Svezli jsme se
Daihatsu - Vysocí trpaslíci
Pavel Olivík 14.10.2005 00:00
Již v roce 1907 byla v Japonsku založena firma Hatsudoki Seizo Co., Ltd. za účelem výroby a prodeje spalovacích motorů. Ta od roku 1930 vyráběla také tříkolová motorová vozidla, ale teprve v roce 1951 došlo ke změně na Daihatsu Motor Co., Ltd. V roce 1967 uzavřela smlouvu o spolupráci s Toyotou, která vyvrcholila zmíněným začleněním specializovaného výrobce kompaktních vozů do organizace největší japonské automobilky. Pro obě firmy je toto spojení výhodné, neboť Toyota nevyrábí vozy nejmenší kategorie kei, zatímco Daihatsu je právě v této oblasti specialistou na slovo vzatým. Loni se vyrobilo 917 tisíc vozů Daihatsu, z nichž se 578 tisíc prodalo v Japonsku a jen 339 tisíc na exportních trzích. Budoucí plány se proto soustřeďují na zlepšení prodejů v zahraničí, neboť v Japonsku je automobilový trh již dlouho nasycen. V roce 2003 našlo v Evropě své zákazníky 28 tisíc vozů Daihatsu, ale v roce 2008 to má být již 70 tisíc. Daihatsu se tedy pokusí o podobný kousek, jaký v posledních letech předvedla na evropském trhu mateřská Toyota. Za tím účelem připravuje ofenzívu nových typů nejmenších segmentů A a B.
Příští rok přijde také nový SUV Terios s motorem 1,5 l, ale první novinkou, která má výrazně přispět ke splnění odbytových cílů, je koncem loňského roku představená nová generace kompaktního vozu Sirion (evropská výstavní premiéra letos v Ženevě). Ten v Japonsku slyší na jméno Daihatsu Boon a kromě toho jej tam ve své síti prodává také Toyota pod názvem Passo (oba od června 2004). Vývoj Sirionu probíhal v těsné spolupráci obou automobilek, neboť podlahová plošina a struktura karoserie vycházejí z nové generace Toyoty Yaris (v Japonsku Toyota Vitz, od února 2005; premiéra v Evropě na podzim).
Pětimístný Daihatsu Sirion se vyrábí se dvěma zážehovými motory, jež příští rok doplní vznětové provedení, ale tříválec 1.0 typu 1KR-FE pohání i Toyotu Aygo z Kolína. Díky lehčím celkovým převodům dosahuje Sirion 1.0 s pohotovostní hmotností 890 kg největší rychlosti 160 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 13,9s, což jsou lepší hodnoty než u menšího a o 100 kg lehčího Ayga s téměř shodnými výkonovými parametry. Kombinovaná spotřeba EU je 5,0 l/100 km.
Výkonnější čtyřválec 1.3 (K3-VE) vychází z pohonné jednotky předchozí generace Sirionu, která byla sice výkonnější, ale upravený motor splňuje díky proměnnému časování DOHC 4V emisní normu EU4 a největšího výkonu i točivého momentu dosahuje při podstatně nižších otáčkách. Firma Daihatsu vyvinula pro tento motor tzv. inteligentní katalyzátor, v němž probíhá samočinná regenerace katalytické vrstvy. Díky tomu mohlo být použito o 70% méně vzácných kovů, jejichž účinnost se drží na velmi vysoké úrovni po celou životnost motoru. S využitím nanotechniky se totiž podařilo vytvořit zvláštní krystalické struktury, které v oxidačním prostředí s přebytkem kyslíku váží a v redukčním prostředí s nedostatkem kyslíku a vysokými teplotami naopak uvolňují ionty palladia, jež plní funkci katalyzátoru. Opakováním tohoto procesu se katalytická vrstva neustále regeneruje.
Sirion 1.3 dosahuje největší rychlosti 170 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,3s při kombinované spotřebě EU 5,8 l/100 km. Alternativou standardní pětistupňové převodovky s přímým řazením je u této verze čtyřstupňová samočinná převodovka. V Německu začínají ceny bohatě vybaveného vozu Daihatsu Sirion s ABS a čtyřmi airbagy (na přání pouze hlavové airbagy a metalický lak) od 11290 eur. Z japonské nabídky nejmenších vozů Daihatsu, čítající deset různých typů, představujeme vozy Move Latte a Tanto, prodávané od srpna 2004, resp. listopadu 2003. Oba se vyznačují svérázným designem i proporcemi s vyvýšenou střechou. Zvláště Tanto s rozvorem 2440 mm a výškou 1725 mm je malý prostorový zázrak s ložným prostorem o objemu 516 l, zvětšitelným až na 1407 l sklopením zadních sedadel. Největší délka ložného prostoru je pak 1370 mm a vnitřní výška 1300 mm. Dvoumístnou dělenou zadní lavicí s měnitelným sklonem opěradla lze podélně posouvat ve velkorysém rozsahu 260 mm (Move Latte 250 mm).
Pocit prostornosti ještě zesiluje velkorysé prosklení s úzkými střešními sloupky a umístění páky voliče samočinné převodovky u volantu, takže přední sedadla mohla být propojena v lavici. Ke standardní výbavě obou typů patří čelní airbagy (boční a hlavové na přání), ABS/EBD, klimatizace (u vyšších stupňů výbavy samočinná), elektrický posilovač hřebenového řízení (stopový průměr otáčení 8,4 až 9,0 m), elektricky ovládaná skla dveří a centrální zamykání s dálkovým ovládáním, na přání pak i xenonové světlomety. Všechny popisované vozy Daihatsu mají přední poháněnou nápravu typu McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou a odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči.
Pro Japonsko se však vyrábí také verze s pohonem všech kol (i větší Boon). Ty mají vzadu tuhou nápravu vedenou dvěma podélnými rameny a příčně ustavenou panhardskou tyčí. Přední brzdy jsou kotoučové (u Tanta Turbo a 4WD s vnitřním chlazením), vzadu bubnové. Pohotovostní hmotnost vozů Move Latte a Tanto je od 820 do 940 kg a spotřeba paliva v japonském městském režimu 10-15 mode dosahuje 5,2 až 5,8 l/100 km. Cenové rozpětí je 1,05 až 1,59 milionu jenů. text: Pavel Olivík foto: Daihatsu zdroj: Automobil revue 9/05 |