Představujeme
Škoda iV
Jiří Duchoň 02.08.2019 06:10
Mladoboleslavská Škoda v roce 124. výročí svého založení vstupuje do éry elektromobility.
V působivých kulisách bratislavského Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF představila společnost Škoda Auto nejen modernizovanou řadu Superb, zahrnující poprvé též plug-in hybridní provedení Superb iV (viz AR 6/’19), ale rovněž strategii Škoda iV pro epochu elektromobility a svůj první automobil na čistě elektrický pohon. Místo této prezentace nebylo zvoleno náhodou: Škoda Auto a Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF totiž společně drží díky 27 turnajům světový rekord v nejdelším hlavním sponzoringu v historii sportovních mistrovství světa.
Nově založená značka Škoda iV se stane symbolem postupné elektrifikace typové palety vozů Škoda. Písmeno „i“ má zna-menat zejména „inovativní, inteligentní, inspirativní“, písmeno „v“ pak jednoduše „vozidlo“. Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti Škoda Auto, k tomu uvedl: „V současné době jsme schopni splnit klíčové požadavky zákazníků, mezi něž patří dlouhý dojezd, krátká doba nabíjení a cenová dostupnost, která je pro naši značku velmi důležitá. Nový druh pohonu se vedle našich úspěšných benzinových a naftových motorů a pohonu na CNG brzy stane důležitou součástí nabídky značky Škoda. Očekáváme, že jeho podíl na celkovém prodeji bude do roku 2025 činit přibližně 25 %.“
Vedle výroby elektrifikovaných vozů podpoří Škoda Auto novou značkou iV také výstavbu komplexního, propojeného ekosystému pro elektromobilitu, do nějž patří například cenově dostupné domácí nabíječky s různou úrovní výkonu, umožňující pohodlné dobíjení doma, nebo mobilní online služby Škoda Connect nabízející zákazníkovi například inteligentní vyhledávání dobíjecích stanic. V budoucnu umožní tyto služby také předem si zarezervovat požadovanou dobíjecí stanici. Další novinkou se stává karta Škoda eCharge s mezinárodním přesahem, jež nebude závislá na jednom poskytovateli elektrické energie a nabídne jednoduché placení za dobíjení v rámci Evropy.
Není tajemstvím, že je mladoboleslavská automobilka k těmto krokům nucena připravovanými emisními normami. Jedním z cílů je snížení emisí CO2 u jejích produktů do roku 2025 o 30 % v porovnání s rokem 2015. Důležitým opatřením k dosažení tohoto cíle je částečné nahrazení spalovacích motorů elektromotory. Dalším cílem je vyrábět vozy v českých výrobních závodech od roku 2025 pomocí elektrické energie, jež bude vyráběna bez produkce CO2. Do roku 2025 uvolní Škoda Auto na výstavbu interní dobíjecí infrastruktury s téměř 7000 dobíjecími body ve svých českých závodech a v jejich okolí přibližně 32 milionů eur.
Prvním sériově produkovaným elektromobilem se stává minivůz Škoda Citigo iV. Od verze se spalovacím motorem se opticky odlišuje zejména na přídi. Typická maska chladiče je v barvě vozu, nárazník byl také přepracován. Součástí standardní výbavy vozu jsou LED denní svícení a přední mlhové světlomety, jež mohou být na přání vybaveny nasvětlováním zatáček. Na výběr jsou čtyři nemetalické barvy karoserie, bílá Candy, červená Tornado, žlutá Sunflower a exkluzivní zelená barva Kiwi. Nový design má i černá přístrojová deska a plocha nad ní, která je ve výbavovém stupni Style ve stříbrném provedení. Součástí základní výbavy jsou například elektrické ovládání předních oken, samočinná klimatizace Climatronic, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, rádio Swing druhé generace a dokovací stanice pro mobilní telefony Move&Fun na přístrojové desce. Ta je schopna propojit mobilní telefon s aplikací Move&Fun a vytvořit tak druhý displej k zobrazení údajů o voze, přehrávání médií nebo navigačního systému. Standardem jsou u Citigo iV také asistent hlídání jízdního pruhu (Lane Assist) či přední airbagy a hlavové a boční airbagy na předních sedadlech.
Navzdory délce jen 3597 mm a šířce 1645 mm nabízí nejmenší vůz Škoda, dodávaný výhradně s pětidveřovou karoserií, dostatek prostoru v interiéru až pro čtyři cestující a zavazadlový prostor o objemu 250 l, který lze sklopením opěradel zadních sedadel snadno zvětšit na 923 l. Škoda -Citigo iV s pohonem předních kol je vybavena elektromotorem o výkonu 61 kW (83 k). Jak je pro elektromotory typické, maximální točivý moment 210 N.m je k dispozici ihned po rozjetí. Pružné zrychlení z 60 na 100 km/h tak trvá 7,6 s a zrychlení z 0 na 100 km/h pak 12,5 s. Maximální rychlost činí 130 km/h.
Zdrojem energie vozu Citigo iV je lithium iontová baterie o kapacitě 36,8 kWh, respektive 60 Ah. Akumulátor umístěný v podlaze vozu má rozměry 1,1 × 1,7 m a výšku pouhých 0,3 m. Baterie se skládá ze 168 článků a umožňuje dojezd 265 km dle režimu WLTP. Po vyčerpání elektrické energie lze baterii dobít pomocí kombinovaného nabíjecího systému (CCS) u rychlonabíjecí stanice na stejnosměrný proud o výkonu 40 kW na 80 % kapacity za 1 hodinu. U „wallboxu“ na střídavý proud s výkonem 7,2 kW trvá dobíjení na 80 % kapacity 4 hodiny 8 minut, u domácí dobíjecí stanice o výkonu 2,3 kW zabere dobíjení 12 hodin 37 minut. Možnost dobíjení pomocí kombinovaného nabíjecího systému a potřebný kabel pro nabíjení u domácí nabíjecí stanice jsou standardně dodávány ve výbavovém stupni Style. Pokud nejsou tyto nabíjecí stanice dostupné, lze baterii vozu Škoda Citigo iV dobít také z běžné domácí zásuvky.
Do roku 2022 uvede společnost Škoda Auto na trh více než deset elektrifikovaných modelů a vytvoří tak produktovou řadu Škoda iV. Po vozech Citigo iV a Superb iV budou v roce 2020 následovat první dva čistě elektrické vozy na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Jedním z nich bude i sériová verze studie SUV kupé Škoda Vision iV.
KRÁTCE
Volkswagen a Ford
Po již dříve oznámené spolupráci společností Volkswagen a Ford týkající společného vývoje lehkých užitkových vozů bylo oznámeno, že obě firmy jsou blízko dohodě o společném vývoji systémů pro automatizované řízení.
BMW a Jaguar Land Rover
Další ohlášenou spoluprací v minulém měsíci byla kooperace BMW a Jaguaru v oblasti elektrických hnacích systémů. BMW do této spolupráce vloží dlouhodobé zkušenosti s vlastním vývojem a výrobou několika generací elektrických hnacích systémů, jež se ponejprv objevily v roce 2013 v průkopnickém BMW i3. Jaguar Land Rover předvedl své schopnosti s technologiemi elektrického pohonu ve svém elektrickém modelu Jaguar I-Pace a ve svých plug-in hybridních modelech. Společný tým BMW Group a Jaguar Land Rover, složený z expertů v daných oblastech, bude sídlit v Mnichově, kde se bude společně zabývat vývojem.
DS 3 Crossback
Značka DS začala prodávat svůj nejnovější model DS 3 Crossback s délkou jen těsně překračující 4,1 metru. Připraveny jsou tři zážehové motory 1,2 litru s výkony 75, 96 a 115 kW a dvojice vznětových jednotek 1,5 litru s výkonem 75 a 96 kW. Cena základní verze s bohatou základní výbavou začíná na částce 560 000 Kč. Model DS 3 Crossback se představil ve zbrusu novém showroomu značky na Černém Mostě v Praze.
Peugeot 508 SW
Český trh obohatila kombi verze Peugeotu 508 s doplňkovým označením SW. V nabídce je dvojice zážehových motorů 1,6 litru (133 a 165 kW) s cenami od 835 000 Kč a vznětové motory 1,5 a 2,0 litru (96, 120 a 130 kW) s cenami od 770 000 Kč.
ŠKODA KAMIQ
Nejmenší a nejnovější z SUV modelů Škoda – Kamiq – vstoupil na trh s cenami začínajícími na 379 900 Kč za verzi s motorem 1.0 TSI o výkonu 70 kW kombinovaným s pětistupňovou manuální převodovkou. Verze 1.5 TSI je o 60 tisíc korun dražší.
Mazda 3 Skyactiv-X
Mazda oficiálně zahájila prodej unikátního motoru Skyactiv-X, kombinujícího zapalování směsi svíčkou a samovznícením. Dvoulitrový motor spalující benzin dosahuje výkonu 132 kW a vyznačuje se v modelu Mazda 3 spotřebou podle NEDC 4,3 l/100 km. Základní verze s předním pohonem a manuální převodovkou začíná na 603 400 Kč, s pohonem všech kol na 668 900 Kč. Obě tyto verze jsou k dispozici i se samočinnou převodovkou (+65 000 Kč).
Převzato z časopisu