Svezli jsme se
Jaguar S Type R a 2.7D - V nejlepších letech
Automobil 19.09.2007 00:00
Na sklonku svého aktivního života Jaguar S Type dozrál do podoby propracovaného sedanu vyšší střední třídy s nenapodobitelnou kombinací komfortu a jízdních vlastností. To platí jak pro vznětové provedení, tak pro nejvýkonnější model S Type R.
Autosalon v Birminghamu v roce 1998 měl zvláštní atmosféru. Po letech stagnace se právě tam slavily dvě velké britské premiéry, poprvé se představily prestižní sedany Rover 75 a Jaguar S Type. Model S Type byl prvním vozem své značky, který byl vyvinut po převzetí automobilky Jaguar Cars koncernem Ford.
Automobil vyšší střední třídy s velmi retrospektivním designem byl postaven na shodné podlahové plošině jako tehdejší malý Lincoln LS, a proto se popravdě řečeno neshledal s příliš vřelým přijetím. Emoce mu totiž značně ubíraly nepříliš agilní jízdní vlastnosti spolu s levně působícím interiérem, kde byly zřetelné díly z velkosériových automobilů Ford. Výrobce ale včas zaznamenal tuto kritiku a průběžně S Type vylepšoval. Zatímco v roce 2002 dostal vůz nový podvozek (a tím i vynikající jízdní vlastnosti), tak o dva roky později byl oděn do modernější karoserie. Lze říci, že nyní stále představuje velmi zajímavou nabídku v rámci automobilů této kategorie, která může směle soupeřit s vozy BMW řady 5, Mercedes-Benz třídy E nebo Audi A6.
Silné R
Rok 2003 znamenal příchod nejsilnější verze této modelové řady, která vnesla do typového označení písmeno R. Jaguar S Type R je dodnes na trhu, vybaven zážehovým osmiválcem (AJ V8) o objemu 4,2 litru, jenž dopuje mechanicky poháněný kompresor typu Roots, umístěný mezi oběma řadami válců. Motor dosahuje nejvyššího výkonu 291 kW (395 k) při 6100 min-1 a točivého momentu 541 N.m při 3500 min-1. Tyto velké hodnoty jsou spolehlivě přenášeny prostřednictvím šestistupňové samočinné převodovky ZF na kola zadní nápravy.
Provedení R má proti ostatním modelům S Type specificky naladěný podvozek, jenž odpovídá jeho sportovnějšímu charakteru. Standardní výbavou S Type R je také podvozek CATS s aktivními tlumiči. Ve srovnání se sportovními verzemi konkurenčních vozů německých automobilek ale přesto poskytuje mnohem více komfortu a především kultivovanosti. Jízda s Jaguarem S Type je velmi zajímavou zkušeností nejen z pohledu mimořádné dynamiky (tu reprezentuje například zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,3 s), ale především z hlediska citlivosti ovládání a také specifické poddajnosti celého vozu, který velmi přesně reaguje na pokyny řidiče. Výraznou specifickou vlastností je též charakter a zejména zvuk kompresorem plněného motoru. Jeho reakce na pohyby pedálu plynu jsou takřka okamžité a plynulý nárůst jeho síly je doprovázen decentním bzučením dvojice šroubovic v mechanickém kompresoru.
Úsporné D
Nejnovější pohonnou jednotkou, která obohatila nabídku modelu S Type v roce 2004, je stále moderní vznětový šestiválec o objemu 2,7 litru. Právě tento Jaguar byl prvním sériovým vozem své značky, jenž nabídl alternativu motoru, spalujícího naftu. Jaguar využil pohonnou jednotku, jež vznikla v rámci spolupráce koncernů Ford Motor Company a PSA Peugeot Citroën. Jde o vidlicový šestiválec s typovým označením AJD V6, vybavený přímým vstřikováním vysokotlakého systému common rail a především dvojicí plnicích turbodmychadel s variabilní geometrií rozváděcích lopatek. Tato pohonná jednotka dosahuje výkonu 153 kW (207 k) při 4000 min-1 a točivého momentu 435 N.m při 1900 min-1.
Spíše než výkonové parametry je potřeba zdůraznit především mimořádnou kultivovanost tohoto vznětového šestiválce s litinovým blokem válců, stejně tak jako jeho minimální hlučnost. Velmi podmanivou vlastností je také absence u vznětových motorů obvyklého příliš strmého nárůstu výkonu v oblasti kolem 2000 min-1. Turbodiesel Jaguaru se do otáček zvedá plynule, čímž připomíná zážehové motory. Tato pohonná jednotka se dodává výhradně s převodovkami ZF se šesti rychlostními stupni, a to buď s manuálním, nebo samočinným řazením. Vzhledem k charakteru vozu je lepší zvolit samočinnou převodovku, u níž velmi snadno zapomenete, že motor pod zvlněnou přední kapotou vyrobenou z hliníku spaluje naftu. Jaksi očekávanou předností provedení obchodně označovaného 2.7D je spotřeba paliva. Kombinovaná hodnota v provedení se samočinným převodným ústrojím udává spotřebu 8 l/100 km.
Jaguar S Type je stále velmi vyváženým vozem s nezaměnitelným šarmem, daným rovněž velmi příjemným interiérem. Kombinují se v něm kvalitní materiály, jež vytvářejí kultivovanou a jaksi vznešenou atmosféru. Ta je v současnosti podporována i zajímavou cenovou politikou. Je ale třeba vzít v potaz, že Jaguar S Type bude v nejbližších měsících, nejpozději pak počátkem roku 2008, nahrazen zcela novým vozem s velmi moderním designem. Jeho vzhled již světu naznačila koncepční studie Jaguar C XF, o níž se říká, že z devadesáti procent odpovídá v otázce vnějšího designu budoucímu nástupci S Type.
Studie Jaguar C XF
se představila na autosalonu v Detroitu 2007 jako předobraz XF, nástupce řady S Type; pohonnou jednotkou konceptu je přeplňovaný motor 4.2 l V8 Supercharged se zvýšeným výkonem na 309 kW (420 k); nový XF Type R by ovšem měl mít ještě silnější pětilitrový osmiválec, ale proti původnímu plánu zůstane konstrukce vozu ještě ocelová (nikoli hliníková jako u XJ; důvodem je snížení nákladů).
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)