 182 km/h, kombinovaná spotřeba EU činí 6,3 l/100 km (při sportovní jízdě kolem Verony jsme jezdili za 7,5 l/100 km).
Čtrnáctistovka jako jediná dostala šestistupňovou převodovku, ostatní typy mají pětistupňovou, ale pro obě zážehové verze 1.2 a 1.4 lze objednat automatizovanou Dualogic, odvozenou ze základní pětistupňové. Druhým čtyřválcem, spalujícím benzin, je známý 1.2 Fire 8v s výkonem 51 kW (69 k), hospodárný motor, určený především do městského provozu (spotřeba EU 6,4/4,3/5,1 l/100 km), se zrychlením 0 – 100 km/h s dvoučlennou posádkou za 12,9 s a největší rychlostí 160 km/h.
Do třetice všeho dobrého pak přichází osvědčený turbodiesel 1.3 16v Multijet, zatím naladěný na 55 kW (75 k) s pevně nastavenými lopatkami turbíny plnicího turbodmychadla. Obvyklé hodnoty spotřeby levnějšího paliva jsou 5,3/3,6/4,2 l/100 km, zrychlením na sto za 12,5 s a největší rychlostí 165 km/h se řadí do středu nabídky.
S dvouletým předstihem splňují tři uvedené motory emisní limity EU5. Samozřejmě, to není všechno. V budoucnu přijde sportovní Abarth 500 (premiéra bude v říjnu na autosalonu v Tokiu), indiskrétní zprávy však hovoří i o návratu moderní interpretace dvouválcového motoru 0,9 l.
Fiat 500 sice dostal retro look ve stylu svého legendárního předchůdce, nicméně je to jeden z nejbezpečnějších malých moderních automobilů, který samozřejmě splňuje pětihvězdičkové podmínky nárazových testů EuroNCAP a je připraven i pro šestou hvězdu, jež by měla být záhy zavedena. Jako první nabízí v kompaktní třídě kolenní airbag řidiče, takže standardní výbava čítá celkem sedm airbagů (čelní, boční, okenní).
Vynikající jízdní vlastnosti potvrdilo i úspěšné absolvování losího testu; ESP (Electronic Stability Program) je k dispozici pro všechny motorové verze (u 1.4 v základní výbavě) a zahrnuje vedle standardního ABS/EBD také protiprokluzové zařízení ASR včetně úpravy točivého momentu motoru MSR, hydraulického brzdového asistenta HBA a podpůrného systému Hill Holder pro hladké rozjezdy vzhůru po šikmé ploše.
Před tříramenným výškově nastavitelným volantem je sdružený kontrolní přístroj se soustřednými kružnicemi rychloměru (vnější) a otáčkoměru, v jejichž středu je navíc ukazatel teploty chladicí kapaliny a množství paliva v nádrži. Krátká řadicí páka je vetknuta do přístrojové desky jako u Pandy.
Výbava je odvislá od příslušného stupně Pop, Sport a Lounge, vesměs bohatá, protože cinquecento už není lidový vůz, ale niche product jako třeba Smart ForTwo, proti němuž ovšem nabízí nesrovnatelně lepší jízdní vlastnosti, či znovuzrozený Mini One a Mini Cooper. Tomu odpovídá základní cena od 10 500 eur, vzhledem k bohaté výbavě přiměřená, pro export se však počítá se spartánštějšími modely od 9500 eur.
Významné jsou možnosti individualizace, šéf značky Luca De Meo uvedl na první tiskové konferenci v Turíně nejen zajímavou záruku na pět let či 500 tisíc kilometrů, ale také více než půl milionu variant personalizace vozu. Jsou to tři pohonné jednotky, tři převodovky, čtyři výbavy, patnáct provedení interiéru, devět různých kol, dvanáct barev a devatenáct druhů stickers (nálepek) pro individualizaci vnějšího vzhledu (střešní a boční pruhy Frecce a Freccia Rossa, černobílá šachovnice střechy, italské trikolory, číslo 5 na boky a další), dvě klimatizační jednotky, chromovaný nárazník na přídi ve stylu originálu padesátých a šedesátých let, nosič snowboardu na zádi atd., atd.
Výroba nové 500 se rozběhla v polské továrně v Tychách (ročně 120 tisíc, do konce června dostali 25 tisíc objednávek jen v Itálii), kde se vyrábí také Panda (loni prodej 231 208 vozů) a brzy přibude druhá generace Fordu Ka, podle dohody s Fiatem postavená na shodné podlahové plošině.
Fiat Group Automobiles pracuje na systému stop-start (Bosch/Magneti Marelli), který u motoru Fire 1.2 ušetří až 25 % paliva v městském provozu; na verzi kabriolet (nebo polokabriolet ve stylu C3 Pluriel), kombi Giardiniera a malém SUV 4x4 na jeho základě. O dalších verzích Fiatu 500 se rozhodne do konce roku.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)