Představujeme
Volkswagen Transporter a Caravelle – Pevné rozkročení
Jiří Duchoň 12.11.2024 06:47
Foto: Volkswagen
Pevné rozkročení. Divize užitkových vozidel značky Volkswagen zakončila modernizaci palety svých lehkých užitkových automobilů odhalením modelů Transporter a Caravelle.
Zdá se to jako „šetření naruby“. Zatímco jsme stále častěji svědky ukončování některých typů či jejich slučování do jedné řady, divize Volkswagen Užitkové vozy se rozhodla vykročit směrem k rozšiřování. Zatímco dosud nabízela Transporter, ideového potomka legendárního „busíku“ VW Type 2 (alias T1), v šesté generaci T6.1 (viz AR 2/’20) dostupné v široké škále modelů, při kompletní obměně se jako první představil Multivan (viz AR 1/’22). Na komfortní přepravu osob zaměřený vůz stanul na „osobní“ platformě VW MQB a následoval jej retrospektivně laděný, avšak plně elektrický ID. Buzz (MEB; viz AR 10/’22), dostupný v osobní i užitkové variantě. Na letošním zářijovém veletrhu IAA v Hannoveru jsme pak nyní byli svědky světové výstavní premiéry modelů Transporter a Caravelle sedmé generace. Zní to jako komplikace v orientaci? Důvod je jasný: přesněji zacílit modely na požadavky konkrétních zákazníků.
Foto: Volkswagen
Hned na první pohled je zřejmé, že je dvojjediná novinka Transporter (užitkový)/ /Caravelle (osobní) ve skutečnosti přeznačeným Fordem Transit Custom. Právě s koncernem Ford, jenž patří v oboru lehčích užitkových vozů k nejzkušenějším na světě, Volkswagen navázal oboustranně výhodnou spolupráci: Ford poskytuje Volkswagenu svůj Transit Custom a Ranger a na oplátku Volkswagen Fordu dodává malý Caddy a elektrickou platformu MEB pro Explorer a Capri. Stylistům Volkswagenu se v případě typu Transporter/Caravelle podařilo design rázně odlišit od originálu a začlenit jej do vlastní rodiny, takže příbuznost s Fordy je znát především v profilu a detailech interiéru.
Volkswagen to vymyslel tak, že nový Transporter nabídne ve verzích skříňový vůz (výhradně pro přepravu nákladu), skříňový vůz Plus (nákladový prostor, druhá řada sedadel, přepážky), kombi (pro přepravu osob) a jako dvojkabinu s valníkovou nástavbou a prodlouženým rozvorem náprav. Kombi a skříňový vůz budou na přání k dispozici se zvýšenou střechou a prodlouženým rozvorem. Devítimístná Caravelle byla koncipována pro komerční přepravu osob. Volkswagen Užitkové vozy bude Caravelle nabízet v základní verzi, ve střední úrovni Life a ve vrcholném provedení Style. Caravelle je navíc k dispozici také s prodlouženým rozvorem náprav. Jak skříňový Transporter, tak i Caravelle si zákazníci budou moci objednat i ve verzi PanAmericana s robustními plastovými obklady karoserie v offroadovém stylu.
Kromě tří stupňů přeplňovaného vznětového motoru TDI se vůbec poprvé součástí nabídky poháněcích ústrojí stávají plug-in hybridní eHybrid spolu s plně elektrickými pohony e-Transporter a e-Caravelle. „Dvoulitry“ TDI poskytují nejvyšší výkon 81 kW (110 k), 110 kW (150 k) a 125 kW (170 k). Ten nejsilnější je vždy kombinován s osmistupňovou samočinnou převodovkou, která se pro TDI o výkonu 110 kW dodává na přání. U ní navíc bude možné objednávat i pohon všech kol 4Motion.
Foto: Volkswagen
Nejvyšším celkovým výkonem 171 kW (232 k) se vyznačuje plug-in hybridní pohon (eHybrid) párovaný s převodovkou eCVT (jde o letitou licenci Fordu s Toyotou). Plně elektricky poháněné modely e-Transporter a e-Caravelle do prodejů vystartují ve výkonových stupních 100 kW (136 k), 160 kW (218 k) a 210 kW (286 k). Jejich sada akumulátorů má mít využitelnou kapacitu 64 kWh.
Objem nákladového prostoru skříňové verze základního Transporteru s výchozím rozvorem náprav a normální střechou se mezigeneračně zvětšil o více než 10 procent na 5,8 m3. U skříňové verze s dlouhým rozvorem náprav a vysokou střechou pak vzrostl objem až na 9,0 m3. S větším objemem nákladového prostoru přitom koresponduje též maximální užitečná hmotnost až 1,33 tuny, tedy o 130 kg více než dosud. Volkswagen navíc zvětšil nejvyšší přípustnou hmotnost brzděného přívěsu, a to o 0,3 až na 2,8 t.
Při prvním seznámení na IAA v Hannoveru jsme na novém Transporteru i Caravelle ocenili též bohatě vystrojenou palubní desku, jež zůstává robustní díky odolným materiálům i mechanickým přepínačům, ovšem zároveň nabízí množství chytrých prostorů pro odkládání drobností i nejnovější prvky konektivity. Výroba nových modelů Volkswagen Transporter a Caravelle nabíhá v turecké továrně Ford Otosan od konce letošního léta, objednávky se českým zákazníkům otevřou již v následujících týdnech a první vozy se u prodejců Volkswagenu Užitkové vozy objeví na jaře příštího roku.
Převzato z časopisu