Svezli jsme se
Nio ES8 – Jiná dimenze
Jiří Duchoň 16.12.2022 02:40
Foto: Jiří Duchoň
Foto: Jiří DuchoňObdivujete z nějakého důvodu ohromné a často až bizarní elektromobily? Pak nic pozoruhodnějšího než Nio ES8 v Evropě nekoupíte. Navíc dokáže vyměnit vybitý akumulátor za nabitý pod pět minut…
To bylo ještě před několika lety na evropských autosalonech na stáncích čínských značek legrace z předpotopních pohonných jednotek a groteskního zpracování! Ti chytřejší tehdy říkali, jen počkejte, oni se to naučí a vrátí se. A těm ještě chytřejším záhy došlo, že Číňanům zatím zkrátka postačí ovládnout některé slabší evropské značky a že se vrátí ve chvíli, kdy Starý kontinent zanevře na spalovací motory, jejichž stavbu v ČLR nikdy obstojně nezvládli, a vtrhnou se na konstrukčně nesrovnatelně jednodušší elektromobily. Je to tady, seznamte se s Nio ES8, jež jsme jako (zřejmě na dlouho) jediní z České republiky zkoušeli na letošních Tannistesten v Dánsku.
Foto: Jiří Duchoň
Šanghajská akciová společnost Nio, specializující se na vývoj a výrobu elektrických a autonomních automobilů, byla založena v roce 2014 a přesně před rokem vstoupila na norský trh (do poloviny září tam prodali asi 900 vozů řady ES8). V Evropě jde o jedinou značku prodávající elektromobily, jež lze nabíjet nejen klasickým způsobem z nabíjecích stanic, ale též rychle měnit vybitý akumulátor za nabitý, třeba ve chvíli, kdy opravdu spěcháte. Děje se tak v automatických linkách podobných myčkám, přes mobilní aplikaci se objednáte a podle GPS budou vědět, co přesně máte za vozidlo a kdy přijedete. Akumulátor i místo pro vás budou připraveny, vše je pak otázkou čtyř minut a celé to prý zahrnuje 1400 průmyslových patentů. Po uzávěrce tohoto vydání Automobilu má Nio oznámit evropskou expanzi, zamíří do Holandska a zbytku severských zemí, ale též do Německa. Tam mezitím již vznikla stanice na výměnu akumulátorů, poblíž dálnice A8 mezi Stuttgartem a Mnichovem. Ty v Norsku dnes fungují tři a do roku 2025 jich má být postaveno dalších 1000, převážně v Evropě. Celé zařízení vyrábí specializovaný závod v Maďarsku. Myšlenka je jednoduchá: Nio si jako společnost akumulátory, jež jsou samozřejmě srdcem vozu na elektřinu, pronajímá od renomovaného výrobce CATL. Zákazníkovi pak akumulátor buď jednorázově „prodá“ za asi 230 000 Kč (měnit pak může dle libosti), nebo pronajme za přibližně 3000 Kč na měsíc. V Norsku je součástí tohoto paušálu 200 kWh elektrické energie z nabíječky (ty jsou součástí stanic Nio) a dvě výměny akumulátoru. Tyto kalkulace se týkají obecně využívaného 100kWh akumulátoru, nižší cena je za nákup i provoz 75kWh zařízení, přičemž další alternativa v podobě 150kWh akumulátoru má dorazit záhy.
Foto: Jiří Duchoň
Zatímco evropské automobilky na naše dánské testy tradičně vyslaly několik pečlivě připravených automobilů a tým konstruktérů a ředitelů, za Nio do hotelu Tannishus přijel norský prodejce Asbjørn Mitusch s jedním mechanikem a jedním vozem. S tlustým doutníkem v ruce nám typ ES8 představil jako vlajkovou loď značky Nio, jež je pro představu například ve srovnání s Škodou Enyaq iV o 365 mm větší v délce a o 238 mm v rozvoru, nicméně díky sofistikovanému skeletu karoserie z hliníkových slitin není o mnoho těžší. Nio ES8 má vždy tři řady komfortních sedadel, my jsme jezdili s šestimístnou verzí tvořenou samostatnými křesly. U ní je, jak nám zavalitý Asbjørn osobně předvedl, třeba nepříliš komfortně proklouznout od druhého páru dveří středem mezi sedadly ve střední řadě (sedmimístné provedení má prý uprostřed elektricky posuvnou lavici). Všechna sedadla jsou v ES8 mimořádně rozměrná a pohodlná, to vedle řidiče lze navíc díky podnožce a dalším elektricky výsuvným prvkům snadno přetvořit do lenošky ve stylu první třídy Qatar Airways. Na všech místech je dostatek místa, a to i v prostoru pro zavazadla, vše je praktické a zapadá do sebe, byť některé ovládací prvky (třeba sklápění sedadel druhé řady) jsou hladké a tvrdé, potenciálně tedy křehké, a připomínají prototypové materiály používané automobilkami vyspělého světa.
Na středu palubní desky je usazena polokoule. Jde o hlavičku virtuální asistentky Nomi, jež se natáčí na toho, kdo k ní zrovna promlouvá (podle Asbjørna údajně z nevysvětlených důvodů reaguje více na lidi s brýlemi), a na monochromatickém displeji přitom ukazuje emoci. Celé je to symbol hlasového ovládání, jímž lze po oslovení „Hello Nomi“ anglicky ovládat ve voze absolutně vše od klimatizace po střešní okno, s výjimkou funkcí bezprostředně souvisejících s bezpečností jízdy. Pochopitelně s náležitou odezvou v podobě příjemně syntetizovaného hlasu, jehož přirozenost samozřejmě pramení z trvalého a rychlého připojení na internet. Dosud jsme se v žádném jiném voze nesetkali s hlasovým ovládáním tak precizním, komplexním a intuitivním. Většina komfortních funkcí je v Nio ES8 soustředěna v rozměrném, do prostoru visutém dotykovém displeji na středu palubní desky, pod ním zůstal prostor pro několik fyzických ovladačů zkratkových kláves a otočného regulátoru hlasitosti.
Foto: Jiří Duchoň
Během jízdy lze velmi snadno a přehledně nastavovat širokou škálu funkcí a vlastností vozu, od tuhosti vzduchového adaptivního podvozku po akceleraci: stvořit tak můžete například na vozovce se v bouřlivých náklonech zmítající kosmickou loď, zrychlující v plném komfortu z klidu na 100 km/h pod 5 sekund. Může to být legrace, ale také potenciální nebezpečí, jež ale obecně číhá na většinu uživatelů přirozeně rychlých elektromobilů.
Typ Nio ES8 již loni v září prošel nárazovými testy Euro NCAP, a to se ziskem plných pěti hvězd. Expanze značky Nio na evropské trhy má pokračovat prostřednictvím sedanů ET5 a ET7. Nechme se překvapit kdy, a jestli vůbec, do plánů zapadne také Česká republika.
Stručné technické údaje
Poháněcí ústrojí
Synchronní elektromotory s permanentními magnety vpředu/vzadu 160/240 kW (218/326 k), systémově 400 kW (544 k) a 725 N.m, jednostupňové redukční převody; Li-ion akumulátor 75 nebo 100 kWh.
Podvozek
Bezrámová konstrukce z hliníkových slitin (96,4 % struktury), všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná lichoběžníková ramena, vzadu víceprvkové závěsy, odpružení aktivními vzduchovými měchy a adaptivními tlumiči CDC; kapalinové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové třmeny Brembo, rekuperace na obou nápravách, ABS/EBD/BA, TCS/ESP/DWT/RSC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPS; lité ráfky, pneumatiky Continental MaxContact MC6, 265/45 R 21.
Rozměry a hmotnosti (6 míst, v závorce 7)
Rozvor náprav 3010 mm, d/š/v 5022/1962/1756 mm; hmotnost pohotovostní cca 2500 kg; zatížení střechy 75 kg; objem zavazadlového prostoru za 3./2./1. řadou sedadel 310/871/1901 (1861) l.
Foto: Jiří Duchoň
Provozní vlastnosti (podle akumulátoru, údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,9 s;
součinitel odporu vzduchu cx = 0,29; dojezd 100 kWh NEDC 450/580 (WLTP NA/500) km; emise CO2 0 g/km;
Cena od cca 1 295 640 Kč (bez akumulátoru)
Zkoušky v rámci tannistesten 2022
Losí test
Z nájezdové rychlosti 55 km/h se vůz, usazený na letních pneumatikách a zjevně v komfortním režimu odpružení, při průjezdu tratí mírně nakláněl. Při nájezdu z 60 km/h manévr absolvoval suverénně, ovšem pneumatiky „zpívaly“, zatímco z 65 km/h už vysloveně křičely. Hodně přetáčivosti, ale stále slušná ovladatelnost a překvapivě jemné zásahy ESP. 70 km/h už však bylo pro Nio příliš, vůz ve druhé zatáčce opustil trať v přetáčivém smyku.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)