Svezli jsme se
Morgan LifeCar - Vodíkové retro
Automobil 18.07.2008 00:00
S vodíkem si dnes hrají nejen masoví výrobci automobilů, ale často i ti menší. Jedním z příkladů je britská značka Morgan a její koncepční studie LifeCar, představená letos na autosalonu v Ženevě.
Morgan Motor Company, která je nyní největší čistě britskou automobilkou (tedy s britskými vlastníky), navrhla v duchu svých nejlepších tradic sportovní automobil, poháněný vodíkovými palivovými články. Protože značka Morgan je specialistou pouze na klasické sportovní automobily, při vývoji samotného vodíkového pohonu spolupracovala s těmi, kteří se právě na elekrické pohony a využití vodíku specializují. V tomto případě šlo především o společnost RiverSimple, jež se zabývá výzkumem ekologicky příznivé logistiky dopravy. Do projektu byly přizvány také univerzity z Cranfieldu a Oxfordu. První z nich se podílela na vývoji řídicí jednotky a testování celého systému, zatímco druhá se soustředila na vývoj trakčních elektromotorů a elektroniky vůbec. Jádrem vozu jsou čtyři sady palivových článků, jež vyvinula a vyrobila společnost QinetiQ, specialista v tomto oboru.
LifeCar je navržen tak, aby na první pohled bylo poznat, že jde o automobil značky Morgan. Nosnou částí vozu je hliníková struktura, na níž je připevněno ústrojí pohonu se závěsy kol a ručně vyrobená hliníková skořepina karoserie. Součástí tvarového vývoje bylo též snížení součinitele odporu vzduchu, který má vzhledem k proudnicovému tvaru karoserie solidní hodnotu cx = 0,27. Velmi netradiční je obecně použití dřeva, jež je však pro značku Morgan typické, a jeho předností je především nízká hmotnost v kontextu s dalšími výhodnými vlastnostmi. Byla použita speciálně tvarovaná dýha, která vytvořila v jednom kuse jak každé ze dvou sedadel, tak přístrojovou desku. Morgan tím opět ukázal své mistrovství ve zpracování klasického materiálu. Jen na sedadlech bylo dřevo změkčeno koženým čalouněním.
Vraťme se ale k technice studie LifeCar. Zdrojem energie je vodík, uchovávaný v kapalném stavu v nádrži umístěné vzadu na konci rámu za sedadly. Technologii uchování a přepravy vodíku dodala specializovaná společnost Linde, která spolupracovala například s Hondou nebo BMW na jejich vodíkových automobilech. Z nádrže putuje vodík do čtveřice sad palivových článků, z nichž každá dodává 22 kW (30 k). Jde o vcelku konvenční články s účinností 45 procent. To je sice méně, než kolik dosahuje Honda se svými nejnovějšími články v typu FCX Clarity, ale stále mnohem více, než u běžného spalovacího motoru. Morgan LifeCar má inteligentní pohon všech kol. Pro každé kolo je totiž připraven jeden úzký trakční elektromotor, pracující s účinností 92 až 94 procent. Systém pohonu díky tomuto uspořádání současně plní i stabilizační funkci.
Distribuce síly k jednotlivých kolům je zcela variabilní. Motory jsou současně také generátory, jež jsou připraveny rekuperovat kinetickou energii při zpomalování a brzdění. Jelikož je LifeCar sportovním vozem, používá místo akumulátorů vysokovýkonné kondenzátory energie (podobné řešení např. využila automobilka BMW v konceptu X3 EfficientDynamics v roce 2005). Kondenzátory jsou schopny mnohem rychlejší akumulace energie, i jeho mnohem intenzivnějšího zpětného vydání; mohou třeba absorbovat i 1000 ampérů takřka okamžitě a následně je s podobnou rychlostí opět vydat pro akceleraci vozu. Proti klasickým akumulátorům ale nedokáží elektrickou energii udržet dlouhodobě. Právě tyto vlastnosti zvyšují nejen akcelerační potenciál konceptu, ale současně umožňují i účinnější brzdění motorem. Čistě elektricky je Morgan LifeCar schopen zpomalovat s přetížením až 0,7 g. Konvenční hydraulická brzdová soustava je v tomto případě spíše doplňkem, jenž vůz zpomaluje v nižších rychlostech.
Stejně jako všechny vozy Morgan, i koncept LifeCar se vyznačuje nízkou hmotností. Automobilka sice neuvedla konkrétní hodnoty, nicméně lze očekávat, že i s komplikovanou soustavou vodíkového pohonu jen mírně překročí hranici jedné tuny. Právě nízká hmotnost je zárukou solidní dynamiky. Morgan LifeCar zrychlí z klidu na 100 km/h za méně než 7 sekund; největší rychlost se může krátkodobě vyšplhat až na 160 km/h. Při přepočtu spotřeby vodíku na odpovídající hodnoty benzinu Natural 95 by činila kombinovaná spotřeba pouhých 1,8 l/100 km. Vodíkový pohon se navíc vyznačuje zcela čistým provozem, protože při přeměně vodíku na elektrickou energii v palivových článcích vzniká pouze voda a teplo.
To zní zajímavě. Morgan uvádí, že mnoho poznatků z koncepčního vozu v budoucnu použije pro vývoj ekologicky šetrných automobilů. Bude to obzvlášť důležité i proto, že také pro značku takto malou a specializovanou na sportovní vozy mají platit připravované limity emisí CO2. Koncept Morgan LifeCar je zajímavou ukázkou sportovního vozu na palivové články. K dokonalosti mu chybí snad pouze boční dveře (ano, když si chcete do konceptu sednout, je třeba ne zcela prakticky sejmout střechu) a jistě také jadrnější zvuk. Bzučení elektropohonu totiž není zrovna ideální kulisou pro sportovní automobil.
Zdroj: Automobil 06/08
STRUČNÉ TECHNICKÉ ÚDAJE
Dvoumístné kupé s pohonem všech kol a elektrickým pohonem.
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – čtyři sady vodíkových palivových článků s celkovým výkonem 88 kW (120 k); vysokovýkonné kondenzátory pro akumulaci elektrické energie; čtyři trakční elektromotory; pohon všech kol.
PODVOZEK – hliníková nosná struktura, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; vinuté pružiny a teleskopické tlumiče; kotoučové brzdy; hřebenové řízení.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 136 km/h, krátkodobě až 160 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za méně než 7 sekund; dojezd 400 km; emise CO2 0 g/km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)