Představujeme
První elektrifikované AMG láká na strhující dynamiku
Ondřej Štaidl 03.09.2021 07:00
Čtyřdveřové kupé od AMG kombinuje dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec s elektromotorem. GT 63 S e Performance se díky výkonu 843 koní a točivém momentu 1400 Nm stává nejvýkonnějším produkčním vozem z Affalterbachu.
Mercedes-AMG GT 63 S e Performance je první model sportovní divize AMG s elektrifikovaným pohonem a zároveň nejvýkonnější produkční Mercedes současnosti. Pod dlouhou přední kapotou najdeme dobře známý vidlicový osmiválec přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, který je kombinovaný s devítistupňovou převodovkou Speedshift a pohonem všech kol.
Novinkou je kompaktní elektromotor umístěný u zadní nápravy vybavený automatizovanou dvoustupňovou převodovkou. Produkuje výkon 150 kW (204 k) a spolupracuje s elektronicky řízeným samosvorným diferenciálem mezi zadními koly. Pohání jej 6,1kWh baterie s hmotností 89 kg inspirovaná technologiemi používanými ve formuli 1. Součástí elektrického pohonného ústrojí je také řemenem řízený startér-generátor s výkonem 10 kW (14 k), který rychle startuje spalovací motor v režimu Start/Stop a zajišťuje energii pro spotřebiče jako jsou světlomety nebo klimatizace.
Kombinovaný výkon luxusního čtyřdveřového kupé je 620 kW (843 k) a točivý moment dosahuje hodnoty 1400 Nm. S těmito parametry dokáže GT 63 S e Performance zrychlit z nuly na 100 km/h za 2,9 sekundy a uhánět maximální rychlostí 316 km/h. Elektromotor umístěný u zadní nápravy pomáhá spalovacímu motoru při akceleraci a zároveň slouží k rekuperaci energie při brzdění.
Intenzitu rekuperace lze pak podobně jako u plug-in hybridů nastavit od prakticky nulové až po nejsilnější, která umožňuje ovládat vůz jedním pedálem podobně jako u elektromobilů. V režimu Comfort se GT 63 S e Performance rozjíždí v čistě elektrickém režimu, ve kterém může jet rychlostí až 130 km/h. Přepnutí na Sport nebo Sport+ automaticky nastartuje i přeplňovaný osmiválec.
Navzdory vyšší hmotnosti hybridního GT 63 S e Performance (váží o 260 kg více než GT 63 S) nabídne vůz nejen strhující dynamiku, ale také agilitu v zatáčkách. To hlavně díky zmíněné integraci elektromotoru se samosvorným diferenciálem. V případě prokluzu zadních kol rozděluje elektronicky řízený diferenciál točivý moment efektivně mezi levé a pravé zadní kolo podle aktuální jízdní situace. Při nedostatečné přilnavosti zadních kol odešle řídicí jednotka signál mezinápravové vícelamelové spojce, která dokáže část točivého momentu přenést na kola přední nápravy pro co nejlepší trakci.
Vysokému výkonu byl přizpůsoben rovněž podvozek se standardně dodávaným vzduchovým odpružením AMG Ride Control+ a také lehký a tepelně velmi odolný brzdový systém s karbon-keramickými kotouči o průměru 420 mm.
Na český trh by nejrychlejší čtyřdveřové AMG mělo dorazit ještě před koncem tohoto roku.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)