Představujeme
Volkswagen Crafter 4Motion – Soupeř kamzíků
Ondřej Horský 14.05.2012 09:06
Volkswagen Nutzfahrzeuge vyrábí nyní všechny řady lehkých užitkových vozů také s pohonem všech kol, když byl letos zahájen prodej Crafteru 4Motion…
Volkswagen Crafter s širokým spektrem nabízených variant od jara 2011, kdy vstoupil na evropské trhy v nové generaci, upevnil svou popularitu zejména nově instalovanými výkonnými a hospodárnými čtyřválci TDI. Typ 4Motion, vyvinutý a dodávaný osvědčeným partnerem, vychází vstříc značnému zájmu uživatelů. Rakouský specialista na pohony všech kol, společnost Achleitner sídlící v tyrolském Wörglu, postavil hnací řetězec podstatně posouvající jízdní vlastnosti ke skutečným offroadům. Byť byl omezen základní koncepcí užitkového vozidla, ale zase zvýhodněn tím, že se opírá o konstrukci nikoli samonosnou, ale o podvozek se žebřinovým rámem.
Crafter 4Motion je koncipován pro provoz jak smíšený, tak mimo zpevněné komunikace, ale i skutečně terénní. Uživatelé totiž typy 4x4 vyhledávají jak pro nasazení ve zhoršených adhezních podmínkách oblastí s častým sněžením, tak pro rychlou jízdu s obtížným manévrováním (záchranářské, hasičské nebo policejní složky), neméně však také ve skutečně těžkém terénu (stavbaři, lesníci, spojaři, energetici). Vzhledem k potřebě co nejlepší průchodnosti terénem je vůz v úpravě Achleitner vybaven elektricky aktivovaným sestupným převodem 2,5:1; pohon všech kol je trvalý s určeným poměrem 1:1 dělení točivého momentu na nápravy.
Významným prvkem standardní výbavy je závěr mezinápravového diferenciálu Torsen v rozdělovací převodovce a závěr diferenciálu zadní nápravy (za příplatek na přední nápravě). Všechny jsou mechanické, aktivované elektricky spínači na panelu u volantu. Úpravce Achleitner uplatnil podstatné změny na podvozku, především nezávislé zavěšení předních kol. Zadní náprava zůstala původní, tedy tuhá, ale odpružená zesílenými podélně uloženými listovými pery s delším zdvihem a tužšími tlumiči. Novou charakteristiku mají i příčné zkrutné stabilizátory. Výsledkem je mimo jiné i zvětšení světlé výšky až na 280 mm (podle velikosti pneumatik). Používá se nejvýkonnější motor standardního sortimentu, a to pokrokový Bi‑TDI 2.0 EU5/EEV o objemu 1968 cm3 a výkonu 120 kW (163 k)/4000 min‑1, známý i z Amaroku a Transporteru.
Dvěma turbodmychadly přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec poskytuje již v relativně nízkých otáčkách 1800 min‑1 vynikající hodnotu točivého momentu 400 N.m, což je dost i pro to, aby i plně zatížený Crafter s celkovou hmotností 3,5 nebo 5,0 t se zařazenou jedničkou a sestupným převodem byl schopen rozjezdu a pohybu i ve skutečně těžkém terénu. Převodovka je ovšem sériová, šestistupňová s přímým řazením. Model 4x4 je k dispozici v typech 35 a 50 (označení vyjadřuje celkovou hmotnost) a ve všech sériových karosářských variantách od furgonu přes kombi, podvozek, minibus, či valník s jednoduchou nebo zdvojenou budkou, všemi délkami rozvoru a výšky střechy, stejně jako s dvojmontáží kol na zadní nápravě u nejtěžších verzí. V drsných horách nad přímořským rekreačním rájem španělského pobřeží Costa del Sol jsme ověřili parametry vozidla ve skutečně tvrdých podmínkách; na hlinité a prachem kluzké trati motokrosového charakteru s až hrozivě strmým stoupáním a klesáním, nerovnostmi na úrovni tankodromu a mnoha terénními překážkami.
Po usednutí za volant zaujme několik detailů nikoli nepodstatných; třeba potah sedadel velmi odolným syntetickým textilem, který lze snadno čistit, velké madlo mezi místem řidiče a lavicí spolujezdců, či omezení měkčených plastů na nezbytné minimum s preferencí prvků odolných; podlaha je potažena pryží. Ovládání neklade na řidiče žádné nároky navíc. Na zpevněné komunikaci je chování Crafteru tradičně velmi dobré, mimo ni stačí odhadnout možnosti přenosu točivého momentu, tedy nebezpečí prokluzu kol, a podle toho využít závěrů diferenciálů a redukce. Vzhledem k jejich konstrukci je pro aktivaci vždy nutno zastavit. Pro běžnou svižnou jízdu po polygonu stačilo aktivovat sestupný převod tlačítkem 4x4 Low a závěr mezinápravového diferenciálu, ale nerovnosti stejně dovolily řadit jen v krátkých úsecích třetí převodový stupeň, jinak zůstával zařazen druhý.
V těchto částech trati vynikla pružnost motoru; doslova zazářila ve velmi strmém a zvlněném stoupání. Se všemi diferenciály uzamčenými (testovací vozidla byla vybavena příplatkovým závěrem diferenciálu předního) a na první převodový stupeň dokázal Crafter 4Motion plynule šplhat s motorem v optimálních otáčkách okolo 2500 min‑1; jedinými limitujícími faktory byly povrch hlinitého svahu a vlastnosti pneumatik BF Goodrich All‑Terrain T/A, neboť vrstva prachu byla mnohdy kluzká jako sníh. Na nerovnostech se uplatnila až překvapivě velká zkřižitelnost náprav, byť místy se jedno z kol přece jen nacházelo ve vzduchu. Zajímavé srovnání poskytlo střídání verze valník (s krátkou budkou) a furgon shodného typu 35 a na stejném rozvoru náprav. Nepatrně lehčí valník o poznání lépe zdolával nejtěžší nerovnosti zásluhou níže položeného těžiště. Terénní schopnosti vynikly také ve strmých klesáních, kde stačilo zařadit druhý, anebo v krajním případě první převodový stupeň a ponechat brzdění na motoru. Přestože jsme na polygonu časem ztráceli zábrany a některé příčné nerovnosti vysoké 200 i 300 mm, mnohdy i šikmé, zdolávali stále drsněji a rychleji, podvozek to snášel výtečně, když ani jednou nedošlo pérování na doraz a vozidlo drželo stopu doslova příkladně. Pokusili jsme se orientačně změřit i spotřebu paliva prostřednictvím palubního počítače a došli k překvapivě příznivým hodnotám 9,8 až 11,2 litru na 100 km v závislosti na technice jízdy.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)