Představujeme
ŠKODA SCALA – PROSTOR A TECHNOLOGIE
Jiří Duchoň 11.01.2019 06:08
Představujeme
Scala se stává základem nové typové řady automobilky Škoda. V nabídce nahrazuje modely Rapid, je ale po všech stránkách výrazně vyspělejší.
V roce 2012 rozšířila značka Škoda paletu svých typů o další řadu, opatřenou známým jménem Rapid (viz AR 8/’12), zavedeným už ve třicátých letech. Pětidveřový liftback sice na rozdíl od ostatních typů Škoda nevyužíval nejnovějších mechanických skupin koncernu VW Group, zato však nabídl při zachování příznivé ceny impozantní zavazadlový prostor. Efektivně vyplnil mezeru zející mezi tehdejšími typy Fabia a Octavia a zároveň oslovil zájemce o prostorné vozy, kteří dosud lovili ve vodách ojetin. O rok později bylo představeno i zkrácené provedení Rapid Spaceback (viz AR 10/’13), jež přivezlo další prvky výbavy a sady individualizačního programu. Pro rok 2017 pak vozy Škoda Rapid i Rapid Spaceback prošly rozsáhlým faceliftem (viz AR 6/’17). Nyní již ale přichází zcela nová Škoda Scala, jež nám byla slavnostně odhalena počátkem prosince v izraelském Tel Avivu.
Místo premiéry nebylo zvoleno náhodně. Právě Izrael je po americkém Silicon Valley největším světovým střediskem vývoje nových technologií, navíc značka Škoda je zde prodejně nejúspěšnější evropskou automobilkou (patří jí čtvrté místo). Zatímco Rapid byl koktejlem výběhových technických řešení VW Group, následnická Scala disponuje tím nejlepším, co koncernová kuchyně nabízí. Jde o první automobil Škoda postavený na platformě MQB v provedení A0 (např. VW Polo, Seat Ibiza), takže se lze spolehnout na nejmodernější asistenční a bezpečnostní prvky a technologie, z nichž mnohé byly dosud známé spíše z vozů vyšších tříd. Zmiňme alespoň adaptivní tempomat, hlídání jízdního pruhu a slepých úhlů zrcátek, autonomní brzdění, elektricky otevírané víko zavazadlového prostoru, výklopný hák tažného zařízení nebo přední i zadní světlomety sestavené kompletně z LED.
Poněkud překvapivé a z modelové palety značky Škoda čnějící jméno Scala má dle tvůrců nového vozu naznačovat jeho růst, stoupání k nové kvalitě. Design Scaly vychází z loňské studie Vision RS a má být deklarací toho, jak by měly všechny budoucí škodovky vypadat. Vůz vyniká ostrými křivkami na přídi i zádi a s jiným vozem si jej nespletete. Scala je jako vůbec první automobil Škoda v Evropě na své výklopné zádi opatřena velkým nápisem „Škoda“ namísto dosud používaného znaku s okřídleným šípem. Podobné řešení nabízí zatím jen Škoda Kodiaq GT (viz AR 12/’18), -ovšem ta je určena výhradně pro čínský trh.
Škoda Scala bude na rozdíl od Rapidu vyráběna pouze v jednom karosářském provedení. Pohon zajistí známé motory s přímým vstřikováním, přeplňováním a filtry pevných částic, plnící emisní normu Euro6d-Temp. Volit lze mezi zážehovým tříválcem 1.0 TSI a čtyřválcem 1.5 TSI, případně vznětovým čtyřválcem 1.6 TDI, jež pokrývají výkonové rozpětí 70 až 110 kW (od 95 do 150 k), převodovky jsou pěti- a šestistupňové manuální, na přání sedmistupňové dvouspojkové (DSG). V průběhu roku se objeví ještě agregát 1.0 G-TEC/ /66 kW, upravený k provozu na zemní plyn (omezení emisí CO2 o 20 až 30 %, nízké pořizovací a provozní náklady). Na výběr bude z několika provozních režimů, jejichž přepínání může na přání ovlivňovat rovněž tuhost tlumičů. Zadní náprava bude mít ve Scale výhradně vlečená ramena, se zástavbou výkonnějších motorů ani zaváděním sportovních verzí se totiž nepočítá.
Scala je v současnosti největším vozem, postaveným na základě platformy MQB A0, například rozchod zadních kol a zadní převis byly navrženy na samé horní hranici možného. To bylo podmínkou pro zajištění mimořádného objemu vnitřního prostoru, jímž vynikají všechny vozy Škoda současnosti. Scala má rozvor náprav 2649 mm a d/š/v 4362/1793/1471 mm, zavazadlový prostor pojme nadprůměrných 467 l nákladu v základním uspořádání a 1410 l po sklopení zadních opěradel. V interiéru jsme zaznamenali nárůst prostoru ve všech směrech, ale především do šířky, jehož nedostatek se Rapidu často a zaslouženě vyčítal. Také materiály působí kvalitnějším dojmem, pochopitelně ve světle daného segmentu. Zaujalo nás čisté a elegantní rozvržení palubní desky. Dotykový monitor na středové konzole bude standardní výbavou všech verzí a je oproti zvyklostem umístěn příjemně vysoko, takřka v rovině přístrojového štítu (ten může být tvořen 10,25“ digitální obrazovkou). Monitor má v nejvyšší verzi úhlopříčku 9,2 palce a je suverénně největší ve své třídě. Multimediální systém nabídne maximální možnou míru konektivity, Scala se stává vůbec prvním vozem Škoda se standardně vestavěnou kartou eSIM pro trvalé internetové připojení LTE. Využívá se například pro tísňové volání, proaktivní servisní služby, nové aplikace nebo samočinné aktualizace systému.
Ceny vozu Škoda Scala mají být zveřejněny v průběhu ledna zároveň se spuštěním konfigurátoru, o jejich výši zatím není třeba spekulovat, ale proti Rapidu lze očekávat mírný nárůst. Výstavní premiéra se odehraje v březnu v Ženevě, sériová výroba odstartuje již v únoru. Prodeje mají být zahájeny v dubnu a první vozy se k zákazníkům dostanou během května. Jak nám prozradil Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto v České republice, již v polovině roku se na stejném podvozku představí další model v podobě kompaktního SUV.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)