Svezli jsme se
MG4 XPower – Malý blesk
Jiří Duchoň 18.06.2024 06:00
Foto: MG
MG, slavící letos 100. výročí svého založení (viz AR 5/’24), je s náskokem nejúspěšnější čínskou značkou na českém trhu. Jen za letošní březen u nás prodali přes 500 vozů, z nichž naprostou většinu tvoří dostupné automobily řad ZS a HS se spalovacími motory.
Pro letošní rok dovozce AB Motors CZ plánuje řadu novinek včetně faceliftů a posilování nabídky elektromobilů. Ke stávajícímu kombi MG5 Electric (viz AR 12/’22) a kompaktu MG4 Electric brzy přibude elegantní roadster Cyberster, ale jedna novinka vyráží právě nyní: je to vrcholné provedení MG4 XPower, jež jsme vyzkoušeli na polygonu mosteckého autodromu.
Foto: MG
MG4 jsme jako první dostali příležitost vyzkoušet již předloni na podzim během velkých testů uchazečů o titul evropského Vozu roku (COTY) v Dánsku (viz AR 11/’22). Je to kompaktní pětidveřový elektromobil, proporcemi připomínající třeba Volkswagen ID.3 (je však nepatrně menší), postavený jako vůbec první typ na nové a výhradně elektromobilům vyhrazené platformě MSP největšího čínského automobilového koncernu SAIC Motor. Standardem je akumulátor v podlaze a motor vzadu, k němuž nový model XPower přidává i druhý agregát vpředu. Jde o vůz určený pro intenzivní jízdní zážitky: 320 kW (435 k) a 600 N.m ve voze dlouhém necelého 4,3 metru naznačuje mnohé. Snahou konstruktérů bylo udržet hmotnost na rozumné úrovni, a tak zvolili nikoli největší, ale prostřední z nabízených akumulátorů, díky čemuž pohotovostní hmotnost jen těsně přesahuje 1,8 tuny. Zásoba 64 kWh však stejně postačí k solidnímu normovanému dojezdu 385 km. MG4 XPower vychází z nejvyšší výbavy Exclusive, ale přichází s řadou zlepšení a změn.
Celkovým výkonem, točivým momentem i dynamickými schopnostmi nové MG4 XPower překonává řadu konkurentů, včetně například citelně dražších BMW i4 nebo Audi Q8 E-Tron. Zajímavostí je připojování předního motoru v případě prokluzu zadních kol nebo potřeby maximálního zrychlení: zatímco konkurence vesměs používá elektronicky řízené systémy, přední elektromotor MG4 XPower je s rozvodovkou spojen jednoduchou mechanickou volnoběžkou. Ta se, jak nám popsal technický ředitel českého MG Robin Babický, v případě nečinnosti agregátu volně protáčí a motor do ní může „zabrat“ okamžitě, bez jakéhokoli zdržení, a díky výpočetní technice synchronizující otáčky také rázně, a přitom plynule a bez škubnutí. Při zpomalování tak pochopitelně rekuperuje pouze zadní motor. Součástí výbavy je vektorování přísunu točivého momentu k jednotlivým kolům, nicméně nikoli mechanicky, ale aktivací kolových brzd. Podle provozních podmínek lze používat jen zadní nebo jen přední motor, případně jakoukoli kombinaci obou.
Foto: MG
Dále byly zvětšeny brzdové kotouče, také vzadu ventilované a vpředu osazené nově výkonnými brzdiči Continental FNt. Jak jsme si mohli v Mostě vyzkoušet, jejich účinek je vydatný a přesně dávkovaný. Rozchod kol zůstal zachován, ale tlumiče jsou tužší o 25 % vpředu a o 10 % vzadu, podobně jako stabilizátory. Nová jsou horní přední ramena, vyrobená z hliníkových slitin, pro přesnější přenos vysokého točivého momentu předního motoru. Řízení by mělo být tužší a přesnější, nicméně my jsme větší změnu proti standardnímu MG4 nezaznamenali. Konstruktéři bohužel nezkrátili jeho převod, takže mezi krajními rejdy stále leží obligátní tři otáčky volantem, pročež při dynamické jízdě budete volantem motat jak opice. Zážitky vám však MG4 XPower naservíruje oslnivé a v této cenové hladině bezkonkurenční. Nechybějí ani volitelné provozní režimy, a v módu Sport lze aktivovat i funkci Launch Control: to zároveň prošlápnete nadoraz levou nohou brzdu a pravou akcelerátor. Pak stačí uvolnit brzdu a vůz vás zarazí do sedaček s tím, že všechna čtyři kola mají (stabilizačním systémem korigovanou) tendenci protáčet se. Lze též deaktivovat stabilizační systém: ve skutečnosti jej však pouze „otupíte“, a navíc při pokusu o cílený smyk vám, z důvodů známých snad jen konstruktérům, na několik dlouhých vteřin klesne výkon, takže více legrace si paradoxně užijete ve standardním nastavení.
Asistenční a digitální služby jsou v modelu XPower na výši doby. Platforma iSmart zajišťuje trvalé připojení k internetu a s ním související funkce od on-line předpovědi počasí přes hlasové ovládání až po spojení s aplikací v mobilním telefonu, umožňující na dálku ovládat vůz či poslat do něj naplánovanou cestu.
Foto: MG
Tuzemský dovozce zároveň vymyslel vlastní akční model MG4 XPower Green Edition, přivážející nejen slevu 65 000 Kč (aby se dostal pod hranici milionu korun), ale též specifické emblémy a speciální matově zelené lakování Racing Green. Tento odstín byl inspirován speciálem MG EX181, s nímž Stirling Moss v roce 1957 na bonnevillských solných pláních v Utahu dosáhl rychlosti 395 km/h, a to se čtyřválcem o objemu 1,5 litru.
Nové MG4 XPower je znamenitě vyladěný a mimořádně dynamický elektromobil, jenž nabízí solidní dojezd, bezvadně řízenou trakci a každodenní využitelnost. Vyzdvihnout je třeba nejvyšší rychlost 200 km/h (a to při zachování jednostupňových převodů), na druhou stranu bychom rozhodně ocenili strmější řízení, o čemž ale byla již řeč výše.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Synchronní elektromotory s permanentními magnety, vpředu 150 kW (204 k)/7000 min-1 a 250 N.m, vzadu 170 kW (231 k)/6000 min-1 a 350 N.m, celkově 320 kW (435 k) a 600 N.m; jednostupňové redukční převody; akumulátor pod podlahou, Li-NMC/64 kWh, 104 článků, 291–452 V, 409 kg.
Podvozek
Bezrámová konstrukce, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, posilovačem a rekuperací, vpředu ø 345/30 mm, vzadu ø 340/22 mm; ABS/EBD/BA, ESC/TCS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Bridgestone Turanza, 235/45 R 18.
Foto: MG
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2705 mm, rozchod 1550/1551 mm, d/š/v 4287/1836/ /1516 mm, světlá výška min./max. 132/160 mm podle zatížení; hmotnost pohotovostní/celková 1803/2261 kg, hmotnost přívěsu 500 kg; objem zavazadlového prostoru 350/1165 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,8 s; spotřeba elektrické energie WLTP kombinace 18,7 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km; dojezd (WLTP) 385 km, nabíjení max. AC/DC 11/140 kW.
Cena od 999 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)