Představujeme
SUZUKI SWIFT SPORT – Dravý diblík
Petr Horák 24.05.2018 06:52
První generace Swiftu Sport byla představena před 12 lety. To je na současný automobilový svět hodně. Jak s ním drží krok aktuální, právě uváděná třetí generace, to jsme zjišťovali na silnicích španělské Andalusie.
Oficiální premiéra nového Suzuki Swift Sport proběhla již loni na podzim na autosalonu ve Frankfurtu, a do jisté míry nepřinesla žádné velké překvapení. Tak nějak se dopředu odhadovalo, že Swift Sport dostane přeplňovaný motor, a protože i běžný Swift mezigeneračně zhubl, dalo se to samé očekávat i od verze Sport. Základem snížení hmotnosti na 975 kg (ve srovnání s minulou generací Swiftu Sport je to o 80 kg méně) je nová platforma HEARTECT, která má celou podlahu protkanou důmyslným rámem, jenž má zásluhu na vysoké tuhosti a rozprostření energie v případě nárazu. Celková tuhost karoserie je dále zvýšena větším množstvím svarů. Přirozená pevnost karoserie pak inženýrům dala více prostoru pro naladění podvozku, který je sice tužší, ale ne nepříjemně uskákaný, a dává vám pocítit sebemenší nerovnost na silnici. A to je u vozu, jehož ambicemi je kromě „sportu“ i každodenní používání, dost důležité.
Ve srovnání s předchůdcem má nový Swift Sport o 20 mm delší rozvor a o 40 mm větší rozchod kol, což mu propůjčuje větší stabilitu v přímém směru a ve vyšších rychlostech, ale také dynamický postoj. Suzuki se nechala inspirovat předchozím Swiftem Sport a jeho jízdní vlastnosti jemně doladila a vylepšila. Stabilizátory jsou uloženy v pevnějších pouzdrech s vrstvou teflonu, byla zvýšena tuhost přední nápravy a v zatáčkách tak náprava lépe drží nastavený odklon předního kola. A to vše bez přehnaného zvyšování tuhosti pružin nebo stabilizátoru. Zadní náprava je ve srovnání s tou v běžném Swiftu rovněž upravena. Vlečená ramena jsou pro Swift Sport zcela nová a opět jsou tužší, aby lépe odolávala deformaci v rychle projížděných zatáčkách a neměnila se tak geometrie zadní nápravy. Stejně tak byla upravena zadní zkrutná příčka s ohledem na požadovanou vyšší pevnost. Na všech čtyřech kolech jsou pak použity sportovní tlumiče Monroe. Takzvanou komunikační barvou nového Swiftu Sport je žlutá Champion Yellow, odkazující na barvu závodních Suzuki, když ještě brázdily tratě rychlostních zkoušek. Vlastně jsme Swift Sport v žádné jiné barvě neviděli, protože i na prezentaci byly všechny vozy právě v tomto odstínu. Žlutá ovšem Swiftu Sport sluší, už třeba jen proto, že pěkně kontrastuje s černými doplňky. Ale nejen ty Swift Sport odlišují, jiný je také přední nárazník s většími vstupy vzduchu a sportovně vyhlížející mřížkou masky chladiče, Swift Sport má rovněž velmi povedená 17“ kola, spoiler na konci střechy a jiný je i zadní nárazník, který na obou stranách zdobí efektní koncovka výfuku.
Škoda jen, že se z ní neline kdovíjak dravý zvuk, jaký by člověk od takto raženého vozu čekal. Také interiér se snaží dělat čest označení Sport – červeno-černé dekory na výplních dveří, palubní desce a středové konzole se zajímavou grafikou, červené mezikruží v otáčkoměru, malý, dole lehce zploštělý multifunkční volant a v neposlední řadě také výrazně tvarovaná sportovní sedadla, jež mají opěrku hlavy integrovanou do jednoho kusu s opěradlem a prošívání červenou nití – to vše jsou specifické prvky. Zajímavé je, že i když se ve Swiftu Sport nesedí vyloženě nízko, díky velkým možnostem nastavení volantu si najdete pohodlnou polohu, a že sedíte výš, nebudete vnímat jako vyložený nedostatek. Když už jsme uvnitř vozu, nelze nezmínit jeho opravdu bohatou výbavu. Na voze této velikosti je vskutku nebývalá, vedle 7“ dotykového displeje se širokými možnostmi konektivity a 3D mapami na SD kartě má Swift Sport hromadu bezpečnostních systémů a jízdních asistentů – monitoruje pohyb před vozem, umí sám brzdit před překážkou, varuje před opuštěním jízdního pruhu nebo pokud začne na silnici kličkovat, má adaptivní tempomat, asistent dálkových světlometů atd.
Podobně bohatá je i komfortní výbava. Nakonec jsme si nechali to podstatné – motor. Po atmosférické „jedna-šestce“ s výkonem 100 kW (136 k) přichází přeplňovaný čtyřválec 1.4 BoosterJet, jenž má sice jen o 3 kW (4 k) navíc, ale o podstatných 70 N.m více než předchůdce. Maximum činí 230 N.m. Při hmotnosti 975 kg jsou to dost zajímavá čísla, jež Swift Sport posouvají do jiné ligy. Motor spolupracuje se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou, s níž vás prostě baví řadit. Charakter motoru vás k tomu ovšem moc nevybízí, je krásně pružný a na zatáčkovitých silničkách v kopcích kolem Malagy si vystačíte s třetím a čtvrtým rychlostním stupněm. Proti atmosférickému motoru předchůdce, který lačnil po otáčkách a byl vcelku řízný, je tenhle tak nějak „obyčejný“. Zvukem vás neohromí, ale chválíme, že si alespoň nepomáhá reproduktory. Nemá smysl jej točit přes 4500 min-1, protože jeho výkonové křivky s vyššími otáčkami nepřinášejí žádnou gradaci, a tak si vlastně užíváte pružnosti motoru, přinášející velice svižné svezení, ale nějak se vytratil onen „rarášek“ minulé generace. Je nový Swift Sport takzvaný ostrý hatchback? Neřekl bych, spíše přibroušený rychlý minivůz. Díky své velikosti nemá moc konkurentů, je menší než Fiesta ST, Clio R.S. nebo Polo GTI, srovnávat bychom jej mohli asi jen s Volkswagenem up! GTI. Swift Sport je skvěle vybavený, velice svižný stroj, který přinese správné požitky za volantem. Není ale ostrý jako jeho předchůdce, což je dáno především jeho motorem, o to víc se ale hodí pro každodenní používání.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový, turbodmychadlem přeplňovaný řadový čtyřválec BoosterJet, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6; 1373 cm3 (ø 73,0 x 82,0 mm); 9,9:1; 103 kW (140 k)/5500 min-1 a 230 N.m/2500 – 3500 min-1. Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,615– 1,954 – 1,275 – 0,942 – 0,794 – 0,967 – Z 3,481), stálý převod 3,944. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, přední náprava typu MacPherson, vzadu náprava se zkrutnou příčkou a vlečenými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola 6,5J x 17 palců, pneumatiky 195/45 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2450 mm, rozchod kol 1510/1515 mm; d/š/v 3890/1735/1495 mm; světlá výška 120 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 265/947 l; objem palivové nádrže 37 l; pohotovostní/
/celková hmotnost od 975/1445 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 210 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,1 s; spotřeba paliva (NEDC) 6,8/4,8/5,6 l/100 km; emise CO2 125 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)