Svezli jsme se
LADA NIVA – Návštěvník
Jiří Duchoň 15.05.2017 05:51
Svezli jsme se
Tento měsíc je tomu přesně 40 let, co v sovětském Togliatti spustili sériovou výrobu typu VAZ 2121. Běží dodnes a my jsme vyzkoušeli jeho aktuální podoby.
Některými zbožňovaná, jinými vysmívaná. Niva byla koncipována jako moderní terénní automobil, poskytující při zachování vynikající průchodnosti terénem vysokou míru komfortu a bezpečnosti, a skutečností je, že proti skutečným off-roadům své doby těmito přednostmi skutečně disponoval. Lada Niva (viz AR 11/’77) se značným náskokem anticipovala založení a rozmach dnes tolik úspěšného segmentu SUV, vždyť měla samonosnou karoserii a všechna kola opatřená vinutými pružinami! Její tvůrci tehdy hovořili o „Renaultu 5 na podvozku Land Roveru“. Prototyp byl představen roku 1975 v rámci Výstavy úspěchů národního hospodářství SSSR v Moskvě. V únoru 1976, na počest XXV. sjezdu KSSS, v Togliatti dokončili padesátikusovou sérii prototypů, jež už prakticky odpovídaly sériovému provedení, o několik měsíců později byla kolaudována nová montážní hala a na sklonku května 1977 se rozběhla výroba.
Západní Evropa se s horkou sovětskou novinkou měla možnost poprvé seznámit již na autosalonu v Bruselu v lednu následujícího roku. Koncepce i vzhled vozu byly na svoji dobu neobvyklé, jednoduchá a kompaktní třídveřová karoserie s velmi krátkými převisy měla při rozvoru 2200 mm délku jen 3720 mm. Většina prvků mechanických skupin a výstroje byla kvůli úsporám převzata z tehdy vyráběných osobních Lad, vycházejících z typu Fiat 124. Šlo zejména o typy VAZ 2101/2102, ale též 2103 (interiér, brzdy) nebo 2106 (poháněcí soustava). Niva se osvědčila, v první polovině osmdesátých let nasbírala dvě druhá a jedno třetí místo na Dakaru a v roce 1999 jako první sériový automobil dojela na severní pól a vystoupila, opět jako první, na Tibetskou náhorní plošinu v nadmořské výšce 5726 m. VAZ 2121 zazářil také v československém seriálu Návštěvníci, ovšem tehdy to byl, na rozdíl od dnešních dnů, „návštěvník z budoucnosti“. Lada Niva od zahájení výroby slouží v nejrůznějších podmínkách a v široké škále poslání a dosud jí vznikly více než 2 miliony kusů.
Žádného faceliftu se Lada Niva během svého dosavadního života nedočkala, šlo spíše o okolnostmi vynucené dílčí modernizace a rozšiřování nabídky variant. Vyzkoušeli jsme představitele dvou ze tří základních řad typu Lada Niva, aktuálně dostupných na českém trhu prostřednictvím brněnské společnosti CanoCar s.r.o., a sice třídveřový Hardcross (VAZ 2121) a pěti-dveřovou Nivu ve standardním provedení (VAZ 2131). CanoCar na vozy Lada Niva poskytuje pětiletou záruku a nabízí dlouhý seznam prvků příslušenství od navijáku 4 t, přes tažné zařízení, prahové rámy, antikorozní nástřik podvozku a dutin, rádio, tempomat a různé druhy střešních nosičů až po přestavbu na pohon LPG. Objednávat lze ale též užitkové verze VAZ 2346 a 2395. Motor je vždy jediný a výbavy jsou stejné pro tří- i pětidveřovou karoserii. Standardní Niva se musí spokojit s plechovými koly a pneumatikami 185/75 R16, denním svícením (v parkovacích svítilnách nad předními reflektory), posilovačem řízení, akustickou i světelnou signalizací nezapnutého bezpečnostního pásu u řidiče a elektrickým ovládáním předních oken. Do města směřované provedení Urban osloví třeba ABS, plastovými nárazníky v barvě vozu, litými ráfky, elektricky ovládanými a vyhřívanými zrcátky, klimatizací nebo imobilizérem, zatímco pro nejtěžší provozní podmínky určený Hardcross nabídne třeba samosvorné nápravové diferenciály, zesílené pružiny a tlumiče zvyšující světlou výšku o 40 mm, vyhřívání předních sedadel či rozšířené lemy blatníků. Centrální zamykání ani airbagy nejsou k mání ani za příplatek.
Život s Nivou je návratem do minulosti. Ve svazku klíčů je nejprve třeba najít ten správný a s pocitem kasaře jej opatrně vsunout do zámku dveří. Po úspěšném odemčení a nastoupení do příjemně vysoko usazeného a měkkého sedadla hledáte jednostranný klíč, jejž vsunete do spínací skříňky vlevo od volantu, přičemž startujete po více než půlotáčce ve směru hodinových ručiček. Palubní deska je od dob premiéry Nivy již zcela nová. Nese přístrojový štít s otáčkoměrem a digitálními displeji pro hodiny a počítače ujeté vzdálenosti, ale též středovou konzolu s velkými a přehlednými přepínači; varovné blikače se spouštějí tlačítkem poněkud utopeným na sloupku volantu vpravo. Ergonomie rozmístění kontrolních a ovládacích prvků plně odpovídá době vzniku typu VAZ 2121. Hlavní a redukční převodovka, citelně zasahující mezi přední sedadla, se dočkaly elegantního a funkčního krytu s panelem pro spínače ovládání oken (případně i zrcátek) a držáky nápojů. Vystupují z něj však ty stejné tři páky jako před čtyřmi dekádami.
Ta nejdelší ovládá pětistupňovou převodovku a vlivem dlouhých drah je většina jejích pozic zcela mimo přirozené pohyby těla řidiče. Směrem vzad jsou umístěny kratší páky pro mechanické zasouvání redukčního převodu a uzávěry mezinápravového diferenciálu (alespoň ten je signalizován kontrolkou na palubní desce). Kapota motoru se vyklápí směrem vpřed, což eliminuje riziko nechtěného otevření, a je pod ní dostatek prostoru pro uskladnění rezervního kola (vlevo) i heveru (vpravo). I díky tomu je prostor pro zavazadla v zadní části karoserie poměrně dobře využitelný (jednodílné opěradlo zadního sedadla se navíc sklápí takřka do roviny s podlahou). Na zadních sedadlech jsme kupodivu nalezli řádně označená oka pro kotvení dětských sedaček IsoFix. Jak správně tušíte, Lada Niva není nic pro zhýčkaného uživatele přivyknutého na moderní crossovery, ale spíše pracovní náčiní pro tvrdé podmínky. Třídveřový Hardcross vlivem mimořádně krátkého rozvoru náprav (i taková Kia Picanto jej má skoro o 200 mm delší!) je sice v náročném terénu a při potřebě manévrovat v omezených prostorech mimořádně hbitý, ale udržet jej v přímém směru na silnici není od 60 km/h výše ničím snadným. Pětidveřové, přesně o půl metru prodloužené provedení vykazuje směrovou stabilitu výrazně lepší, ovšem i tak lze za bezpečnou a alespoň základní prvky komfortu zachovávající cestovní rychlost považovat oblast okolo 80 km/h. A to i z hlediska všemožných hluků a ruchů, přicházejících od motoru a převodovek či obtékání vzduchu. Náš test ukázal, že Lada Niva není „pokračující legendou“, ale spíše jakýmsi rudimentem dávných časů, jenž vlivem okolností uvíznul v časoprostorové mezeře. Je neuvěřitelné, že je archaický motor schopen i přes svoji dvouventilovou konstrukci a nepřímé vstřikování paliva plnit emisní požadavky nutné k prodeji na trzích EU (totéž platí pro bezpečnostní prvky). Při jízdě na silnici i v terénu budí Niva v dnešním řidiči spíše obavu o život svůj i vozu, nicméně jde o překvapivě všestranný automobil s těmi nejlepšími předpoklady pro službu v náročných provozních podmínkách.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený, vpředu podélně uložený řadový zážehový čtyřválec VAZ 21214 MPI AMC s atmosférickým plněním a nepřímým vícebodovým vstřikováním Bosch; OHC 2V; EU5; 1690 cm3 (ø 82 x 80 mm); 61 kW (83 k)/5000 min-1 a 129 N.m/4000 min-1; jednokotoučová suchá spojka s kapalinovým ovládáním, plně synchronizovaná pětistupňová přímo řazená převodovka; redukční převodovka; trvalý pohon všech kol, uzávěr mezinápravového diferenciálu; pro Hardcross samosvorné diferenciály na přední a zadní nápravě.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce; nezávislé zavěšení předních kol na lichoběžníkových polonápravách, vzadu tuhá náprava se dvěma páry podélných vodicích ramen a s příčnou panhardskou tyčí; vpředu i vzadu vinuté pružiny s kapalinovými tlumiči; řízení s oběhem kuliček a kapalinovým posilovačem; dvouokruhový kapalinový brzdový systém s posilovačem a omezovačem brzdného účinku na zadní nápravě, vpředu kotoučové s plovoucími třmeny ø 252,7 mm, vzadu bubnové ø 250 mm; pneumatiky 185/75 R16 až 235/75 R15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (verze 3dv. Standard, v závorce 5dv.)
Rozvor náprav 2200 (2700) mm, rozchod kol 1430/1400 mm; d/š/v 3740 (4240)/1680/1640 mm; světlá výška 190 – 250 mm (podle provedení); objem zavazadlového prostoru min./max. 265 (420)/585 (780) l; objem palivové nádrže 42 (65) l; hmotnost pohotovostní/užitečná 1285 (1425)/325 (425) kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 400/1490 (1350) kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, verze Standard)
Největší rychlost 137 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h 19,0 s; kombinovaná spotřeba paliva 11,7/7,1/8,8 l/100 km.
CENA od 319 700 Kč
Převzato z časopisu