Svezli jsme se
Lucid Air – Elektrický luxus
Jiří Duchoň 22.12.2023 06:21
Foto: Jiří Duchoň
Foto: Jiří DuchoňLucid Air nám při letošních zkouškách v Dánsku připomněl, že v době elektrické se ještě dočkáme ledasčeho. Ohromil komfortem, dynamikou jízdy, stabilitou i dojezdem.
Americká společnost Lucid Motors byla založena (ještě jako Atieva) v počátcích druhé dekády 21. století v arizonském Casa Grande a ihned uvedla několik prototypů. Jeden z nich vyvinul a do sériové výroby (2021) zavedl Derek Jenkins. Ano, ten Derek Jenkins, jenž na přelomu milénia kromě několika konceptů postavil produkční Audi A2 a A8 a před odchodem k Lucidu v roce 2015 stihl ještě navrhnout Mazdu MX-5 aktuální generace. Prototyp Lucid Air roku 2018 zajel kolo v Laguna Seca za 1:42, čímž o více než sedm sekund pokořil Jaguar I-Pace, dosavadního držitele rekordu pro elektromobily. Již v tu chvíli bylo jisté, že se rodí vůz mimořádných schopností. V té době přišla rovněž účast ve výši jedné miliardy amerických dolarů ze saúdskoarabského PIF (veřejný investiční fond), takže výstavbě továrny a zahájení produkce již nic nestálo v cestě.
Foto: Jiří Duchoň
Sériové provedení typu Lucid Air bylo představeno v září 2020 a sériová výroba naběhla podle plánu o rok později. To už se hovořilo o tom, že se Air stane sériovým luxusním osobním vozem s nejnižším odporem vzduchu se součinitelem cx = 0,21. U finálního produktu nakonec výrobce hovoří o hodnotě cx = 0,197, což pohodlně stačí i na Mercedes-Benz EQS. Kromě něj však Lucid se svým typem Air míří i na Taycan od VW Group či Teslu Model S, přičemž široká paleta modelů konkrétní protihráče cíleně atakuje kombinací výkonu, dojezdu a ceny. Lucid Motors sice o žádné expanzi do Evropy zatím nehovoří, přesto nám individuální dovozce k testům v Dánsku dodal v Německu registrovaný Lucid Air. A není třeba dodávat, že tam šel skutečně z ruky do ruky.
Tříprostorový sedan originálního střihu v nabídce startuje před dvěma měsíci uvedeným základním modelem Air Pure RWD s akumulátorem 88 kWh, který má jako jediný elektromotor pouze na zadní nápravě. Po Pure AWD s pohonem všech kol následuje dvoumotorový Touring (na snímcích) s akumulátorem o kapacitě 93 kWh, zatímco Grand Touring má již 112kWh „baterku“, z klidu na 100 km/h zrychlí za něco přes tři sekundy a na jedno nabití ujede podle americké normy EPA 830 km. Spolu s Pure RWD nově představený špičkový model Air Sapphire má vzadu dva elektromotory v konstrukčně zajímavé společné jednotce a svým celkovým výkonem 920 kW (1251 k) překonává dokonce i vrcholnou Teslu Model S Plaid o více než 147 kW (200 k). Je tedy lepší ve zrychlení i v nejvyšší rychlosti, nicméně s cenou 249 000 dolarů (asi 5,7 mil. Kč) také více než dvakrát dražší.
Foto: Jiří Duchoň
Akumulátory výrobce vyvinul ve spolupráci se společností Samsung SDI, ale nyní li-iontové články odebírá od konkurenční, rovněž jihokorejské firmy LG Chem. Podle tvrzení Lucidu se výrazně liší od běžné produkce díky lepší toleranci rychlonabíjení i delšího nepoužívání při zachování životnosti, resp. kapacity. Dva nejvýkonnější modely co do kapacity akumulátoru za sebou nechávají jak celý VW Group a Teslu, ale dokonce i Fisker a Číňany (třeba Nio na druhou stranu ve své domovině prodává vozidla se 150kWh akumulátory a brzy je hodlá představit i v Evropě). Hmotnost vozu výrobce neudává, ale Lucid Air podrobený loni nárazovým zkouškám Euro NCAP vykázal poměrně slušných 2371 kg. V nich vůz mimochodem s přehledem získal plný počet pěti hvězd a za ochranu pasažérů obdržel nadprůměrné hodnocení, přes 90 %.
Lucid Air zaujme originálním a elegantním vzhledem s důsledně aerodynamickým tvarováním i úzkými pásy vnějšího osvětlení. Interiéru vévodí jemná černo-krémová kůže, hliník a dýhy z pravého dřeva a zpracování autentických materiálů je excelentní. Přední sedadla jsou černá, ta zadní světlá a je na nich dostatek prostoru ve všech směrech. Na rozdíl od většiny elektromobilů s akumulátorem v podlaze se tam sedí v příjemné pozici. Prostor pro posádku je dokonale odhlučněn od ruchů zvenčí i jakýchkoli pazvuků, podvozek i na dvacetipalcových ráfcích skvěle pohlcuje nerovnosti. Jízdní dynamika je dechberoucí, a to je třeba připomenout, že zkoušený Air Touring má polovic výkonu špičkového Sapphire…
Foto: Jiří Duchoň
Stručné technické údaje
Poháněcí soustava
a) Air Pure RWD: střídavý synchronní kapalinou chlazený elektromotor s permanentními magnety, uložený vzadu napříč, 321 kW (436 k) a 550 N.m;
b) Air Pure AWD: viz výše, ale navíc asynchronní elektromotor vpředu, celkově 358 kW (487 k) a 600 N.m;
c) Air Touring: viz b), ale celkově 462 kW (629 k) a 1000 N.m;
d) Air Grand Touring: viz b), ale celkově 597 kW (811 k) a 1200 N.m; e) Air Sapphire: viz b), ale vzadu dva elektromotory ve společné skříni, celkově 920 kW (1251 k) a 1939 N.m. Jednostupňové redukční převody, pohon všech kol, pro a) zadních.
Li-ion akumulátor LG Chem, a+b) 88, c) 93, d) 112, e) 118 kWh, umístěný v podlaze.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu, tříprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu lichoběžníkové závěsy, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami vpředu a vzduchovými měchy vzadu, adaptivní tlumiče, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD, TCS/ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky a+b+c) Pirelli P Zero 245/45 R19, d) Michelin Pilot Sport EV, vpředu 245/40 R20, vzadu 265/40 R20, e) vpředu 265/35 R20, vzadu 295/30 R21.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2960 mm, d/š/v 4975/1936/1409 mm; objem zavazadlového prostoru vpředu/vzadu 283/627 l.
Provozní vlastnosti (v pořadí verzí, údaje výrobce)
Největší rychlost 200/225/225/270/330 km/h, zrychlení 0–96 km/h za 4,5/3,8/3,4/3,0/1,9 s; emise CO2 0 g/km, dojezd EPA 674/660/684/830/687 km, nabíjení AC/DC max. 19,2/250 (pro a) N.A, pro d+e) 300 kW). Součinitel odporu vzduchu cx = 0,197.
Cena v přepočtu bez dotací od 1,8 mil. Kč
Zkoušky Tannistesten 2023
Losí test
V Dánsku se Lucid Air při zkouškách na letišti v Sindalu stal jednoznačným vítězem. Při nájezdu z běžné startovací rychlosti 62 km/h řidič může pohodlně usrkávat kávu, vůz se nenaklání a působí jako přibitý k silnici. Při 68 km/h by se už řidič asi polil, ale stále se vůbec nic neděje a vůz zkrátka vyhýbací manévr naprosto suverénně projel. Ani nedotáčivost, ani přetáčivost, stabilizační systém se proto neobtěžoval intervencí. Při nájezdu ze 77 km/h, kdy většina ostatních vozidel odhazovala kužely, již zásah ESP byl třeba, ovšem i při 79 km/h byl stále plynulý a efektivní. Ale pojďme dále! Při nájezdu z 83 km/h už to bylo těsné. Stabilizace razantně potlačovala sklony k smykům, plastové aerodynamické nástavce před předními koly dřely o asfalt, ale automobil se tratí protáhl! Ještě 89 km/h, ale to už bylo příliš. Statistiky se bohužel nevedou, nicméně podle všeho Lucid Air provedl standardizovaný losí test z rekordní nájezdové rychlosti.
Brzdění při couvání
Pro zkoušku autonomního brzdění při couvání na figurínu caparta na odrážedle nám vůz nebyl k dispozici.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)