Svezli jsme se
NISSAN GT-R 2017 – Více GT, lepší R
Petr Hanke 11.07.2016 06:40
Nissan GT-R spojuje dynamiku supersportovních vozů s vlastnostmi automobilů GT. Aktuální modernizace zasáhla do nejmenších detailů současné šesté generace tohoto typu.
Sága rodu Nissan GT-R sahá do Japonska do roku 1969. Tehdy se veřejnosti představila verze GT-R sedanu Skyline poháněná řadovým šestiválcem 2,0 l s výkonem 118 kW (160 k), kterou doplnilo dvoudveřové coupé. Druhá generace následovala hned v roce 1973 a vyráběla se kvůli ropné krizi pouhý rok. Modely GT-R se následně odmlčely až do roku 1989, kdy se představila verze R32 následovaná R33 (1994) a R34 (1999). Tyto tři technicky spřízněné, ale významně inovované vozy byly vybavené pohonem všech kol a řadovým šestiválcem přeplňovaným dvojicí turbodmychadel. Nissanu následně trvalo pět let, než v roce 2007 uvedl šestou generaci tohoto výjimečného vozu (R35, viz AR 8/’09). Již nebyla postavena na základě modelové řady Skyline, ale stala se samostatným typem v nabídce. Výrobní linka se rozběhla 7. července 2008 ve 12:01 hod. a na evropské trhy Nissan GT-R dorazil o rok později.
Na základním konceptu Nissanu GT-R se od zahájení výroby nic nezměnilo, postupně však docházelo k ladění a zdokonalování jednotlivých konstrukčních celků. Zachována zůstala originální koncepce s motorem umístěným podélně vpředu nad přední nápravou a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou před zadní trvale poháněnou nápravou. Součástí převodovky je také elektronicky řízená lamelová spojka, jež posílá druhým spojovacím hřídelem (umístěným vpravo od osy vozu) hnací sílu k přední nápravě. Toto řešení zajistilo rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu v poměru 54:46. Výkon dvojicí turbodmychadel přeplňovaného vidlicového šestiválce 3799 cm3 se zvýšil z původních 357 kW (485 k) v roce 2008 na současných 419 kW (570 k), aktuální modernizace přidala 15 kW (20 k). Zvýšení výkonu bylo dosaženo zvětšením plnicího tlaku a novým zapalováním regulujícím svoji činnost odděleně pro každý válec, což účinněji zamezuje klepání motoru (dříve se tato technika používala u verze GT-R Nismo). Nová je také titanová výfuková soustava a příslušně k vyššímu výkonu bylo zdokonaleno i chlazení. V podlaze vozu přibyl chladicí otvor ve tvaru Naca, vpředu byla o 20 % zvětšena plocha pro přísun chladicího vzduchu. Aby nedošlo k negativnímu ovlivnění aerodynamiky, upravili konstruktéři spodní část předního nárazníku, takže se součinitel odporu vzduchu podařilo udržet na 0,26. Karoserie svými aerodynamickými vlastnostmi vytváří přítlak, z nějž 70 % připadá na přední nápravu. Součástí změn designu je také přepracovaná maska chladiče, vyztužená kapota motoru, upravené prahy, zadní nárazník, difuzor a překvapivě též zadní C sloupek – jeho vodorovné zalomení je nyní kvůli omezení aerodynamické hlučnosti méně zřejmé. Právě zmenšená hlučnost a obecně zvýšení úrovně komfortu bylo jedním z cílů při letošní modernizaci. GT-R 2017 dostalo více izolačních materiálů pod přístrojovou desku i zadní podběhy a vrstvené čelní sklo.
Novinkou je systém aktivního potlačování nežádoucích zvuků pomocí audiosystému, který vysílá do interiéru opačné akustické vlny eliminující rušivé hluky. Nová výfuková soustava je vybavena aktivní klapkou, jež se otevírá při intenzivní akceleraci a startování. Stisknutím speciálního tlačítka před startováním může při rozběhu motoru zůstat zavřená, což omezí hlučnost až o 10 dB. Větší míru pohodlí zajišťuje i nově navržená přístrojová deska, čalouněná kůží a nabízená v různých barevných kombinacích. Při pobytu uvnitř vozu je jasně patrné zlepšení především kvality použitých materiálů, ale také ergonomie. Moderní navigační systém nabízí na svém displeji možnost sledovat různé provozní údaje vozu a případně i měřit výsledky při jízdě na čas. Trojicí velkých spínačů situovaných ve spodní části středového tunelu se obsluhuje rychlost řazení převodovky, tuhost tlumičů a režim stabilizace (vždy jsou k dispozici tři režimy). Během testovacích jízd jsme Nissan GT-R zkoušeli v různých provozních podmínkách, od jízdy v městském provozu, přes rychlý přesun po německých dálnicích i cestování po venkovských silnicích až po šest kol na okruhu Spa-Francorchamps s mokrým povrchem. Zejména na veřejných silnicích bylo jasně patrné zvýšení komfortu.
Automobil je nyní příjemnější než v minulosti a nepůsobí tak nekompromisně. I když došlo ke zvýšení tuhosti karoserie (například přidáním výztuhy do rámu čelního okna), podvozek je v komfortním nastavení tolerantnější k nerovnostem vozovky. Na Nissanu GT-R zaujme jeho stabilita a suverenita při velmi rychlé jízdě. I v rychlostech hodně nad 250 km/h má řidič ve volantu jistotu, že je automobil pevně spojený se silnicí. Pro představu o dynamických schopnostech jsme orientačně naměřili zrychlení ze 100 na 200 km/h během 7,9 s a akceleraci z 200 na 280 km/h za 17,8 s! Na facebookový profil Automobilu jsme vložili autentický záběr na rychloměr se zrychlením do 280 km/h. Na mokrém povrchu okruhu Spa-Francorchamps bylo možné se stabilizačním systémem v benevolentnějším režimu R naplno vyzkoušet pečlivé naladění především -aktivního pohonu všech kol, který přední kola připojuje pouze při ztrátě adheze těch zadních, rychlosti řazení převodovky a reakcí motoru, stejně jako citlivého nastavení aktivních tlumičů Bilstein, navržených přímo pro GT-R, a samotné stabilizace. Nejnovější verzi typu GT-R přibylo více jemnosti a citlivosti. Pakliže jste správně sladili řízení s pohyby karoserie a akcelerací, bylo možné jezdit řízeným smykem, který připomínal spíše vozy s pohonem zadních, než všech kol. Pohon předních kol jen decentně automobil ze zatáček vytahoval a přitom mu na mokrém povrchu přidával na rychlosti. Zcela přirozená byla i práce s přenosem hmotnosti, protože přesto, že GT-R váží nejméně 1752 kg, máte i v extrémních situacích pocit naprosté jistoty a kontroly nad jeho pohyby – jen je potřeba správně brzdit a odhadovat nájezdové rychlosti. Nissan GT-R ročníku 2017 udělal značný pokrok. Nyní je celkově vyspělejším strojem, příjemnějším pro každodenní ježdění, ale současně je to v extrémních podmínkách schopnější a citlivější vůz. Na trhu není mnoho podobných automobilů, jež jsou navíc schopné nabídnout ve svém interiéru čtveřici míst …
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový šestiválec do V/60° (VR38DETT) s dvojicí turbodmychadel, uložený podélně vpředu; DOHC 4V, VVT; elektronické přímé vstřikování paliva, mazání se suchou skříní; EU6; 3799 cm3 (ø 95,5 x 88,4 mm); 9,0:1; 419 kW (570 k)/6800 min-1 a 637 N.m/3300 – 5800 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Dvouspojková šestistupňová převodovka GR6 umístěná před zadní nápravou (4,056 – 2,031 – 1,595 – 1,248 – 1,001 – 0,796 – Z 3,383), stálý převod 3,700; pohon všech kol ATTESA E-TS s elektronicky řízenou lamelovou spojkou připojující pohon předních kol, zadní samosvorný diferenciál.
PODVOZEK
Samonosná karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena vpředu, víceprvkové zavěšení vzadu; odpružení vinutými pružinami, adaptivní tlumiče Bilstein DampTronic, příčné zkrutné stabilizátory; ocelové kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, pevné třmeny (vpředu 6-, vzadu 4pístkové) př./zad. ø 390/380 mm, ABS/EBD, VDC/TCS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 2,4 otáčky mezi rejdy; standardní pneumatiky 255/40 ZR 20 vpředu, 385/35 ZR 20 vzadu.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2780 mm, rozchod kol 1590/1600 mm; d/š/v 4710/1895/1370 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,26; objem zavazadlového prostoru (VDA) 315 l; objem palivové nádrže 74 l; pohotovostní/celková hmotnost DIN 1752/2200 kg, obrysový průměr otáčení 12,2 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 315 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 2,7 s; spotřeba paliva EU město/mimo město/kombinace 17,0/8,8/11,8 l/100 km; emise CO2 275 g/km.
Cena od 2 660 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)