Představujeme
Mercedes-AMG SL (R232) – Sportovní luxus
Lukáš Dittrich 14.02.2022 12:44
Nejnovější generace typu Mercedes-Benz SL s interním označením R232 navazuje na bohatou tradici svých předchůdců. Současně ale přidává hned několik revolučních novinek.
Mercedes-Benz SL má neskutečně bohatou historii. Zkratka slov „super“ a „light“ se poprvé objevila v roce 1952, když automobilka představila závodní vůz 300 SL. O dva roky později následovala legendární silniční verze (W 198) vybavená vzhůru výklopnými dveřmi, dalším pokračovatelem byla generace s označením W 113 (Pagoda), R 107 vyráběná dlouhých osmnáct let, R 129, R 230, R 231 a nejnovější provedení R 232. Řeč je tedy již o sedmé generaci vozů nesoucích písmena SL. Německý výrobce si dal na novince hodně záležet. Ačkoliv se v mnoha směrech drží zažitých tradic, v jiných ohledech jde o revoluci, přičemž některá technická řešení se u SL objevují vůbec poprvé v historii. Důležitou změnou je pak také větší důraz kladený na sportovní stránku. I proto se sedmá generace jmenuje Mercedes-AMG SL.
Typ SL byl vždy charakteristický dlouhou kapotou a kabinou posazenou u zadní nápravy. Tuto koncepci ctí i sedmá generace, jež odkazuje na závodního předchůdce z roku 1952 také čtrnácti svislými lamelami v masce chladiče, zatímco záď zdobí výrazný difuzor naznačující důslednou péči o aerodynamiku. Automobilka v zájmu snížení odporu vzduchu nasadila nejen prvky aktivní aerodynamiky, ale také kola s designem optimalizovaným právě kvůli proudění vzduchu. Týká se to zejména dvacetipalcových ráfků doplněných o aerodynamické kryty. Nabídka jako taková začíná na velikosti 19 palců a k dispozici jsou samozřejmě i tradiční neaerodynamická provedení. Udávaný součinitel odporu vzduchu je v případě nového SL pouze cx = 0,31. Vzhledem k otevřené karoserii jde o výborný výsledek. Je ho dosahováno pomocí systému Airpanel, což jsou v podstatě žaluzie uzavírající přístup vzduchu do motorového prostoru. Systém je rozdělen na dvě části, kdy ta spodní za nárazníkem využívá vertikální lamely, zatímco ta horní umístěná za maskou má lamely horizontální. Běžně jsou lamely uzavřené a otevírají se pouze tehdy, pokud teplota definovaných částí automobilu překročí určité hranice. Horní část se dokonce otevírá až v rychlostech nad 180 km/h. Součástí aktivní aerodynamiky je také decentní spoiler na zadní odtrhové hraně. Ten pracuje s pěti různými polohami podle toho, jestli je potřeba snižovat odpor vzduchu, nebo zda je naopak žádoucí zvyšovat přítlak. Úhel nastavení zadního spoileru se pohybuje v rozmezí od –11° do +22°.
Zákazníci budou moci sáhnout rovněž po paketu Aerodynamics obsahujícím další aerodynamické prvky na předním i zadním nárazníku, větší zadní difuzor, a hlavně další aktivní prvek umístěný na podvozku v prostoru před motorem. Jde o díl vyrobený z uhlíkových kompozitů a vážící zhruba dva kilogramy, jenž se v závislosti na aktuálním nastavení automobilu vysune až o 4 cm směrem k vozovce. Tím dojde k usměrnění proudění vzduchu pod vozem a ten se doslova přisaje k silnici. Přítlak na přední nápravě lze tímto způsobem zvýšit až o 50 kg, což pozitivně ovlivňuje ovladatelnost. Karbonový prvek pod motorem lze vysunout i ve chvíli, kdy automobil stojí, aby ho bylo možné očistit třeba od listí.
S aerodynamikou souvisí také propracované chlazení. Nový Mercedes-AMG SL využívá celkem tři chladicí okruhy. Ten hlavní chladí motor, druhý menší okruh se stará o mezichladiče stlačeného vzduchu, řídicí jednotku motoru a samočinnou převodovku a třetí okruh chladí motorový olej. Výsuvný element pod motorem pak navíc vylepšuje chlazení horkých dílů v zadní části automobilu.
Mercedes-AMG SL generace R 232 je po letech opět koncipován jako čtyřmístný s uspořádáním 2+2 a stejně jako úplně první generace využívá architekturu vyvinutou na čistém listu papíru. Změnou koncepce nové AMG SL nenahrazuje pouze předchozí generaci třídy SL, ale také třídu S Cabriolet. Automobilka ve svých rozsáhlých oficiálních materiálech na mnoha místech zdůrazňuje, že ani jeden jediný komponent nepochází z předchozí generace typu SL ani z žádného jiného modelu značky a nemá nic společného ani s dosluhujícím typem AMG GT Roadster. Nová platforma kombinuje hliníkové slitiny, ocel, ale také části vyrobené z hořčíkových slitin nebo z kompozitních materiálů. Cílem bylo vyrobit maximálně tuhou karoserii a co nejvíce snížit hmotnost. Torzní tuhost oproti předchůdci narostla o 18 %. Samotný základ karoserie (bez dveří, kapoty a víka prostoru pro zavazadla) váží zhruba 270 kg.
V rámci odtučňovací kúry došlo také k aplikaci plátěné stahovací střechy, jež nahradila pevnou skládací střechu. Tímto krokem bylo dosaženo snížení hmotnosti o 21 kg. Základem střechy je rám kombinující hliníkové a ocelové díly. Střecha jako taková je třívrstvá, přičemž prostřední vrstva má za úkol snižovat hluk pronikající do interiéru. Manipulace se střechou je možná až do rychlosti 60 km/h a celý proces trvá přibližně patnáct sekund. Prostor pro zavazadla disponuje objemem 213 litrů, respektive 240 litrů ve chvíli, kdy je střecha natažená.
Interiér slibuje dokonalé zpracování. Podle konkrétní varianty může být více sportovní a vybavený sportovními sedadly, nebo naopak laděný spíše luxusně. Protože jde o kabriolet, Mercedes v případě digitálního přístrojového štítu nesáhl po volně stojící variantě, ale displej o velikosti 12,3“ integroval do moderně pojaté kapličky. Druhý, na výšku orientovaný displej nahrazuje středový panel podobně, jak to známe z třídy S. Protože zde hrozí odlesky při jízdě se staženou střechou, typ SL nové generace dostal možnost nastavení sklonu displeje. Lze ho naklápět v úhlu od 12° do 32°. Standardem je také systém Airscarf, jehož prostřednictvím je do oblasti krku předních cestujících přiváděn teplý vzduch. V případě převrácení automobilu posádku ochrání extrémně pevný rám čelního skla, vyrobený z vysokopevnostní oceli, a vystřelovací rám umístěný za zadními sedadly.
Na úvod prodejů přichází Mercedes-AMG SL s osmiválcovým motorem o objemu 4,0 l. Nabízet se bude ve variantách SL 55 4Matic+ (350 kW/476 k) a SL 63 4Matic+ (430 kW/585 k). Později automobilka přidá hybridní pohon AMG E Performance. Známý, dvakrát přeplňovaný osmiválec s označením M 177 využívaný u čistě spalovacích verzí dostal pro nasazení v typu SL novou olejovou vanu, jinak umístěné chladiče stlačeného vzduchu a upravené sací a výfukové kanály. Silnější osmiválcové provedení SL 63 přidává také aktivní uložení motoru. Pro SL 55 je tento systém dostupný v rámci paketu AMG Dynamics Plus. Převodovka je devítistupňová AMG Speedshift MCT (Multi-Clutch Transmission) a historicky vůbec poprvé u typu SL jsou poháněna kola obou náprav. Ke stále hnané zadní nápravě je pohon předních kol připojován pomocí elektronicky řízené spojky.
Nová generace Mercedesu-AMG SL dostala vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena, přičemž přední náprava byla naladěna tak, aby vůz mohl dosahovat vysokých hodnot příčného zrychlení. Spousta dílů podvozku, jako třeba jednotlivá ramena nebo čepy řízení, je vyrobena z kovaného hliníku, čímž bylo dosaženo snížení neodpružené hmotnosti. Základní provedení 55 4Matic+ pracuje se systémem AMG Ride Control založeném na ocelových pružinách a hliníkových adaptivních tlumičích. Každý tlumič využívá dva ventily, kdy jeden reguluje kompresi při stlačení kola a druhý samostatně reguluje sílu při jeho odskoku. Ocelové pružiny dostaly speciální kalení. I tento krok umožnil snížit hmotnost přibližně o 0,2 kg při zachování požadovaných vlastností. Miska pružiny je k pružině nalepena, čímž se zabraňuje opotřebení vlivem pronikání nečistost. Pružiny by také v průběhu životního cyklu neměly korodovat.
Výkonnější 63 4Matic+ přijíždí s hydraulickým systémem AMG Active Ride Control, kde hydraulika nahrazuje tradiční aktivní stabilizátory založené na torzních tyčích. Adaptivní tlumiče mají vzájemně propojené obě své komory (pro kompresi a odskok), systém pracuje s přepouštěcími ventily a součástí je rovněž čerpadlo, jehož tlak lze regulovat. Tím bylo dosaženo široké variability chování celého systému. Pro každodenní život znamená tato novinka větší míru pohodlí a lepší jízdní vlastnosti při rychlých průjezdech zatáčkami. Součástí standardní výbavy pro výkonnější osmiválec je rovněž zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností, který je u provedení 55 dostupný na přání. Brzdový systém pracuje s nově vyvinutými dvoudílnými kotouči o rozměrech 390 x 36 mm vpředu a 360 x 26 mm vzadu. Alternativu představují karbon-keramické kotouče na přední nápravě, zvětšené na 402 x 39 mm.
Další významnou novinkou týkající se Mercedesu-AMG SL je systém řízení zadní nápravy dodávaný v rámci standardní výbavy. Zadní kola jsou natáčena pomocí elektromotorů v nižších rychlostech (do 100 km/h) proti směru kol předních, ve vyšších rychlostech se natáčejí ve stejném směru. Řízení zadních kol je využíváno rovněž při parkování. To lze provádět i na dálku.
K dispozici je šest základních jízdních režimů a chování vozu lze dále nastavovat v rámci systému AMG Dynamics. Tento systém mění zásahy stabilizačního systému a chování pohonu všech kol a řízení. V nabídce jsou režimy Basic, Advanced, Pro a Master.
Armáda asistenčních systémů zahrnuje kromě jiného asistované řízení, jež je možné využít v rychlostech až do 210 km/h. Nově systém lépe detekuje vodorovné značení a samostatně zvládá určité specifické situace, jako například vytvoření záchranářské uličky. Automobil se také dokáže orientovat na okresních komunikacích bez středové čáry. Systém hlídání jízdních pruhů jako takový pak funguje až do rychlostí 250 km/h. Vůz má volant detekující přítomnost rukou řidiče pomocí dotykových senzorů. Nechybí systém samočinné změny jízdního pruhu, aktivní hlídání mrtvých úhlů (systém může automaticky vrátit vůz do původního pruhu, pokud řidič začne měnit jízdní pruh a ignoruje varování přítomnosti jiného vozu v mrtvém úhlu), a samozřejmě nemohou chybět ani nejmodernější světlomety Digital Light schopné promítat na vozovku některé symboly. Tento systém Mercedes prezentoval spolu s novou generací třídy S. Do prodeje by měla nová generace typu SL dorazit ve druhém čtvrtletí.
Hydraulika místo aktivních stabilizátorů
Princip fungování hydraulického systému AMG Active Ride Control je následující. Tlumiče mají samostatné komory pro regulaci komprese a odskoku. Tlumiče jsou vzájemně propojené tak, že kompresní komora levého předního kola je propojena s komorou regulující odskok pravého předního kola. Totéž se týká zadní nápravy. Jeden hydraulický okruh tak tvoří tvar písmene H a analogicky je v automobilu přítomný ještě druhý okruh propojující opačné komory. Každý z těchto dvou okruhů má svůj vlastní tlakový zásobník a oba okruhy jsou propojeny přes řídicí ventily s centrálním čerpadlem. Obecně platí, že čím větší je tlak v tom kterém okruhu, tím více jsou omezovány boční náklony karoserie. Součástí hydraulického systému je zároveň také možnost zvětšit světlou výšku na přední nápravě o 30 mm. Tím lze usnadnit zdolávání překážek, jako například retardérů.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný vidlicový osmiválec M 177, uložený vpředu podélně; 2x turbodmychadlo; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování; EU6d;
a) 55 4Matic+: 3982 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 8,6:1;
350 kW (476 k)/5500–6500 min-1 a 700 N.m/2250–4500 min-1;
b) 63 4Matic+: viz výše, ale 430 kW (585 k)/5500–6500 min-1 a 800 N.m/2500–5000 min-1.
Převodné ústrojí
Devítistupňová vícelamelová převodovka AMG Speedshift MCT 9G se sadou lamel (5,35–3,24–2,25–1,64–1,21–1,00–0,87–0,72–0,60–Z 4,80). Pohon všech kol AMG Performance 4Matic+ s elektronicky řízenou spojkou připojující přední kola, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností (pro a/b) na přání/standardně).
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením ø 390/360 mm; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem a variabilním převodem řízení; kola
a) vpředu 9,5J x 19, vzadu 11J x 19, pneumatiky vpředu 255/45 ZR 19, vzadu 285/40 ZR 19, b) vpředu 9,5J x 20, vzadu 11J x 20, pneumatiky vpředu 265/40 ZR 20, vzadu 295/35 ZR 20.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2700 mm, rozchod kol 1665/1629 mm; d/š/v 4705/ /1915/1359 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 213–240 l; stopový průměr otáčení 12,84 m; objem palivové nádrže 70 l; hmotnost pohotovostní 1950/1970 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,31.
Provozní vlastnosti (v pořadí motorů, údaje výrobce)
Největší rychlost 295/315 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 3,9/3,6 s; kombinovaná spotřeba WLTP 11,8–12,8/11,8–12,8 l/100 km, emise CO2 268–288/268–288 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)