Svezli jsme se
Alfa Romeo Giulia GTAM – Bez kompromisů
Clemens Hirschfeld 07.07.2021 06:59
Konec spekulacím a fámám. Alfa Romeo povýšila Giulii v podobě limitované edice GTAm s vyšším výkonem, nižší hmotností a spoustou karbonových křídel na seriózní okruhové náčiní.
Stisknutí červeného tlačítka na volantu prolamuje ticho. A dvojice uprostřed umístěných koncovek výfuku Akrapovič ho doslova trhá na kusy, zatímco se z nich za studeného rána uvnitř bývalého hangáru stíhaček line bílá pára. Povolujeme elektronickou ruční brzdu a Giulia GTAm pomalu vyjíždí na pojezdovou dráhu starého letiště.
Jejích 540 koní (397 kW) se radostně zahřívá, stejně jako hřebci z maranellské stáje. Však také pocházejí ze stejné pokrevní linie, Giulia pouze přišla o dva válce. Verze GTAm pak voní po motoristickém sportu, zkratka znamená Gran Turismo Alleggerita modificata. Volně přeloženo: více síly, méně hmotnosti. Konkrétně plus 22 kW (30 k) a minus 100 kg oproti standardní Giulii Quadrifoglio.
O nárůst výkonu šestiválce 2,9 l se ve verzích GTA stará nový software motoru a nárůst otáček obou turbodmychadel o 20 000 min-1. Válci pak nahoru a dolů sviští nové písty na rovněž nových ojnicích. A protože se hliníkový motor s úhlem rozevření válců 90° více zahřívá, upravili v Alfě Romeo také chlazení oleje. Giulia zároveň zásluhou o přibližně 10 kg lehčích titanových výfuků lépe dýchá. Závodní skořepinová sedadla Sabelt uberou kromě komfortu také 30 kg hmotnosti a díly karoserie z uhlíkových kompozitů znamenají dietu dalších 10 kg.
Zjednodušeně polstrované dveře zabouchnete látkovými poutky, do zámků zapadnou až se závodnickým zachrastěním. Vzadu jsou lehčí skla z polykarbonátu a ve verzi GTAm chybějí, oproti sotva méně radikální GTA, dokonce i zadní sedadla. Jejich místo zaplňuje 8 kg vážící ochranný rám v barvě karoserie a prohloubení pro helmu a hasicí přístroj.
Inženýři navíc výrazně upravili aerodynamiku. Ne nadarmo karbonový spodní spoiler předního nárazníku zdobí nálepka týmu formule 1 Sauber. Malými spoilery a velkými otvory posetá přední část, blatníky se zamřížovanými chladicími vývody, širší zadní difuzor a mohutné přítlačné křídlo byly totiž skutečně optimalizovány v aerodynamickém tunelu závodního partnera automobilky.
Výsledek je naprosto impozantní. Například karbonový spoiler na spodní hraně předního nárazníku vyjíždí o několik centimetrů dopředu a po dosažení 100 km/h dále klesne. Vícejazyčné nápisy upozorňují, že na něj nemáte stoupat a že vše je určeno na závodní okruh. Podobné je to s ohromným křídlem na zádi. Jeho horní část je pomocí imbusů nastavitelná do čtyř pozic, přičemž ta nejstrmější ubere deset kilometrů z maximální rychlosti 300 km/h. Ve srovnání s verzí Quadrifoglio má GTAm generovat až 3,5násobný přítlak. Na podvozku se pak o nasměrování vzduchu na diferenciál a difuzor stará soustava naváděcích plechů.
Uvnitř vás nebude nic rozptylovat. Vše je omezeno pouze na to, co opravdu potřebujete. Ale v patřičném stylu – s karbonovými dekory, metry Alcantary a pečlivě zpracovanými vícebarevnými švy. K tomu – pozor – kruhový kožený volant, klasické přístroje a otočné kolečko přehledného infotainmentu.
Nechybí ani otočný ovladač na středové konzole, který je klíčovým bodem systému jízdních režimů DNA, jak se tři ze čtyř jízdních režimů skutečně jmenují (čtvrtý je Race). A s nimi je spojen i jeden z mála důvodů ke kritice. ESP totiž nemůžete vypnout odděleně a ani jednotlivá nastavení kombinovat. Vše je prostě pevně dané.
Takže se držíme pořadí od A přes N až po D. S každým otočením ovladače se zostří tlumiče, motor i řízení. Zpočátku se GTAm chová vyloženě civilizovaně. Skoro si pomyslíte, že dobrácké, skoro komfortní nastavení zelené Giulie se ve voze ocitlo omylem. Takže ještě zbývá zmáčknout ovladač delším stiskem a aktivovat tak režim Race. Pouze v něm jsou ESP a kontrola trakce mimo provoz.
Právě teď je tím pravým režimem, protože areál bývalého letiště nabízí řadu ploch pro zkoušení jízdní dynamiky a jeden nepříjemný okruh, jenž prověří ovladatelnost vozu. Nepříjemný je proto, že na většině míst hned za kluzkými obrubníky číhají ocelová svodidla. Není to trať pro začátečníky.
Naštěstí nám závodník Christian Menzel v prvním voze ukazuje ideální stopu. Po krátké rovince okolo hangáru následuje levotočivá zatáčka z kopce, která ústí ve zdánlivě nekonečnou pravotočivou. Takže je třeba držet se co nejdéle na okraji a teprve pozdě najet k vrcholu zatáčky.
Okřídlená Giulia je neuvěřitelně stabilní, do zatáček se vrhá doslova nadšeně s ohromnou přilnavostí přední nápravy. Koneckonců, rozchod narostl vpředu i vzadu o 50 mm, pohyby karoserie navíc krotí kratší, o 2,7 kg lehčí pružiny a nově naladěné tlumiče.
A jsme na výjezdu na krátkou rovinku. 397 kW (540 k) a 600 N.m vás při zrychlování brutálně nepřepadnou, spíše nastupují lineárně a motor se jemně vytočí přes 7000 min-1. Podle Alfy zrychlí GTAm z 0 na 100 km/h za 3,8 s, osmistupňová převodovka při tom řadí bleskově.
Orgie náhle přerušuje 90° zatáčka. Sériové karbon-keramické brzdy se zakousnou do třmenů, nebo spíše hodí kotvu. Jejich dávkovatelnost však není kvůli elektronickému brzdovému pedálu optimální, při plném zatížení si musíte dát pozor, abyste velké brzdy Brembo nepřepálili. S 1580 kg lehkou GTAm mají nicméně snadnou práci.
V následujících rychlých pravotočivých zatáčkách zůstává Giulia opět neskutečně stabilní, bez náznaku nedotáčivosti, zato s krystalickou zpětnou vazbou a ostrou odezvou v okruhovém módu. Driftování však není její parketou, lepivé semislickové pneumatiky a aerodynamické prvky záď přisávají do ideální stopy. Dokonce i při použití hrubého násilí jde GTAm bokem jen neochotně, slávy na Instagramu se zde prostě nedočkáte.
Je to ale špatně? Nikoliv, naopak! Když se Micheliny Pilot Sport Cup 2 zahřejí, zajistí extrémní trakci a brutální boční přetížení. Hlavně však vydrží déle než Pirelli P Zero na sériové Giulii, která po několika kolech mizí v hangáru. Po několika dalších končíme i my.
Náš sedan nyní na filigránských dvacetipalcových ráfcích s centrální maticí odpočívá před branami hangáru. Je to naše první a zřejmě i poslední shledání, protože vozů GTA a GTAm vznikne dohromady pouze 500 exemplářů. Číslo 320 na palubní desce svědčí o tom, že příliš podpisů na kupních smlouvách již nezbývá. Navzdory ceně ve výši téměř pěti milionů korun. Je tudíž o zhruba 2,5 milionu dražší než výchozí Quadrifoglio.
Giulia GTAm není vozem, jenž dokáže vykouzlit heroické drifty. Je citlivou specialistkou na zatáčky, která má svůj výkon neustále pod kontrolou. Šílená je na ní pouze její cena. Ta z ní ale zase dělá unikát.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový V6 přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, uložený vpředu podélně;
DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování; 2891 cm3; 397 kW (540 k)/6500 min-1
a 600 N.m/2500 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka ZF. Pohon zadních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky vpředu 265/30 R20, vzadu 285/30 R20, Michelin Pilot Sport Cup 2.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2820 mm; d/š/v 4669/1923/1445 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 480 l; objem palivové nádrže 58 l; pohotovostní hmotnost 1580 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 300 km/h; zrychlení 0–100/200 km/h za 3,8/11,9 s; spotřeba paliva WLTP
10,8 l/100 km.
Cena od 4 600 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)