Svezli jsme se
Jaguar XF 2.2d - Sázka na jistotu
Petr Hanke 29.11.2011 10:49
Svezli jsme se
Jaguar v modelovém roce 2012 představil nejen facelift dnes už nejmenšího modelu XF, ale také vznětový čtyřválec s osmistupňovou samočinnou převodovkou…
Zabudování menšího turbodieselu do luxusního sedanu vyšší střední třídy prestižní značky se možná zdá jako přespříliš odvážné rozhodnutí, které si neváží tradic. To ovšem do okamžiku, než se podíváte do statistik. Pak si uvědomíte, že je to spíše sázka na jistotu. Jaguar na jaře modernizoval základní model XF, jehož vzhled přiblížil konceptu C‑XF, který byl v roce 2007 na Detroitském autosalonu předobrazem sériového provedení tohoto sedanu. Světlomety jsou nyní nižší a mají upravenou optiku s moderními pásky LED; změn je však více, takže automobil celkově působí uhlazenějším a osobitějším dojmem. Uvnitř je proměn méně, ale příjemnější materiály jsou zřejmé na první pohled.
Omlazením prošel multimediální navigační systém s barevným dotykovým displejem. U zážehových modelů se toho po technické stránce příliš neměnilo, osmiválce 5,0 l s výkony 283 kW (385 k) a 375 kW (510 k) jsou připraveny pro skutečné znalce. Při bližším pohledu na nabídku vznětových motorů jsou ale patrné podstatné změny. U vyspělých šestiválců jde především o instalaci osmistupňových samočinných převodovek ZF, které snížily kombinovanou spotřebu paliva až o 6 %. Zásadní novinkou modernizace v polovině životního cyklu je nabídka čtyřválcového turbodieselu 2,2 l, standardně rovněž s osmistupňovou samočinnou převodovkou.
Podle průzkumů Jaguaru patří čtyřválcovým motorům v evropské vyšší střední třídě 49 % prodejů. Ve Velké Británii je situace ještě výraznější, například konkurenční BMW 520d má na prodejích řady 5 podíl 82 %! Jaguar tedy použil moderní čtyřválec Ford/PSA, který prošel letos modernizací a pohání i nový Range Rover Evoque. U Jaguaru má označení AJ‑i4D, doznal však úprav, jež si vynutila podélná zástavba do vozu a větší nároky na odhlučnění (na mnoha místech nová, či zdokonalená zvuková izolace; její prvky jsou umístěny na motoru, což snižuje hlučnost přímo v místě vzniku, ochrana je tak účinnější). Novinkou je systém Auto Stop/Start se zesíleným tandemovým solenoidovým spouštěčem, jehož součástí je i doplňkový akumulátor pro vyrovnávání elektrického napětí v síti při startování.
Při jízdě je zřejmý důraz na nízkou hlučnost a kultivovanost běhu. Ve srovnání s konkurencí v daném segmentu jsou tyto snahy jasně patrné. V běžných situacích se motor opravdu projevuje velmi decentně. Snad jen při dravější akceleraci z místa je slyšet výraznější, ale přesto nijak přehnaně rušivý zvuk vznětového motoru. Pro běžnou jízdu má motor dostatečnou zásobu výkonu a točivého momentu, navíc díky samočinné převodovce s osmi stupni najde pro takřka každý okamžik jízdy vhodný převodový poměr. Při pohodové jízdě ve městě, na silnicích i dálnici proto řidič nemá pocit, že by výkonově strádal. Nárůst točivého momentu je postupný, takže spolupráce s motorem je velmi příjemná a vůz působí dojmem značné lehkosti. To je způsobeno i tím, že jednotlivé ovládací síly jsou malé, a tak se zdá, že Jaguar při jízdě klade jen minimální odpory...
Při větších nárocích na dynamiku se samozřejmě projevuje, že spolupracujete s nejmenším motorem nabídky. Více se vytáčí, než by bylo akusticky příjemné, a automobil v tomto jízdním režimu ztratí trochu ze své kultivovanosti a lehkonohého šarmu. Není to ale nic dramatického, a když se budete pohybovat přísně v mezích rychlostních limitů a ani na německé dálnici nebudete jezdit extrémně rychle, tak na tuto vlastnost nemusíte přijít. Naopak si při tomto stylu jistě povšimnete toho, že u čerpací stanice musíte zastavit až po ujetí více než tisícovky kilometrů.
Jak by také ne, když normovaná kombinovaná spotřeba činí pouhých 4,8 l/100 km. Té jsme sice při prezentaci, která probíhala v okolí Mnichova i na dálnicích s neomezenou rychlostí, nedosáhli, ale i přibližně 6,0 l/100 km při tomto způsobu jízdy je vynikající hodnota. Důležité ovšem je, že i s turbodieselem Jaguar XF 2.2d zažijete specifický projev vozů této značky, lehkost pohybu a nízkou hlučnost. Sice jsou tyto pocity dostupné jen v menším rozsahu rychlostí než u šestiválců a osmiválců, ale na druhou stranu je toto omezení kompenzováno opravdu nízkou spotřebou.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený vznětový čtyřválec, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem a uložený podélně vpředu; DOHC 4V; 2179 cm3 (ø 85 x 96 mm); 15,8:1; 140 kW (190 k)/3500 min‑1 a 450 N.m/2000 min‑1; přímé vstřikování paliva common rail; osmistupňová samočinná převodovka ZF (4,696 – 3,130 – 2,104 – 1,667 – 1,285 – 1,000 – 0,839 – 0,667 – Z 3,300), stálý převod 2,810; pohon zadních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; nezávislé zavěšení všech kol, vpředu dvojitá příčná ramena a vzadu víceprvkové závěsy s podélnými a příčnými rameny; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; kotoučové brzdy ø 355/326 mm s vnitřním chlazením; ABS/EBD, ESP; hřebenové řízení s kapalinovým posilovačem, průměr otáčení 11,5 m; pneumatiky 245/45 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2909 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1559/1605 mm; d/š/v 4961/1877/1460 mm; pohotovostní/celková hmotnost 1745/2320 kg; objem zavazadlového prostoru 540 l; objem palivové nádrže 69,5 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 225 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,5 s; spotřeba paliva EU 5,4/6,6/4,8 l/100 km, emise CO2 149 g/km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)