Svezli jsme se
Letošní volba Auta roku
Tom Hyan 30.03.2012 15:58
Poprvé v historii evropské volby Vůz roku vyhrál elektromobil s prodlouženým dojezdem, tedy s motorgenerátorem na palubě!
Na rozdíl od loňského ocenění problematického elektromobilu Nissan Leaf, jehož odbyt z různých důvodů (včetně přírodní katastrofy v Japonsku) nedosáhl původních předpokladů, se zdají být dvojčata Chevrolet Volt/Opel Ampera lepší volbou. Jak jsme se několikrát přesvědčili, americký výrobek je nejen praktický, při vyprázdnění akumulátorů samočinně přejde na odběr elektrické energie z motorgenerátoru, ale také lépe využívá obestavěného prostoru, nemluvě o značně nápaditějším designu. Problémem samozřejmě zůstává vysoká cena 42 900 eur (dvojnásobek ve srovnání s typem Chevrolet Cruze), což patří k největším handicapům nových technologií. Větší rozšíření alternativních pohonů může zajistit jen vstřícná legislativa, ale ta je většinou nedostatečná; podíváme-li se do České republiky, tak dokonce vůbec ekologická vozidla nezvýhodňuje, protože krátkozrací politici sází především na okamžitý zisk. Nebudou přece nikomu odpouštět daně, když stále nemají dost cizích peněz na rozhazování…
Součet bodů od devětapadesáti porotců ze třiadvaceti evropských zemí vynesl titul Car of the Year 2012 americké konstrukci Chevrolet Volt, známé v Evropě pod označením Opel Ampera (ve Velké Británii jako Vauxhall Ampera). Všechny verze se vyrábějí na společné lince v závodě General Motors Detroit-Hamtramck Assembly v Michiganu (viz AR 2/’12), ale výroba neběží ještě na plné obrátky, protože většímu odbytu brání vysoká prodejní cena. Ta ovšem může v USA klesnout až na 29 995 dolarů po uplatnění daňových úlev (Chevrolet Cruze je za 17 470 až 23 860 dolarů podle verze). Připomeňme, že Ampera (Volt) uspořádáním pohonné jednotky připomíná Toyotu Prius, evropský Vůz roku 2005, ale na rozdíl od ní je vždy poháněna elektrickou energií (viz AR 2/’11). Zážehový motor 1.4 I4/63 kW (84 k) slouží pro výrobu elektrické energie, která společně s energií z akumulátorů Li‑Ion 16 kWh zásobuje jeden hlavní trakční elektromotor 111 kW, anebo i druhý 54 kW (po přepnutí z funkce generátoru).
Vše propojuje elektronicky řízená planetová převodovka s plynulou změnou převodu, která přenáší hnací sílu na přední kola. Čtyřmístný automobil ujede 65 až 80 km na jedno nabití akumulátorů, ale více než 500 kilometrů při kombinaci obou způsobů pohonu (nádrž benzinu má objem 35,2 l). Zrychluje na sto za devět sekund a dosahuje největší rychlosti 161 km/h. Při cestách na kratší vzdálenosti se tedy nemusí spalovací motor vůbec spustit, dobíjí se ze zásuvky 120/ 240 V, a emise (nepočítáme‑li výrobu elektrické energie) jsou opravdu nulové. K vozu se vrátíme v příštím čísle vlastními zkušenostmi z provozu na českých silnicích. Ano, volil jsem Amperu. Z prostého důvodu, je technicky nejnápaditější, představuje jistou revoluci a od dnešních automobilů, jež si jsou mnohdy podobné jako vejce vejci, se odlišuje nejen technikou, ale také designem. Loni vyhrál Nissan Leaf, ale ten jsem na první místo nedal, obava z toho, jak rychle se zkracoval dojezd bez možnosti dobíjení na cestě, byla pro mne neúnosná.
S Amperou i Voltem jsem ujel i přes dvě stovky kilometrů na jedné cestě, přechod z čistě elektrického na generátorový režim byl vždy plynulý, příjemný a odstraňoval napětí z toho, že se prostě elektromobil někde zastaví s prázdnými akumulátory. Pětadvacet bodů, jež jsem měl k dispozici, jsem sedmi finalistům evropského Vozu roku 2012 (viz AR 2/’12) rozdělil následovně: Opel Ampera 7 bodů, Ford Focus a Range Rover Evoque po 4, Volkswagen Up! a Fiat Panda po 3, Citroën DS5 a Toyota Yaris po 2. Každý porotce rozdával body podle svého uvážení, jejich součet pak určil vítěze. Se značným náskokem zvítězil Opel Ampera/Chevrolet Volt před minivozem Volkswagen Up! (skóre 330 ku 281). Pětidveřový elektrický hatchback s prodlouženým dojezdem, jehož prodej v Evropě byl zahájen loni (plán je deset tisíc ročně v plném roce), přesvědčil osmadvacet evropských porotců natolik, že mu přidělili svoje první místo, zatímco jeden člen jury mu nedal ani bod. O tom, že volba je stále těžší, neboť již není špatných automobilů jako dříve, svědčí skutečnost, že plný počet porotců (59) přidělil body vozům Ford Focus a Volkswagen Up!, pouze tři neohodnotili Range Rover Evoque a pouze dva nedali body Fiatu Panda. Stručné výsledky evropského hlasování přinášíme v přehledné tabulce, zájemcům o podrobnější údaje a hodnocení porotců doporučujeme návštěvu stránek www.caroftheyear.org. Cena se poprvé v historii předávala na Ženevském autosalonu, kde ji z rukou Hakana Matsona, prezidenta jury, převzali ředitelé Susan Docherty (Chevrolet Europe) a Karl-Friedrich Stracke (Opel).
Převzato z časopisu