Svezli jsme se
Aston Martin V12 Zagato – Křest ohněm…
Tom Hyan 01.10.2011 11:50
Představujeme
Aston Martin Zagato je legendou, dnes ceněnou na pět milionů liber. Premiéru novinky V12 Zagato jsme viděli na autosalonu IAA 2011 ve Frankfurtu…
Byla to ovšem jen premiéra výstavní. Vůbec poprvé se nový supersportovní automobil představil už na Soutěži elegance ve Villa d’Este, kde získal první cenu Design Award pro prototypy a vývojové studie. Vítěz pak byl přestavěn na závodní vůz číslo 3, pokřtěný Zag, a spolu se svým sourozencem Zig (číslo 5) absolvoval jako součást testů před zahájením malosériové výroby slavný závod 24 h Nürburgringu. Spolu s dříve uvedeným typem One‑77 (limitovaná série 77 kusů) pak v srpnu zářil na Automobilovém týdnu v kalifornském Monterey, ale skutečnou světovou premiéru na autosalonu si odbyl až na IAA 2011 ve Frankfurtu. Již předtím výrobce oznámil, že na jaře 2012 zahájí stavbu limitované série, která v žádném případě nepřekročí 150 vozů V12 Zagato…
Nový model je oslavou 50 let spolupráce britské značky s italskou karosárnou Zagato, která čítala několik zajímavých vozů. První se zrodil na základě DB4 GT s řadovým šestiválcem 3.7/200 kW (270 k), jenž byl vylehčen o 100 kilogramů a dostal originální karoserii od milánské karosárny Zagato podle návrhu tehdy třiadvacetiletého designera Ercola Spady. Vzniklo pouhých devatenáct kusů, jež mají nyní hodnotu uvedených pět milionů liber za kus jako vzácné sběratelské kousky. Na pětadvacáté výročí následoval poněkud kontroverzní V8 Zagato, méně elegantní, ale vyrobený ve větší sérii (52 kupé a 37 kabrioletů). V novém tisíciletí pak trilogii završily speciály DB7 Zagato v roce 2003 (stovka vylehčených kupé na zkráceném podvozku DB7 Vantage Volante se zvýšeným výkonem na 320 kW/435 k), následované další stokusovou sérií otevřených DB AR1 výhradně pro americký trh. Čtvrté dějství přišlo na padesáté narozeniny originálu. Tvary nového kupé V12 Zagato se podařilo do poslední chvíle utajit, poprvé jsme je spatřili na Concorso d’Eleganza ve Villa d’Este první den (v sobotu), kdy je soutěž přístupná jen pro zvané hosty.
Základem je sériový model V12 Vantage; na rozdíl od typu z roku 1961 však nedostali Italové zcela volnou ruku, ale společnost od osmdesátých let vedená Eliem a Giannim Zagatem, syny zakladatele Uga, spolupracovala s Markem Reichmanem, šéfdesignerem Aston Martinu. První dva prototypy vznikly na upravené hliníkové platformě VH (Vertical Horizontal) za účasti britské firmy CPP Global Holdings Group z Coventry, která se pod taktovkou ruského majitele Vladimíra Antonova účastní na výrobě nizozemských vozů Spyker, terénních úprav Range Rover u firmy Bowler a patří jí podíl na italské karosárně Zagato. Ručně vyráběná uzavřená dvoumístná karoserie kupé má většinu krycích panelů z hliníkového plechu, ale částečně i z uhlíkových kompozitů. Designovou tradici Zagato podtrhují dvě tradiční boule na střeše, zhotovené tentokrát z pěti jednotlivých dílů.
Pro závody byly oba první vozy příslušně upraveny, na zádi se objevilo velké přítlačné křídlo. Zag byl ovšem pro autosalon ve Frankfurtu vrácen do originálního výstavního stavu z Villa d’Este, takže je reprezentantem připravované sériové verze. Zig zůstal v závodní úpravě, v jaké dokončil vytrvalostní čtyřiadvacetihodinovku na Nürburgringu. Šestilitrový dvanáctiválec měl pro 24 h Nürburgringu zvýšený výkon na 390 kW (530 k), dvoukotoučovou závodní spojku a šestistupňovou automatizovanou převodovku, uloženou u poháněné zadní nápravy se samosvorným diferenciálem. Hnací hřídel z uhlíkových kompozitů rotuje v tuhé rouře z hořčíkové slitiny (systém transaxle). Řadí se elektrohydraulicky páčkami pod volantem. Všechna kola jsou zavěšena nezávisle na dvojitých příčných ramenech a odpružena vinutými pružinami s nastavitelnými tlumiči Multimatic DSSV. Bezpečnostní nádrž na 120 litrů benzinu a ochranný rám doplnily konstrukci, která jinak odpovídá sériovému modelu.
Výroba bude v základním závodě v Gaydonu v britském hrabství Warwickshire, kam byla nedávno převedena i produkce čtyřdveřové Rapide. Účast v závodě 24 h Nürburgringu splnila očekávání, oba vozy dojely až do cíle. Ve třídě SP8 obsadily páté a šesté místo (celkově 89. a 111.). Jako obvykle byl členem jedné z posádek Dr. Ulrich Bez, generální ředitel automobilky, a také Wolfgang Schuhbauer, vedoucí testovacího střediska Aston Martin na Nürburgringu. Oba vozy V12 Zagato tam při testování ujely přes 230 kol, což odpovídá šesti tisícům kilometrů. Konstrukce začala v polovině roku 2010, v lednu stavba a v květnu se první prototyp představil ve Villa d’Este. Nový V12 Zagato je spolu s extrémním One‑77 (ještě větší a silnější dvanáctiválec 7.3/559 kW/760 k) vrcholem nabídky v osmadevadesátileté historii značky. Cena Zagata je 330 tisíc liber bez daně, předběžné technické údaje uvádíme v obvyklé tabulce.