Svezli jsme se
Ford Ranger 2015 je až o 22% hospodárnější
Jiří Duchoň 24.03.2015 11:00
Představujeme
Automobilka Ford představila modernizované provedení svého úspěšného pick-upu Ranger.
Model Ford Ranger patří k světově nejoblíbenějším terénním pick-upům s otevřenou požnou plochou. Jeho aktuální generace nyní přichází v rozsáhle modernizovaném provedení. Na první pohled si všimneme zejména přepracované přední části karoserie s masivní a vysokou maskou chladiče a navazujícími úzkými sdruženými světlomety. Upravena byla přístrojová deska, přičemž před volantem se nachází zcela nový přístrojový štít sestavený z dvojice displejů TFT. V nabídce prvků standardní a příplatkové výbavy nově najdeme řadu pokrokových bezpečnostních a komfortních soustav. Za zmínku stojí především adaptivní tempomat kombinovaný se samočinným brzděním v kritických situacích, stabilizační systém bránící převrácení vozidla nebo rozkolíbání přívěsu či hlídání slepých úhlů zrcátek a nechtěného opuštění jízdního pruhu.
Nový Ford Ranger má dále posílit svoji skvělou pověst mezi terénními pick-upy s otevřenou ložnou plochou. Disponuje světlou výškou 230 mm a sází na znamenitou průchodnost terénem. K ní mají přispívat nejen nájezdové úhly 28/25 stupňů, ale také brodivost vodními toky s hloubkou až 800 mm. Verze s pohonem všech kol se dočkaly nového elektronického přepínání, jež umožňuje připínat pohon kol přední nápravy za jízdy pootočením přepínačem na středové konzole. Samozřejmostí zůstává redukční převod pro pomalý pohyb náročným terénem a řízené sjezdy prudkých svahů, když je nejhůř, přijde vhod elektronicky spínaný závěr zadního diferenciálu. V závislosti na konkrétním provedení nabídne Ford Ranger schopnost tažení brzděného přívěsu o hmotnosti až 3500 kg.
Konstruktéři Fordu zároveň zvýšili úroveň komfortu nově odladěným pérováním a tlumením, zlepšena měla být i stabilita v různých provozních podmínkách. Novinkou se stává elektrický posilovač řízení EPAS, který na jedné straně snižuje spotřebu paliva a na druhé straně dle tvrzení výrobce usnadňuje manévrování při parkování. Kvalitnější odhlučnění zajišťují kvalitnější materiály pod prostorem pro cestující a za motorovou stěnou. Stranou zájmu konstruktérů nezůstaly ani potřeby konektivity a dalších prvků protežovaných uživateli. Připraveno je tak třeba hlasové ovládání SYNC 2 umožňující přímými pokyny zadávat požadavky na změny nastavení klimatizace, navigace nebo audiosoustavy.
Modifikovaný vznětový pětiválec 3.2 Duratorq TDCi nyní dosahuje výkonu 147 kW (200 k) a točivého momentu 470 N.m, který je na kola přenášen skrze šestistupňovou manuální, nebo samočinnou převodovku. Díky sadě úprav zahrnující i systém recirkulace výfukových plynů (EGR) klesla dle tvrzení výrobce kombinovaná spotřeba o 18 %. K dispozici je také osvědčený čtyřválec 2.2 Duratorq TDCi s výkonem 118 kW (160 k) a točivým momentem 385 N.m, jenž bude ale na vybraných trzích k mání také v provedení o výkonu 96 kW (130 k). To má vykazovat o 22 % nižší spotřebu, než stávající 2.2 TDCi. Zastánci zážehových motorů mohou volit atmosféricky plněnou jednotku 2.5 Duratec s výkonem 122 kW (166 k) a točivým momentem 225 N.m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)