Představujeme
ŠKODA OCTAVIA 2017 – Vídeňské poprvé
Jiří Duchoň 03.02.2017 06:09
Představujeme
V předvečer světové premiéry na Vídeňském autosalonu jsme spolu s několika kolegy z celého světa měli příležitost seznámit se naživo (zatím však stále pouze staticky) s modernizovaným provedením mladoboleslavského bestselleru.
Ačkoli jde „pouze“ o facelift, podtext vylepšené Octavie je daleko širší (stručně viz AR 11/’16). Jde totiž o prodejně nejdůležitější typ automobilky Škoda Auto; ani Fabia, ani Rapid, právě Octavia je totiž v celkových statistikách globálně, ale i na českém trhu nejprodávanější. Od premiéry první novodobé generace v roce 1997 se dosud Octavií prodalo v České republice přibližně 450 tisíc, což je mimochodem zhruba totéž, co bylo Octavií celkově vyrobeno za rok 2016 (436 000 kusů, tedy 40 % celkového odbytu značky Škoda, na evropských trzích o 4,2 % více než v roce 2015). Škoda Octavia si za ty roky vydobyla pověst robustního vozu, nabízejícího za rozumné peníze nadprůměrnou dávku vnitřního prostoru a sériové výbavy. Modernizace pro rok 2017 přináší razantní stylistické zásahy (zvláště v přední části karoserie, tedy přímo ve „tváři“ vozu) a doplnění nejnovějšími technologickými novinkami z dílen Škoda Auto a VW Group. Měli jsme možnost spolu s vybranými novináři být svědky slavnostního odhalení typu Škoda Octavia 2017 večer 10. ledna v impozantních prostorách Akademie výtvarných umění ve Vídni, přičemž již následující ráno se stal jednou z několika světových výstavních premiér Vídeňského autosalonu.
Prezentace vylepšené Octavie třetí novodobé generace se vcelku pochopitelně nesla v duchu oslav mistrovského titulu Fabie R5 v kategorii WRC 2 a tří kontinentálních a deseti národních triumfů, jež z roku 2016 učinily jednu z nejúspěšnějších sezón týmu Škoda Motorsport v jeho historii. Jeden ze speciálů R5 (1.6T, 205 kW/420 N.m, pětistupňová sekvenční převodovka, pohon 4x4 s mechanickými diferenciály, minimální hmotnost 1230 kg) byl při předpremiéře Octavie na půdě vídeňské Akademie vystaven a šéf Škody Auto Bernhard Maier u něj kromě výčtu úspěchů v rozhovoru s Pontem Tidemandem, jedním z klíčových jezdců pro sezónu 2017, kromě očekávaných cílů rozebíral i přínos soutěží pro vývoj sériových vozů. Přehled modifikací typu Octavia pro rok 2017 jsme vám nabídli již ve výše odkazovaném článku, ve Vídni však byly představeny též specifikace modelů RS a Scout (od 696 900, resp. 759 900 Kč). Výroba modernizované Octavie nabíhá v 6. týdnu letošního roku a první vozy se ke svým zákazníkům dostanou o dva týdny později. Na pohonných jednotkách se nic významného nezměnilo. Ačkoli na některých trzích budou i nadále k mání agregáty nabízející pouze vlahé dynamické schopnosti, pro Českou republiku se v Mladé Boleslavi rozhodli Octavii dodávat pouze s motory o výkonu přes 110 koní. Jednotky 1.2 TSI/63 kW a 1.6 TDI/66 kW se proto tímto momentem stávají minulostí. Všechny mají samozřejmě přeplňování a přímé vstřikování paliva, nabídka zážehových agregátů je tvořena novým tříválcem 1.0 TSI/85 kW (viz AR 9/’16) a čtyřválci 1.4 TSI/81 a 110 kW, 1.8 TSI/132 kW a 2.0 TSI/169 kW (pro RS, plus 7 kW), zastánci nafty mohou vybírat mezi čtyřválci 1.6 TDI/85 kW a 2.0 TDI/110 a 135 kW.
V prostorách vídeňské Akademie vystavené vozy byly osazeny vrcholným provedením zcela nové multimediální soustavy Škoda Connect s plochým skleněným krytem, zahrnující veškerou myslitelnou konektivitu, jež slavila svoji premiéru v typu Škoda Kodiaq (viz AR 9/’16). V Octavii jsme však poprvé viděli její špičkové provedení Columbus s úhlopříčkou 9,2 palce, jež se do Kodiaqu dostane až později (výroba od 22. týdne roku 2017). V paletě výbavových prvků se nyní objevuje dalších několik „Simply Clever“ řešení včetně dvojice zásuvek USB vzadu, sklopných stolků na zadní straně předních opěradel nebo upravených držáků nápojů umožňujících (podobně jako v Superbu nebo Kodiaqu) pohodlné otevírání PET lahví jednou rukou, ale též vyhřívání volantu, programovatelného transpondéru centrálního zamykání a pro Combi též vyjímatelné svítilny LED v zavazadlovém prostoru. Největší pozornost a polemiky modernizované Octavie třetí generace samozřejmě budí její přepracovaná příď se světlomety dělenými do dvou samostatných segmentů na každé straně. V lépe vybavených verzích jsou nově osazeny nikoli xenonovými, ale pokrokovými zdroji LED, jež se nyní stávají standardem již od výbavového stupně Style (ten mimochodem dosud tvořil 60 % celkových prodejů řady Octavia).
Pro stupeň Ambition jsou k dispozici v rámci paketu LED (včetně zadních svítilen LED, samočinných stíračů nebo stmívacího vnitřního zrcátka) za 25 000 Kč. Vnitřní svítilny, těsně přimknuté k masce chladiče, budou zřejmě vzbuzovat emoce, ovšem je třeba smeknout před odvahou představitelů -Škody přistoupit k takto razantnímu stylistickému kroku právě u jejich stěžejního typu, opřeného zejména o fleetové, a tedy logicky spíše konzervativněji uvažující zákazníky. Šéfdesignér automobilky Škoda Auto Jozef Kabaň však v zákulisních diskusích hovořil o kýženém optickém rozšíření přídě i historickém odkazu, naposledy v někdejších modelech 110 LS nebo 120 LS/GLS. Je třeba potvrdit, že při prvním živém pohledu Octavia skutečně působí jaksi nižším a stabilnějším dojmem, k čemuž ale jistě přispívá i rozchod zadních kol, rozšířený v závislosti na provedení o 20 až 30 mm (Octavia RS dokonce o 38 mm). Na druhou stranu Kabaň potvrdil, že každá typová řada značky Škoda má mít vlastní charakter, takže se zdvojené přední světlomety rozhodně nestanou univerzálním poznávacím znakem všech budoucích škodovek.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)