Svezli jsme se
Nissan Sakura a Note Aura – Mini-maxi
Jiří Duchoň 21.05.2024 12:11
V Japonsku také značka Nissan nabízí řadu specifických typů. Jejich stavba je zpravidla výrazně ovlivněna omezenými relacemi tamního prostoru. Krátce jsme tam vyzkoušeli vozy Sakura a Note Aura.
Loni v říjnu jsme v Japonsku na exkluzivní pozvání automobilky Nissan navštívili tokijský autosalon (viz AR 12/’23), vývojové středisko NMCATC v Acugi (viz AR 1/’24) i impozantní muzeum Nissanu v Zamě (reportáž pro vás připravujeme). Zároveň jsme ale dostali příležitost vyzkoušet několik vozidel nabízených výhradně na domácím trhu, včetně sportovního sedanu Nissan Skyline (viz AR 2/’24). Nyní vás seznámíme s našimi zkušenostmi z jízdy Nissanem Sakura a Note Aura.
Sakura je typickým představitelem specifické japonské kategorie „kei cars“, jež jsou na základě speciálních přepisů o vnějších rozměrech či motorech významně daňově zvýhodňovány. Nissan Sakuru představil předloni jako svůj vůbec první elektromobil v této třídě. Sakura ukazuje, že kei car nemusí být jen ošklivý a přísně účelově řešený, ale může být elegantní a komfortně vybavený. A že se to Nissanu podařilo, o tom svědčí také domácí tituly Vůz roku 2023 a Kei car roku 2023. Zvenčí Sakuru charakterizují zvláštní proporce dané zejména šířkou pouhých 1475 mm, takže je o 180 mm vyšší než široká, a věřte, že při živém setkání je dojem ještě bizarnější než při pohledu na snímky. Kola jsou umístěna až v rozích karoserie, přičemž při délce 3395 mm je rozvor náprav solidních 2495 mm (o necelých 70 cm méně než u Fabie). S ohledem na hustotu provozu v japonských městech je potřebná rovněž hbitost, a Nissan Sakura má poloměr otáčení jen 4,8 m. Do zavazadlového prostoru uložíte pouze 107 l zavazadel, nicméně prostor pro posádku je využit dokonale a pohodlně se v něm usadí čtyři dospělí. S ohledem na omezenou šířku není mezi předními sedadly žádná konzola, takže cestování je tam řekněme kontaktní. Obkladové materiály jsou příjemné a přispívají k dojmu útulnosti. Pod párem barevných monitorů je průběžná, plně čalouněná police pro odkládání drobností, pod ní pak najdeme rovinu výdechů ventilace obloženou efektní a vkusnou imitací dřeva. Na středu je panel s mechanickým voličem směru jízdy a dotykovými přepínači ventilace, ovšem je potěšitelné, že výrobce zůstává věrný fyzickým tlačítkům na volantu, v panelu vpravo od něj i pod samotným středovým dotykovým displejem. Jízda se Sakurou je působivým zážitkem, oceníte znamenitý výhled a pohyblivost, jakož i překvapivě kvalitní odhlučnění a rozsáhlou výbavu, v níž nechybí ani plně samočinný parkovací asistent ProPILOT Park. Pohon předních kol zajišťuje elektromotor s výkonem 47 kW (64 k) a točivým momentem 195 N.m, udělující Sakuře rychlost až 130 km/h. 20kWh li-iontový akumulátor umožní dojezd 180 km (podle tamní metodiky WLTC). Vnější osvětlení je zcela svěřeno zdrojům LED.
Jméno Nissan Note si pamatujeme i z tuzemských vozovek, první dvě generace z let 2004 a 2012 zde byly oblíbenými kompaktními vozy. Třetí generace (2020) je již částečně elektrická, stojí na koncernové platformě CMF-B jako třeba Nissan Juke nebo Renault Clio a v Evropě ji již nekoupíte. V Japonsku na velikosti (automobilu) záleží, důležité jsou kompaktní vnější rozměry, nicméně movití zákazníci nechtějí slevovat ze svých vysokých nároků. Právě pro ně Nissan připravil luxusní model Note Aura, dostupný navíc v řadě provedení lišících se šířkou a zaměřením, nabízí se také crossover Note Autech se světlou výškou zvýšenou o 25 mm a plastovými obklady karoserie a nově též sportovně střižená verze Note Aura Nismo. Note Aura (na snímcích) má elektromotory na obou nápravách (EM47 a MM48, 100/50 kW, 300/100 N.m) a vpředu uložený zážehový tříválec v úloze prodlužovače dojezdu (elektromotor vzadu je dostupný na přání; přední elektromotor dává ve standardním Nissanu Note 85 kW/ /280 N.m). Pozoruhodná je nízká hmotnost tohoto vozu, jež se díky kompaktnímu akumulátoru a lehké konstrukci s vysokým podílem hliníkových komponent pohybuje jen kolem 1,2 tuny. Z toho těží též provozní vlastnosti. Nissan Note Aura je hbitý a tichý vůz, jehož hybridní poháněcí ústrojí je zdrojem více než dostatečné dynamiky, přičemž o přechodech mezi jízdními režimy prakticky nevíte. Řízení je možná díky příliš vehementnímu elektrickému posilovači až zbytečně lehké, ovšem celkově vzato je možná škoda, že Note Aura na našem trhu chybí. V pracovišti řidiče jsme dále ocenili nejen přehledné ovládání s fyzickými přepínači, ale rovněž látkové čalounění středové konzoly, dveřních obkladů a horní části palubní desky.
Převzato z časopisu