Svezli jsme se
Citroën C5 do finále se spotřebou 4,1 l/100 km
Jiří Duchoň 25.07.2015 21:25
Představujeme
Vlajková loď značky Citroën prošla svojí modernizací na rozloučenou. Podvozek Hydractive zůstává!
Střední třídu, jež se v průběhu posledních let stala pro většinu automobilek působících na evropském kontinentě tím nejlepším, co nabízí, automobilka Citroën zastupuje bez přestávky již řadu dekád. Je to znamení jistoty, ale i zde se toho mnoho událo. První generace modelu C5 byla představena v roce 2001, aby nahradila nejen střední Xantii, ale také reprezentační XM, jehož výroba byla ukončena již v roce 2000, přičemž svého přímého následníka se dočkala až o pět let později s nástupem kontroverzního modelu Citroën C6. Druhá generace typu Citroën C5 nastoupila na sklonku roku 2007 a od té doby v prodejích zůstává po sérii faceliftů dosud. V kategorii „vlajkových lodí“ je dnes těžké vyniknout, ale Citroën C5 si zachovává argument, proti němuž nikdo z přímých konkurentů nemá co nabídnout: řeč je o více než půl století cizelovaném plynokapalinovém pérováním Hydractive.
Ačkoli Citroën C5 vychází ze shodného mechanického základu jako koncernový příbuzný Peugeot 508 (platforma PSA PF3), „vzduchové“ pérování dává jízdě zcela nezaměnitelný a nenapodobitelný charakter. V současné podobě Hydractive III+ navíc vyniká prvotřídní, elektronikou řízenou dynamickou regulací pohybů karoserie. Pro rok 2015 modernizovaný Citroën C5 zůstává i nadále v prodejích v podobě sedanu a kombi C5 Tourer, ovšem jeho dny jsou již více méně sečteny. Tomu na druhou stranu odpovídá také mimořádně příznivě nastavený ceník, který zákazníkovi umožní pořídit nevšedně koncipovaný automobil s mimořádně rozsáhlou výbavou za zajímavé ceny. Šéfka Citroënu Linda Jackson sice na konci června potvrdila, že nová generace C5 je již připravena a že se bude prodávat v Číně, ale v Evropě se možná již vůbec neobjeví. Trh pro vozy této velikosti se zde podle Lindy údajně příliš zmenšuje ve prospěch SUV.
S nástupem nových motorů se nabídka pohonných jednotek pro aktualizovaný Citroën C5 na českém trhu omezila fakticky jen na dvě verze vznětového přeplňovaného čtyřválce 2.0 BlueHDi. Slabší dosahuje výkonu 110 kW (150 k) a dostupná je pouze s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou, ta silnější vykazuje 132 kW (180 k) a kombinovat ji lze výhradně s šestistupňovou samočinnou převodovkou EAT6. Také výbavové stupně jsou jen dva, jmenují se Seduction a Exclusive a v obou lze pořídit oba motory, u Seduction, zřejmě pro snížení základní ceny akčního ceníku na 649 900 Kč, lze objednat i konvenční podvozek s ocelovými pružinami. Plynokapalinový Hydractive III+ je jinak standardem pro všechna ostatní provedení, přičemž v rámci zmíněného ceníku znamená tento výrazný prvek příplatek pouhých 10 000 Kč…
Standardní výbava všech vozů Citroën C5 a C5 Tourer je bohatá, už u Seduction zahrnuje třeba samočinnou dvouzónovou klimatizaci, tempomat, nasvětlování zatáček, dešťový senzor, lité ráfky nebo multimediální zábavní systém se sedmipalcovým dotykovým monitorem, konektory AUX a USB a hands-free sadou Bluetooth. Výbava Exclusive přidává za částku od 769 900 Kč kromě couvacího asistentu také bi-xenonové natáčecí světlomety, elektricky stavitelná přední sedadla či polokožené čalounění. Připlácet lze za řadu moderních prvků včetně varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu, navigaci nebo celokožené čalounění, ale též za prodlouženou záruku.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)