Svezli jsme se
Forza Sulvia!
Jakub Rejlek 20.05.2004 00:00
|
Už je to deset let, co Lancia stáhla svůj kultovní vůz Integrale. Přestože to byl v 90. letech „pomlouvaný“ typ, řidiči jako my nad jejím odchodem truchlili. Její vzhled zanechával v ústech sucho. Pravdou také je, že nám nic tolik nechybí jako odchod Integrale. Samozřejmě jsme zaregistrovali modely jako Thesis nebo malý Ypsilon, které vypadají svěže a zajímavě, ale chybí jim napětí a moc toho neslibují.
Všechno by se to mělo změnit, pokud se Lancia osmělí a pustí do výroby koncept Fulvia. Vlastní návrh Fulvie Coupe vychází z dvousedadlového roadsteru Fiat Barchetta. To, že Lancia vybrala pro svůj vůz praktickou a finančně nenáročnou platformu, jsou pro nás dobré zprávy.
Podvozek Barchetty je totiž skutečně nabitý. I když má náhon na přední kola, dokáže se obrovským způsobem přizpůsobit plynovému pedálu a každému řidičskému stylu. Všichni fanoušci Lancie budou dozajista spokojeni, že platforma zůstává nakloněna původnímu plánu – pohonu předních kol.
Jestliže Fulvia dostane zelenou, můžeme se těšit na čtyřválec s objemem 1,8 l, opět z Barchetty, a pětistupňovou převodovku. Sice se nemůže srovnávat s ve své době pokrokovým čtyřválcem do V, který měla první Fulvia, ale bude poskytovat vynikající dynamiku a mrštnost malého kupé.
Fulvia váží s hliníkovou karoserií a vyztuženou střechou jen 990 kg. Je lehčí nežMini Cooper S. Má tak srovnatelný poměr výkonu a hmotnosti jako ostré hatchbacky. S průhlednou střechou se výhledově do výroby nepočítá, ale technologický vzestup možná realitu změní.
Velkou poctou „originálu“ je zachování původního designu, který navíc získal na robustnosti a dokázal se vypořádat s moderními trendy. Koncepční vůz dostal 17palcová kola a jeho podvozek je oproti Barchetě o něco snížen a přitvrzen, tak aby vyhovoval sportovnímu charakteru Fulvie.
Jeden z našich kolegů Fulviu řídil a sdělil nám své pocity a zážitky za volantem znovuzrozené legendy. Je těžké nechat se unést jízdními vlastnostmi koncepčního auta, které se většinou od série diametrálně liší. I přesto si Fulvia zachovává geniálně ostrou reakci předku a zábavnou hbitost malé Barchetty.
Širší pneumatiky a tužší pérování navíc dodávají daleko lepší pocit z jízdy. Auto je lépe řiditelné, poslouchá a v zatáčkách ukrutně sedí. Fulvia nebyla vybavena ani kontrolou trakce,takže jsem se řízení daleko více nabažil. V podstatě se zdá, že Fulvia je trhák.
Uvnitř je Lancia Fulvia esem v retrostylu. Neuvěřitelný šmrnc interiéru dodávají přírodní materiály, které jsou příjemné na dotek. Přístrojová deska je po celé svojí délce doplněná o dýhový pruh ze světlého dřeva. Jediné, co ji přerušuje, jsou hluboko zapuštěné kruhové přístroje a hliníkové výdechy ventilace. Zbytek byl oblečen do tmavě čokoládové kůže. Jestliže se sériová auta budou alespoň trochu podobat koncepčnímu, bude z toho extra třída.
Reakce veřejnosti na koncept Fulvia jsou pozitivní a vzhledem k restrukturalizaci se teď Lancia může vrátit zpět jako sportovní značka. Konečně by mohla vystoupit ze stínu Alfy Romeo. Jsme si jisti, že budete souhlasit s tím, že neexistuje lepší způsob než přijít na svět právě s Fulvií. Lancia Fulvia Motor: řadový čtyřválec, 1747 cm3 Uložení: vpředu napříč Výkon: 96 kW (130 k)/6400 min-1 Točivý moment: 164 N.m/4300 min-1 Převodovka: 5M, pohon předních kol Nejvyšší rychlost: 230 km/h Zrychlení z 0 na 100 km/h: 8,6 s Podle časopisu evo text: Richard Meaden/Jakub Rejlek foto: Roberto Carrer/Lancia zdroj: Autorating 4/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)