Svezli jsme se
Kia Rio 1.0 T-GDI – Svižný tříválec
Lukáš Dittrich 27.07.2017 06:36
Test
V březnu letošního roku vstoupila na český trh čtvrtá generace typu Rio. Vyzkoušeli jsme ji v kombinaci s vrcholným přeplňovaným tříválcem.
Typ Rio je pro automobilku Kia velmi důležitý. Není se čemu divit, protože právě malé hatchbacky patří na evropském trhu mezi nejoblíbenější kategorie. Jenže Rio má na rozdíl od Fordu Fiesta nebo Renaultu Clio jednu zásadní nevýhodu. Zatímco zmíněná konkurence se může odkázat na opravdu dlouhou tradici (Fiesta aktuálně vstupuje na český trh ve své už osmé generaci), Rio jste si mohli poprvé pořídit až v roce 2000. Přesto si tento vůz získal mnoho zákazníků, přičemž nejnovější, čtvrtá generace (viz AR 4/’17) má ambice jejich počet ještě dále rozšířit. Není žádným tajemstvím, že nejnovější vydání typu Rio vychází z hatchbacku i20. Hyundai coby vlastník automobilky Kia si ponechal přibližně dvouletý náskok. Samozřejmě se v tomto kontextu nabízí otázka, jak moc se od sebe tyto dva typy vzájemně liší. Ne, Rio vážně není pouze i20 s vyměněným znakem na masce chladiče. Navíc jeho pozdější příchod na trh přináší i některé výhody.
Dva roky jsou totiž ve vývoji celkem dlouhá doba a jak známo, vývoj nikdy nekončí. Rio sice využívá shodnou platformu s typem i20, nicméně technici na ní během těch dvou let provedli další úpravy. Výsledek? Aktuálně má Rio o něco tužší karoserii než i20. Jak nám před pár měsíci říkali lidé z automobilky Kia na mezinárodní prezentaci, tahle věc se logicky změní ve chvíli, kdy Hyundai přijde s modernizací i20. Další odlišností by mělo být jiné nastavení podvozku. Kia hraje v tomto korejském koncernu roli automobilky zaměřené na zábavu za volantem, takže podle oficiálních prohlášení dostala tužší naladění podvozku. Nečekejte ovšem převlečené Clio R.S. Jak dokazoval celý týden také náš testovací exemplář, stále se myslí především na komfort. Až příští rok dorazí provedení GT Line a pokud si to bude trh žádat, vyloučena není ani opravdu ostrá verze. Ale na tu si budeme muset počkat. Na rozdíl od i20 vyráběné v Turecku se Rio vyrábí v Koreji. Z předchozích odstavců jste už asi vytušili, že čtvrtá generace Ria nemá s tou předchozí společného vůbec nic. Nová platforma přinesla o 30 % tužší karoserii, jiné vnější rozměry nebo o 87 mm tenčí zadní sloupky. Na první pohled shodné zůstalo řešení náprav, kdy vpředu najdeme zavěšení McPherson a vzadu torzní příčku. Nová je i zadní náprava, včetně uložení zadních tlumičů.
Ty byly dříve šikmo, v současné generaci jsou kolmo k rovině vozovky. To by mělo přinést zejména účinnější tlumení rázů od kol. Všechny mezigenerační změny jsme už podrobně rozebrali ve výše odkazovaném článku, takže můžeme tuto část uzavřít obecným tvrzením automobilky, podle nějž by měla být Kia Rio pohodlnější, prostornější, uvnitř tišší a vůbec lepší. Po týdnu stráveném s Riem 1.0 T-GDI ve vrcholné výbavě Exclusive můžeme směle prohlásit, že většina těchto tvrzení není daleko od pravdy. Na pohled pěkný hatchback určitě působí hodně evropsky, ať už se budeme bavit o vnějším designu, nebo o interiéru. V kabině samozřejmě nelze očekávat vysloveně hodnotné materiály, pořád jde o cenově dostupný vůz, nicméně alespoň zpracování vypadá velmi poctivě a ergonomie nemá slabého místa. Jen je trochu škoda, že automobilka alespoň loketním opěrkám ve dveřích nedopřála nějaké čalounění. Takhle si budete ruce opírat o tvrdý kus plastu, což zejména na dlouhých trasách opravdu není příjemné. Naopak vítaná je klimatizace coby součást standardní výbavy pro všechny varianty. Nám ještě dělal společnost multimediální systém se sedmipalcovou obrazovkou a s navigací.
Ten je dostupný pouze pro nejvyšší výbavu Exclusive a připlácí se za něj rozumných 11 tisíc Kč. Souhlasit můžeme také s tvrzením, že je nové Rio prostornější. V úrovni loktů jsme naměřili v přední řadě sedadel šířku 1451 mm, což je zhruba o 20 mm více ve srovnání s předchozí generací a je to také přibližně o 40 mm více proti Škodě Fabia. Vzadu jsme v úrovni loktů naměřili 1410 mm, tedy hodnotu, jež odpovídá třetí generaci. Nové Rio nabízí delší sedáky a více místa v podélném směru. Přesné naměřené hodnoty najdete jako vždy mezi technickými údaji. Zvětšil se i zavazadlový prostor, a to o 37 litrů na konečných 325. Pokud jde o konkrétní rozměry, očekávejte zhruba o dva centimetry více mezi podběhy, stejný rozdíl jsme naměřili také od podlahy po krycí plato. To se ovšem týká situace, kdy je podlaha ve své dolní poloze. Rio totiž nabízí možnost falešné dno zvednout přibližně o 120 mm. Ačkoliv mezigeneračně narostl zadní převis o patnáct milimetrů, o pár centimetrů se ve srovnání s třetí generací zkrátila délka ložné plochy. Přednost dostali zadní cestující. Na sto procent pak platí slibovaný tišší interiér. Odhlučnění bude zřejmě to první, co vás po ujetí několika málo kilometrů zaujme. V našem případě ho na volnoběh lehce rušilo typické vrčení tříválcového motoru doprovázené lehkými vibracemi, ale při jízdě nevíte ani o motoru, ani o ničem jiném. Kromě řady různých opatření je tato skutečnost daná i lepší aerodynamikou.
Předchozí generace měla součinitel odporu vzduchu 0,33, u novinky najdete v oficiálních tabulkách hodnotu 0,316. Ona je Kia Rio vůbec pohodlné auto. Kromě příkladného odhlučnění se můžete spolehnout také na vynikající podvozek. Proti tomu, že Kia označuje Rio za dynamičtější vůz ve srovnání s i20, se testovaný exemplář v zatáčkách celkem nakláněl, nicméně pokud jde o schopnost tlumit nerovnosti, tam si Rio zaslouží deset bodů z deseti. Pro úplnost dodejme, že testovaný exemplář přijel na kolech z lehké slitiny o průměru 15" s poměrně vysokými pneumatikami. Ty jsou standardem pro výbavu Exclusive (nižší výbavy stojí na plechových kolech), připlatit si lze za disky o palec větší. Navzdory celkem měkkému naladění podvozku si ale Rio nechá líbit i docela nešetrné zacházení a opravdu rychlou jízdu v zatáčkách. Posilovač řízení je přirozeně elektromechanický, ale se svou asistencí to nepřehání. Výsledkem je ideální kompromis vhodný jak pro jízdu po městě, tak pro příležitostnou dynamickou jízdu. V nabídce motorizací pro nový typ Rio nenajdete vznětový motor.
Kia sice vyrábí verzi osazenou čtyřválcem 1.4 CRDi, na našem trhu se ale tato jednotka neprodává a diesel už do své i20 nenabízí ani Hyundai. Zájemci si mohou vybírat mezi zážehovými čtyřválci 1.25 CVVT a 1.4 CVVT, vrcholem je litrový přeplňovaný tříválec 1.0 T-GDI, což byl případ také našeho automobilu. Mimochodem, je celkem zajímavé sledovat, jak si značky Hyundai a Kia rozdělily pole působnosti. Rio s motorem 1.0 T-GDI disponuje výkonem 88 kW. Hyundai takovou verzi nedodává, jeho tříválec má 74 kW. Hyundai naopak nabízí cenově dostupnější provedení 1.2i o výkonu 55 kW, nejslabší Rio přitom startuje na výkonu 62 kW a je logicky dražší. Litrový přeplňovaný tříválec vybavený jedním turbodmychadlem a systémem přímého vstřiku paliva známe i z jiných modelů. Pro některé zákazníky možná bude problém příliš malý objem, ale na něj velmi rychle zapomenete. Vrcholné Rio je totiž opravdu svižný vůz. Při zrychlení z nuly na 100 km/h jsme mu naměřili 10,4 s. Pravda, „hot-hatch“ to není, ale pro běžné předjížděcí manévry je celkem lehký korejský hatchback stále dost silný. Díky zmíněnému odhlučnění snadno přehlédnete, že jedete po dálnici 160 km/h. Motor s tím nemá nejmenší problém. Ve 130 km/h točí litrový tříválec na šestku necelé tři tisíce a v interiéru o něm nevíte. Vzhledem k nízkému objemu překvapí také pružnost této jednotky. Ve středních otáčkách má až překvapivě hodně elánu, v těch vysokých a nízkých to ale zas taková sláva není.
Charakter litrového tříválce tak trochu připomíná svým projevem vznětové jednotky, což u takhle malého hatchbacku určeného pro denní dojíždění rozhodně nevadí. Spotřeba? Po testu zahrnujícím kromě jiného dálniční cesty a dynamická měření svítilo na palubní počítači číslo 7,2 l/100 km. Na naší tradiční trase dlouhé necelých 132 kilometrů, určené pro měření spotřeby a kombinující dálnice a okresní komunikace, vykázala korejská novinka podle palubního počítače spotřebu 5,9 l/100 km. To jsou na takto malý vůz a takto moderní malý motor celkem vysoké hodnoty. Také jsme se divili. Spotřebu na zmíněné trase měříme hlavně podle dotankování do plné nádrže. Rio spotřebovalo na ujetí 132 km 6,2 litru, a to znamená průměr 4,7 l/100 km. Zdá se, že ukazatel spotřeby není zrovna nejpřesnější. Nová generace typu Rio aktuálně začíná na českém trhu částkou 269 980 Kč v kombinaci s výbavou Cool a motorem 1.25 CVVT (62 kW). Testovaný přeplňovaný tříválec pořídíte pouze v nejvyšší výbavě Exclusive za 349 980 Kč. Výbava je ovšem kompletní. Připlácet můžete jen za navigaci, metalízu a dva pakety. Paket ADAS za 14 tisíc korun dostal i náš exemplář, takže jsme se mohli spolehnout na přednárazový asistenční systém a sledování jízdních pruhů (součástí je ještě tempomat a lepší přístrojový štít). Zájemci o maximální výbavu pak mohou sáhnout po paketu Premium. Ten stojí 30 000 Kč a obsahuje 16" disky, vyhřívaná sedadla i volant, dešťový senzor stěračů nebo zatmavená zadní okna. Kia Rio čtvrté generace je velmi sympatický malý hatchback. Vzhledem ke své velikosti je prostorný, nabízí pohodlný podvozek, skvěle odhlučněný interiér a v kombinaci s přeplňovaným tříválcem také překvapivě hodně elánu. Jinak řečeno, tohle Rio skutečně má všechny předpoklady k tomu, aby oslovilo ještě více zákazníků, než tomu bylo dosud.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec 1.0 T-GDI s přímým vstřikováním paliva, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; 998 cm3 (ø 71,0 x 84,0 mm), 10,0:1, 88 kW (120 k)/6300 min-1, 171,5 Nm/1500 – 4000 min-1, šestistupňová přímo řazená převodovka, (3,615 – 1,955 – 1,286 – 0,971 – 0,794 – 0,667 – Z 3,700), stálý převod 4,059; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou CTBA; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, příčný zkrutný stabilizátor vpředu; brzdy kapalinové dvouokruhové s posilovačem, vpředu odvětrávané kotoučové ø 280 mm, vzadu bubnové ø 203 mm, ABS/EBD/
/BAS, ESC/VSM/CBC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,1:1, 2,7 otáčky mezi rejdy, kola 15 palců, pneumatiky Kumho Ecowing es 01 o rozměru 185/65 R15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2580 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1518/1524 mm; d/š/v 4065/1725/1450 mm, převis vpředu/vzadu 830/656 mm; světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru min./max. 325/980 l; objem palivové nádrže 45 l; pohotovostní hmotnost 1206 kg, celková hmotnost 1620 kg; obrysový průměr otáčení 10,2 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 190 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,2 s; spotřeba paliva EU město 5,6 l/100 km, mimo město 4,2 l/100 km, kombinace 4,7 l/100 km; emise CO2 107 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)