Svezli jsme se
Fiat Tipo Cross – Příjemně normální
Jiří Duchoň 17.12.2021 06:50
Svezli jsme se s ním už na jaře, ale během podzimu jsme jej podrobili dlouhodobému testu. Jak Fiat Tipo Cross uspěl?
Před rokem už bylo jasné, že slibované Tipo nebude úplně nové, ale vznikne rozsáhlou modernizací toho stávajícího. Fiat Tipo (viz AR 4/’16) navázal na typy Bravo a Linea a v turecké Burse naběhla jeho produkce koncem roku 2015. Novinka navázala na impozantní úspěchy původního, technicky velmi progresivního modelu Fiat Tipo (1988–1995), jehož povedené mechanické skupiny sloužily v koncernu Fiat za základ řadě typů ještě několik dalších dekád a který se dočkal dokonce titulu evropský Vůz roku 1989 (Car of the Year; viz AR 10/’19). Z výchozího hatchbacku Tipo byly záhy odvozeny tříprostorový sedan Regata a pětidveřové kombi Regata Weekend s jedinečným výklopným prahem nákladové hrany a přesně v této sestavě karosářských verzí a v téže obchodní třídě odstartovalo před šesti lety Tipo nové.
Nezvykle významný facelift (viz AR 6 a 9/’21) přinesl zejména upravené poháněcí jednotky a sestavu bezpečnostních, asistenčních a komfortních prvků, posouvajících řadu Tipo na výši doby. Jednoduchý a osvědčený, atmosféricky plněný čtyřválec 1,4 litru (viz AR 10/’20) byl s ohledem na emisní limity nahrazen novým, přeplňovaným „litrem“ FireFly, jemuž v nabídce společnost dělá již jen vznětový čtyřválec 1.6 MultiJet (nikoliv pro sedan). Zájemce o podrobné představení modernizované řady Fiat Tipo odkazujeme na výše zmíněné články, nyní se soustředíme na naše dlouhodobé zkušenosti s vozem na snímcích, osazeným „dieselem“.
Za jeho volantem jsme během dvou měsíců urazili na 7000 kilometrů v nejrůznějších podmínkách od hustého městského provozu přes klidné jízdy podzimním venkovem až po rychlé přesuny po německých dálnicích. Za celou dobu jsme naměřili průměrnou spotřebu 5,7 l/100 km, ani při skutečně dynamické jízdě nepřesáhla hranici 7 l/100 km a v mimoměstském provozu nebyl problém držet se kolem 3,5 l/100 km. A to jsou hodnoty, k nimž se může alespoň přiblížit snad jen nějaký hybrid. Při palivové nádrži s objemem solidních 50 litrů to znamená dojezd i výrazně přes 1000 km na jedno tankování. Škoda, že podobně spolehlivý, bezkonkurenčně hospodárný a provozně „čistý“ vznětový motor již v této kategorii u konkurence prakticky nenajdete. Na druhou stranu jde o pro Tipo znamenitou výhodu. Je v této konfiguraci stabilní a nenaklání se, přesto zůstává dostatečně komfortní a příjemně tlumí nerovnosti, k čemuž přispívají i pneumatiky o rozměru 215/55 R 17.
Často diskutovanou změnou, kterou facelift přinesl, je záměna tradičního loga značky na masce chladiče za prostý nápis FIAT. Pokud vám to vadí také, pak vězte, že krásný červený emblém zůstal jak na výklopné zádi, tak na volantu. Pohyb v omezených prostorech usnadňuje kromě rozměrných zpětných zrcátek, akustických čidel v obou náraznících a zpětné kamery také pro klasické Fiaty typický spínač City na středové konzole, umocňující účinek posilovače řízení v nízkých rychlostech. Vysoce jsme ocenili sedmipalcový dotykový středový displej multimediálního systému UConnect: nejen že je menu navýsost přehledné a ke kýžené položce se dostanete snadno a rychle, ale povrch displeje je přiměřeně matný, což omezuje odlesky slunce a zároveň nezanechává protivné otisky prstů. Začal to elektrický Fiat 500 Nuova (viz AR 3/’21) a konkurence se má co učit. Výbava Cross má kromě mírně zvýšené světlé výšky a matově stříbřitých vnějších dekorů ve výbavě vše potřebné od aktivního vedení v jízdním pruhu, adaptivního tempomatu a hlídání slepých úhlů vnějších zpětných zrcátek, přes LED hlavní světlomety se samočinným přepínáním dálkového svícení až po elektricky stavitelnou tuhost bederní opěrky v sedadle řidiče. Obkladové materiály mohou působit obyčejným dojmem, ale jsou odolné a nešpiní se, zejména při delších jízdách jsme ocenili měkce polstrovanou středovou loketní opěru i opěrky ve dveřích. Při krátkých pojížďkách s povděkem kvitujeme fyzická tlačítka vyhřívání předních sedadel, jež mohou zůstávat trvale sepnutá. Deaktivace stop/start systému je vždy po ruce v samostatném spínači na středové konzole. Ale abychom jen nechválili. Automatická dvouzónová klimatizace se chovala poměrně svéhlavě a topila vlastně až od teploty nastavené na 26 °C výš. Páčky pod volantem se při svých pohybech deformují a mají nepřesně vedené dráhy: při namáčknutí blikače tak často omylem „probliknete“ dálkovými světlomety.
Fiat Tipo Cross se nám v dlouhodobém testu ukázal jako mimořádně praktický, spolehlivý, hospodárný a dobře vybavený vůz. Je přesně takový, jakým bylo Tipo na přelomu 80. a 90. let minulého století. A to je dobře...
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený vznětový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč, DOHC 4V, elektronicky řízené vícebodové přímé vstřikování, stop/start, SCR, EU6d; 1598 cm3 (ø 79,5 x 80,5 mm), 15,7:1, 96 kW (130 k)/3750 min-1 a 320 N.m/1500 min-1; šestistupňová přímo řazená převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové brzdy, vpředu kotoučové s vnitřním chlazením ø 281 mm, vzadu plné ø 264 mm, ABS/EBD, ESC/ASR/MSR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem Dualdrive; stopový průměr otáčení 10,9 m; pneumatiky Falken, 215/55 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2638 mm, rozchod kol 1542/1543 mm; d/š/v 4368/1802/ /1556 mm; objem zavazadlového prostoru 440 l; objem nádrže nafta/AdBlue 50,0/12,5 l; hmotnost pohotovostní/celková 1360/1860 kg; hmotnost přívěsu brzděného 1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,5 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 4,5–4,7 l/100 km; emise CO2 118–123 g/km.
Cena od 389 900 (zkoušené provedení od 599 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)