Svezli jsme se
Ford Mondeo - vlajková loď
Tom Hyan 08.01.2008 00:00
Fordova nová platforma C/D se stala nejprve základem druhé generace Galaxy včetně sportovního provedení S Max, ale ze stejné výrobní linky v Genku od loňského jara vyjíždí také Mondeo třetí generace. Po premiéře na Ženevském autosalonu 2007 jsme novinku poprvé dynamicky okusili při novinářském testování na Sardinii.
Nový Ford Mondeo (CD 345) se dodává ve třech karosářských variantách a se širokou paletou pohonných jednotek, přičemž se využívá nejen přenosu technologií (tzv. shared technologies) mezi jednotlivými koncernovými značkami Ford Motor Company, ale také spolupráce s dalšími partnery (vznětové motory PSA/Ford). Nabídku tvoří pouze řadové motory, s jedinou výjimkou čtyřválce, pouze nejvýkonnější Duratec 2.5 je pětiválec. Konkrétně to jsou zážehové 1.6/81 kW (110 k), 1.6/92 kW (125 k), 2.0/107 kW (145 k), nově 2.3/118 kW (161 k) a 2.5/162 kW (220 k); příznivcům nafty vycházejí vstříc přeplňované vznětové Duratorq TDCi 1.8/74 kW (100 k), 1.8/92 kW (125 k), 2.0/96 kW (130 k) a 2.0/103 kW (140 k).
Standardní převodovka je pětistupňová manuální, u nejvýkonnějšího pětiválce 2.5 a obou dvoulitrových Duratorqů šestistupňová, u Duratorqu 1.8/92 kW je šestistupňová na přání, zatímco samočinná šestistupňová převodovka AWF21 je alternativou pro Duratorq 2.0/96 kW a výhradní výbavou nového 2.3/118 kW.
Největší zážehové motory vycházejí z koncernové nabídky, varianta 2.3 se osvědčila ve vozech Mazda 6, pětiválec zase přichází od Volva, ale známe jej už ze sportovního Focusu ST a S Maxu. Šestiválcové vidlicové motory patří minulosti, pro novou platformu Mondea se s nimi nepočítá.
Všechny tři varianty mají shodný rozvor náprav 2850 mm, délka vozu je 4844/4778/4830 mm (sedan 4d/hatchback 5d/kombi 5d). Přestože nové Mondeo vyvolalo obrovský zájem také v Americe (díky účinkování v posledním filmu s agentem 007 Jamesem Bondem), zatím se tam nebude prodávat. Výroba běží v modernizovaném závodě v belgickém Genku především pro evropské trhy, na nichž Mondeo zastává úlohu Fordovy vlajkové lodi.
Olaf Kunde z vývoje pohonných jednotek Ford Mondeo nás upozornil na nejvýznamnější novinky a změny. Začal zážehovými motory 1,6 až 2,5 l, z nichž nejmenší 1,6 l Sigma nahrazuje dosavadní 1,8 l a je spojen s upravenou převodovkou iB5 z Focusu. Všechny zážehové mají jak blok, tak hlavu válců z hliníkové slitiny, dvoulitr rovněž využívá převodovku z Focusu, ale typu MTX 75 s pozměněnými převody. Novinkou je Duratec HE 2.3 z Mazdy 6, v Mondeu se bude dodávat výhradně se samočinnou převodovkou (s možností sekvenčního řazení Sport) a k jeho přednostem patří proměnná délka sání a variabilní časování sacích ventilů, dvojice vyvažovacích hřídelů a pohon vačkových hřídelů řetězem (jako 2.0; zatímco 1.6 a 2.5 mají ozubené řemeny). Přeplňovaný pětiválec Duratec 2.5 DOHC 20V s řídicí elektronikou Bosch ME 9.0 je spojen s kompaktní šestistupňovou převodovkou čtyřhřídelového uspořádání, nahrazuje dosud používaný motor V6 a vykazuje o 10 % nižší spotřebu paliva při srovnatelných výkonech (navíc je lehčí).
Vznětové motory se dodávají ve dvou objemových třídách, oba mají blok válců z litiny, Lynx 1.8 dostal litinovou a Ford/PSA 2.0 hliníkovou hlavu válců, první s dvouventilovým rozvodem OHC (řetěz), druhý s čtyřventilovým DOHC (ozubený řemen). Vstřikování nafty je vysokotlaké common rail, u 1.8 od Delphi, u 2.0 druhé generace s tlakem 1650 barů, v obou případech až s pěti vstřiky na cyklus. Vedle osvědčené převodovky MTX 75 je v nabídce šestistupňová tříhřídelová MMT6. Všechny motory, zážehové i vznětové, splňují emisní normu EU4.
Gert van Noyen, který má na starosti dynamiku jízdy v projektu Mondeo, zdůraznil, že už druhá generace byla etalonem svého segmentu, a proto mnozí Mondeo kopírují. Soustředili se tedy už jen na drobné cizelování vynikajících jízdních vlastností s přihlédnutím ke zlepšené aktivní bezpečnosti (kalibrace ESP). Obě nápravy jsou uloženy na pomocných rámech, ukotvených v karoserii prostřednictvím pryžových lůžek. Přední náprava typu McPherson je koncepčně shodná s předchůdcem, zadní náprava vychází z nového Focusu včetně podélných listových ramen dříve označovaných control blade, sladění podvozku je opravdu příkladné, jak jsme se přesvědčili na sardinských silnicích (motory 2.0 TDCi a 2.5 Turbo) i cestou na závody 24 h Le Mans (motor 2.0 TDCi).
Podle našeho názoru má Mondeo nejlepší podvozek ve svém segmentu a vyrovná se také automobilům prémiových značek. Stabilita jízdy je obdivuhodná, kontakt řidiče s vozovkou prostřednictvím řízení s variabilním účinkem posilovače vynikající. U Forda si jsou této skutečnosti dobře vědomi, steering with feedback považují za tradici posledních deseti až dvanácti let, a to u všech typů od malé Ka po užitkový Transit.
K dispozici je příplatková výbava IVDC (Integral Vehicle Dynamics Control), která zahrnuje CCD (Continuously Controlled Damping) a HLA (Hill Launch Assist). První zařízení CCD je obdobou systému Four C od Volva, tlačítky lze nastavit úroveň tlumení ve třech stupních Comfort, Normal a Sport (čidla reagují samostatně pro každé kolo během dvou milisekund); druhé asistentem pro rozjezd do svahu, který podrží vůz cca 2,5 s při přechodu nohy řidiče z brzdového na plynový pedál.
S dobrou pohodou ve voze souvisí také ergonomie interiéru, u Mondea bylo zadáním vyvinout zcela novou HMI (Human Machine Interface), shodnou a typickou pro nové vozy této značky, která by upřednostnila logiku za volantem a spojila nejlepší prvky běžného manuálního ovládání s dotykovým displejem a hlasovým ovládáním. V Genku k tomu využívají také virtuální realitu CAVE (Computer Aided Virtual Engineering), jak jsme se přesvědčili ve speciální laboratoři, a výsledky jsou rozhodně velmi dobré, alespoň podle našich subjektivních zkušeností.
Nové Mondeo se dodává ve čtyřech výbavách Ambiente, Trend, Ghia a Titanium podle trhu, paket Sport je k dispozici pro Trend a Titanium a paket X pro Ghia a Titanium. Technické údaje verzí od 2,0 l jsou v tabulce. Ceny na českém trhu začínají od 599 990 Kč. K Mondeu se samozřejmě vrátíme redakčním testem.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)