Představujeme
Peugeot 208 – nuda to nebude
Jiří Duchoň 29.08.2019 06:35
Letošní autosalon v Ženevě přivedl na stánek Peugeotu premiéru do značné míry převratného typu P208. My jsme si jej ale prohlédli již dříve a později jsme se navíc podívali i do jeho rodiště na Slovensku.
Automobilka Peugeot má ve výrobě kompaktních modelů dlouhou a úspěšnou tradici, již lze stopovat až k typu P104 z roku 1972. Následnické řady 205 a 206 lámaly prodejní rekordy a zvláště P205 se stal základem řady zdařilých sportovních i soutěžních verzí. V roce 2006 nastoupil Peugeot 207 (viz AR 4 a 6/’06), následovaný o šest let později zcela novým typem P208 (viz AR 5/’12). Nyní přichází jeho nástupce. Kromě jména s ním však nemá společného zhola nic.
Peugeot 208 má být v rámci strategie koncernu PSA jedním ze symbolů snahy jeho představitelů ukázat, že nuceně elektrifikovaná budoucnost může být nejen smutná a plná překážek, ale také zábavná a plná emocí. P208 je zcela novou konstrukcí, jež vychází z koncernové modulární platformy CMP (debutovala v DS 3 Crossback, viz AR 4/’19). Jde o variabilní architekturu pro vozy segmentů B a C, připravenou i pro zástavbu elektrického pohonu včetně uložení baterií pod podlahou.
Nový základ by měl přinést vyšší úroveň komfortu, lepší odhlučnění a zhruba o 30 kg nižší hmotnost než v případě předchozí, v Trnavě stále vyráběné generace s architekturou PF1. K dispozici budou zážehové a vznětové motory a také plně elektrické provedení. Jean-Philippe Imparato, výkonný ředitel Peugeotu, nám v Mortefontaine potvrdil, že v PSA s diesely počítají i v dalších letech, minimálně do roku 2025, nicméně vývoj nových agregátů již neprobíhá. Vznětové motory z nižších kategorií vozů přitom v posledních letech ustoupily kvůli drahým technologiím, které musí obsahovat, aby dostály emisním požadavkům, spotřeba malooobjemových zážehových přeplňovaných motorů navíc klesla natolik, že se přiblížila právě vznětovým jednotkám. Na druhou stranu byla Francie ještě donedávna „dieselovou“ zemí a naftové motory PSA jsou vyhlášené.
Pro novou generaci Peugeotu 208 budou dodávány zážehové tříválce PureTech 1,2 litru s výkony 55, 73 a 96 kW (75/100/ /130 k) a čtyřválcový diesel BlueHDi 1,5 litru o výkonu 73 kW (100 k). Převodovky jsou manuální pěti- a šestistupňové, případně osmistupňová samočinná Aisin s poctivým kapalinovým měničem momentu. Elektrické provedení e-208 dostane motor s výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 260 N.m, baterie 50 kWh budou pod podlahou a na jedno nabití umožní dojezd 340 km (podle WLTP). Peugeot e-208 zrychlí z 0 na 100 km/h za 8,1 s a nabídne dvě intenzity rekuperace při odstavení plynu a tři provozní režimy. Rychlonabíječka 100 kW dobije akumulátory na 80 % za půl hodiny, při použití „wall boxu“ to bude trvat 5 hodin a 15 minut (11 kW, tři fáze) nebo 8 hodin (7,4 kW). Z běžné domácí zásuvky si na nabití počkáte 16 hodin. Výrobce slibuje záruku na baterie 8 let/ /160 000 km, ovšem jen na kapacitu 70 %.
Silueta 208 se mezigeneračně příliš nezměnila, zvláště pak v oblasti zadních sloupků novinka jasně odkazuje na svého předchůdce, ovšem čelní sklo je nyní mírně strmější, což umožnilo použít delší a výraznější kapotu. Z profilu vynikne elegantní spoiler nad zadním oknem, dveřní kliky jsou mohutné a možná trochu nechtěně podtrhují velmi krátké zadní dveře. Naživo celkově působí P208 dojmem většího automobilu a nese řadu stylistických prvků odkazujících na větší řadu Peugeot 508 (viz AR 7/’18). Jde zejména o vysoké šikmé segmenty denního svícení vpředu a černá tělesa zadních svítilen opticky propojených vodorovným, leskle černým prvkem. Elektrické provedení e-208 bude dodáváno pouze ve špičkové výbavě GT a odlišuje se jemně strukturovanou maskou chladiče a poněkud diskutabilními plastovými obklady blatníků, jež by měly mít i „spalovací“ varianty s výbavou GT Line. Levnější stupně ponesou tradiční označení Access, Active a Allure.
Po usednutí za volant příjemně překvapí sedadla, jež svými rozměry a komfortem patří k naprosté špičce segmentu B. Místa je vpředu dostatek, vzadu je to už o něco horší, nicméně Peugeoty v tomto segmentu nikdy nadbytek prostoru nenabízely. Ovšem člověk mírně nadprůměrného vzrůstu si tam bez omezení a poměrně pohodlně sedne „za sebe“.
Pracoviště řidiče jako by bylo zkrátka přešité z typu 508. Samozřejmostí je tedy -i-Cockpit s malým volantem a výhledem na přístrojový štít nikoli skrz volant, ale nad ním. Z řad 508 a 3008 byly převzaty „namačkávací“ volič převodovky i přepínače elektrické ruční brzdy a volby provozních režimů za ním. Potěšila nás kvalita použitých čalounických a obkladových materiálů, jež znamená významný posun oproti stávající generaci P208.
Dotykový displej nad středovou konzolou bude standardem a k dispozici s úhlopříčkou 5, 7 nebo 10 palců. Zde se ovládá prakticky vše od nastavení ventilace přes audiosoustavu až po navigaci, ale pochválit je třeba „klaviaturu“ se zkratkovými klávesami pro rychlý přístup do potřebného menu. Ta je však zřejmě součástí pouze největšího provedení, menší úhlopříčky se musí spokojit s dotykovými spínači po stranách.
Digitální je i přístrojový štít, jenž opět připomíná řešení 508/3008, ovšem je menší a má jednodušší grafiku. Je však třeba zmínit v něm jeden nový, originální a docela působivý prvek: rychlost se promítá do předsunuté plochy, takže vytváří efekt hologramu, tedy v prostoru se vznášejících údajů.
V sestavě asistenčních systémů nechybí prakticky nic, co umí nabídnout P508 (snad až na noční vidění). Adaptivní tempomat umožní zastavit a rozjet se a v kombinaci s vedením v jízdním pruhu jde o působivý předobraz skutečné autonomní jízdy mimo město. Plně automatický parkovací asistent po stisku tlačítka točí volantem, řadí, zrychluje i zpomaluje (jen se samočinnou převodovkou). Varování před překážkou a nouzové brzdění nyní sleduje nejen okolní automobilu, ale i chodce a cyklisty ve dne i za tmy, a to v rychlostech 5 až 140 km/h. Počítat lze i s projekcí dopravních značek do přístrojového štítu, automatickým přepínáním potkávacího a dálkového svícení, detekcí únavy či sledováním mrtvých úhlů zrcátek včetně aktivní korekce směru.
Výroba nového Peugeotu 208 v trnavské automobilce Groupe PSA Slovakia postupně nabíhá od začátku letošního roku, do konce února zde vzniklo 53 vozů tohoto typu. První e-208 byl vyroben 27. března, prodeje budou zahájeny v polovině letošního roku. Za volant jsme se zatím nedostali, ale jakmile se nám to podaří, doplníme toto představení dojmy z prvních jízdních zážitků.
ZÁKLADNÍ VERZE |
Zatímco na všech oficiálních fotografiích i autosalonech Peugeot prezentuje typ P208 výhradně v nejvyšších výbavách, tedy jako zážehový GT Line a elektrický e-208 GT, nám se podařilo v zákulisí trnavské automobilky PSA zachytit prototyp v poněkud civilnějším provedení. Zvenčí si na něm všimneme zejména menších kol a halogenových světlometů se zdvojenými parabolami, nicméně šikmé diodové „fousky“ denního svícení najdeme i zde. Rovněž zadní svítilny mají v základní verzi poněkud jiný tvar a jsou osazeny halogenovými žárovkami. Co se pracoviště řidiče týče, středový dotykový monitor a organizace pracoviště řidiče i-Cockpit jsou standardem ve všech výbavových stupních, povšimneme si ale přístrojového štítu, jenž není sestaven z displeje, ale dvojice „budíků“.
|
PEUGEOT NA AUTOSALÓNU V BRATISLAVĚ |
Stánek značky Peugeot na bratislavském autosalónu (proběhl ve dnech 30. dubna až 5. května) přivedl do střední Evropy ucelený odraz aktuálních trendů Peugeotu. V elegantní, ovšem nijak překombinované expozici v hale B2 s rozlohou 450 m2 předvedl zejména novou generaci typové řady 208, vyráběnou výhradně v trnavské továrně PSA jen půlhodiny jízdy odtud. Francouzský výrobce akcentoval v případě P208 zejména novou adaptaci pracoviště řidiče i-Cockpit s trojrozměrným přístrojovým štítem a možnost výběru mezi zážehovým, vznětovým a elektrickým motorem. Další lokální premiérou se v Bratislavě stalo kombi Peugeot 508 SW, jež se spolu s liftbackem P508 dočkalo titulu Auto roka 2019 v Slovenskej republike. Vůbec poprvé na slovenské scéně se zde objevila také plastika lva v životní velikosti, připomínající 161 let loga vytvořeného v roce 1858, a aktuální firemní slogan MOTION & e-MOTION, předznamenávající připravenost koncernu PSA na novou, nuceně elektrizovanou budoucnost. Letošní autosalon na bratislavském výstavišti Incheba bude letos patřit k největším a nejzdařilejším regionálním veletrhům svého druhu a vysloužil si přezdívku „malá Ženeva“. Jakkoli nadneseně může toto oslovení znít, prezentovalo se zde šest desítek slovenských automobilových výstavních premiér (včetně jedné středoevropské a jedné evropské), přičemž nelze opomenout 25 výrobců karavanů, dvě samostatné výstavy historických vozidel československé a americké produkce ani bohatý doprovodný program mířící na dámy, děti i celé rodiny. Během šesti dnů pořadatelé napočítali 198 771 návštěvníků, což lze považovat za znamenitý výsledek, příslib do budoucna a výzvu a hozenou rukavici pro Brno a Vídeň, tradiční hostitele automobilových výstav.
|
GROUPE PSA SLOVAKIA |
Současná firma PSA Peugeot Citroën Slovakia (do roku 2006 Peugeot Citroën Automobiles Slovakia) byla založena roku 2003 a na trnavském předměstí ihned započala výstavba velkorysého výrobního závodu. Již o tři roky později zde nabíhala sériová výroba typu Peugeot 207, do konce roku 2006 jich tu vzniklo 52 000. Dva roky nato linky doplnil model Citroën C3 Picasso a v roce 2012 byla s náběhem produkce Peugeotu 208 zavedena třetí pracovní směna. Aktuální Citroën C3 se přidal roku 2016 a již roku následujícího si poptávka v Trnavě vyžádala zavedení čtvrté, víkendové směny. Na sklonku předloňského roku skončil C3 Picasso a na jeho místo od loňska postupně nastupuje další generace zcela nového typu Peugeot 208, postaveného na zcela nové platformě CMP a vyráběného zatím jen v omezeném režimu a pouze tři dny v týdnu. Pro nový Peugeot 208 je Trnava zatím jediným výrobním závodem, v němž nyní sdílí linku s typy C3 a P208 stávající generace (o jeho konci se zatím nehovoří). Magickým dnem se stal 27. březen letošního roku: to z linky sjel Peugeot e-208, vůbec první velkosériový elektromobil v historii Slovenska (mimochodem, Česká republika na své „poprvé“ v tomto ohledu stále čeká). Již od počátku se počítalo s výrazným rozšířením závodu o další výrobní linky, ovšem tyto plány vzaly za své po krizi před deseti lety, takže trnavská továrna koncernu Groupe PSA nyní působí vzdušným dojmem a nabízí dostatečné kapacity pro své dodavatele i externí logistické firmy. Trnavská automobilka se rozkládá na 183 hektarech a jejím jádrem jsou lisovna, svařovna, lakovna a montáž. Koncern PSA do ní investoval již více než miliardu eur a v současnosti zde zaměstnává na 4500 pracovníků. Spolu s dodavateli dává na Slovensku práci 20 000 zaměstnancům. Denní produkce se blíží 1400 vozidlům.
|
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)