Představujeme
KIA RIO – Žádný facelift!
22.05.2017 11:19
Komerční prezentace
Nová Kia Rio je ve své čtvrté generaci, na rozdíl od většiny jiných „novinek“, zcela novým vozem, což konstruktérům umožnilo využít všech nejmodernějších technologií, prvků a konstrukčních postupů.
Společnost Společnost Kia se svoji sesterskou automobilkou roku 2016 v prodejích poprvé překonala hranici 8 milionu vyrobených vozů, což z ní učinilo 5. největší koncern na světě. Značka Kia v Evropě loni navýšila prodeje o 13,1 %, čímž se mimochodem stala jedinou automobilkou, která na Starém kontinentě roste již osmým rokem bez přerušení! Co se typu Rio týče, od roku 2000 jich vzniklo přes 2,5 milionu a jen v roce 2016 v Jižní Koreji zhotovili více než 415 000 vozů této řady. Karoserie nového typu Kia Rio ve své konstrukci využívá z 51 % vysokopevnostních ocelí (u předchozí generace Ria to bylo 33 %), a to zejména ve sloupcích A a B, střeše, motorovém prostoru a podlaze, takže je nejen tužší v ohybu i krutu, ale i přes nárůst rozměrů a rozsáhlejší výbavu v průměru o 17 kg lehčí. Nově navržená přední náprava stále v principu využívá modifikovaných pružicích vzpěr McPherson, ovšem její komponenty vynikají sníženým třením a změněnou kinematikou. Přizpůsobena byla jiným proporcím karoserie a vyšším požadavkům evropských zákazníků na komfort a stabilitu, řízení s elektrickým posilovačem nyní tvoří společný segment s hřebenem a byl o 5 % zmenšen jeho převod. Zadní náprava s vlečenými rameny je rovněž nová, svisleji ustavené tlumiče při propružení nemění úhel, takže lépe absorbují rázy od vozovky. Design nového Ria zapadá do současných zvyklostí značky Kia a celkově zaujme sebevědomým a vyváženým dojmem. Zaznamenáme poněkud upravené proporce, kapota je delší a záď s tenčím sloupkem C naopak kratší, všimneme si též zaslepené masky (vzduch k chladičům vstupuje pouze otvorem v nárazníku), předních světlometů s vestavěnými zdroji denního svícení a nasvětlování zatáček nebo zadních svítilen částečně sestavených z LED, ale také náznakového difuzoru v zadním nárazníku. Součinitel odporu vzduchu klesl o 4 % z cx = 0,330 na 0,316. Vůz si zachovává kompaktní vnější rozměry, usnadňující manévrování v omezených prostorech, rozvor náprav narostl o 10 mm na 2580 mm a délka o 15 mm na 4065 mm, nicméně výška klesla o 5 mm na 1450 mm. Při pohledu na pracoviště řidiče v Riu s převážně horizontálně členěnými liniemi si uvědomíme konzistentnost současné palety typů značky Kia; grafika přístrojů a vzhled a rozmístění ovládacích a kontrolních prvků jsou velmi podobné jako třeba v podstatně dražších prestižních vozech Kia Optima nebo Sorento. Kvalita použitých obkladových a čalounických materiálů Rio posunula k nejlepším ve své třídě, na přání bude k dispozici též čalounění koženkou, dokonce i dvoubarevnou. Nová Kia Rio při prvním setkání příjemně překvapí nabídkou prostoru, ani čtyři osoby mírně nadprůměrného vzrůstu se v ní nebudou mačkat. Zavazadlový prostor se základním objemem 325 l (mezigeneračně + 37 l, tj. + 13 %) patří k největším v segmentu B.
Žádný facelift!
Nová Kia Rio je ve své čtvrté generaci, na rozdíl od většiny jiných „novinek“, zcela novým vozem, což konstruktérům umožnilo využít všech nejmodernějších technologií, prvků a konstrukčních postupů.
Společnost Společnost Kia se svoji sesterskou automobilkou roku 2016 v prodejích poprvé překonala hranici 8 milionu vyrobených vozů, což z ní učinilo 5. největší koncern na světě. Značka Kia v Evropě loni navýšila prodeje o 13,1 %, čímž se mimochodem stala jedinou automobilkou, která na Starém kontinentě roste již osmým rokem bez přerušení! Co se typu Rio týče, od roku 2000 jich vzniklo přes 2,5 milionu a jen v roce 2016 v Jižní Koreji zhotovili více než 415 000 vozů této řady. Karoserie nového typu Kia Rio ve své konstrukci využívá z 51 % vysokopevnostních ocelí (u předchozí generace Ria to bylo 33 %), a to zejména ve sloupcích A a B, střeše, motorovém prostoru a podlaze, takže je nejen tužší v ohybu i krutu, ale i přes nárůst rozměrů a rozsáhlejší výbavu v průměru o 17 kg lehčí. Nově navržená přední náprava stále v principu využívá modifikovaných pružicích vzpěr McPherson, ovšem její komponenty vynikají sníženým třením a změněnou kinematikou.
Přizpůsobena byla jiným proporcím karoserie a vyšším požadavkům evropských zákazníků na komfort a stabilitu, řízení s elektrickým posilovačem nyní tvoří společný segment s hřebenem a byl o 5 % zmenšen jeho převod. Zadní náprava s vlečenými rameny je rovněž nová, svisleji ustavené tlumiče při propružení nemění úhel, takže lépe absorbují rázy od vozovky. Design nového Ria zapadá do současných zvyklostí značky Kia a celkově zaujme sebevědomým a vyváženým dojmem. Zaznamenáme poněkud upravené proporce, kapota je delší a záď s tenčím sloupkem C naopak kratší, všimneme si též zaslepené masky (vzduch k chladičům vstupuje pouze otvorem v nárazníku), předních světlometů s vestavěnými zdroji denního svícení a nasvětlování zatáček nebo zadních svítilen částečně sestavených z LED, ale také náznakového difuzoru v zadním nárazníku. Součinitel odporu vzduchu klesl o 4 % z cx = 0,330 na 0,316. Vůz si zachovává kompaktní vnější rozměry, usnadňující manévrování v omezených prostorech, rozvor náprav narostl o 10 mm na 2580 mm a délka o 15 mm na 4065 mm, nicméně výška klesla o 5 mm na 1450 mm. Při pohledu na pracoviště řidiče v Riu s převážně horizontálně členěnými liniemi si uvědomíme konzistentnost současné palety typů značky Kia; grafika přístrojů a vzhled a rozmístění ovládacích a kontrolních prvků jsou velmi podobné jako třeba v podstatně dražších prestižních vozech Kia Optima nebo Sorento. Kvalita použitých obkladových a čalounických materiálů Rio posunula k nejlepším ve své třídě, na přání bude k dispozici též čalounění koženkou, dokonce i dvoubarevnou. Nová Kia Rio při prvním setkání příjemně překvapí nabídkou prostoru, ani čtyři osoby mírně nadprůměrného vzrůstu se v ní nebudou mačkat. Zavazadlový prostor se základním objemem 325 l (mezigeneračně + 37 l, tj. + 13 %) patří k největším v segmentu B.
Bezpečnost a komfort na výši doby
Nová Kia Rio exceluje souhrnem svých moderních řešení a prvků, posouvajících tento kompaktní a cenově dostupný vůz na vrchol segmentu B.
Jelikož jde o zcela novou konstrukci, bylo možné do vozů Kia Rio čtvrté generace včlenit všechny dostupné komfortní a bezpečnostní prvky vycházející z posledních výsledků vývoje. A co se bezpečnosti týče, již nejdostupnější verze Ria nabízí například šest airbagů, pokročilý stabilizační systém ESC s ABS, dělením brzdné síly mezi jednotlivá kola EBD, kontrolou prokluzu TCS a asistentem pro rozjezdy do kopce HAC nebo v tomto segmentu jedinečnou podporu zatáčení omezující nedotáčivost (CBC) a stabilizaci jízdy v přímém směru (SLS), kdy je v obou případech při brzdění na každé kolo vyvíjena odlišná brzdná síla, aby se předešlo riziku vzniku smyku.
Rio ve vyšších úrovních výbavy, případně na přání, zajišťuje též hlídání nechtěného opuštění jízdního pruhu LDWS, tempomat, samočinné přepínání dálkových světlometů nebo autonomní brzdění AEB před překážkami se schopností detekce chodců (opět vůbec poprvé v segmentu B!). Zákazníci se mohou těšit rovněž na novou generaci multimediálních soustav s „plovoucím“ dotykovým monitorem na středu palubní desky s úhlopříčkou 5 nebo 7 palců. Zahrnují nejen navigaci TomTom, ale též škálu online služeb Kia Connected Services včetně sledování dopravní situace v reálném čase, vyhledávání lokálních bodů zájmu nebo předpovědi počasí. Samozřejmostí se stává plné propojení s mobilními telefony skrz rozhraní Android Auto a Apple CarPlay i konektory USB v přední i zadní části prostoru pro cestující.
Varianta pro každého
Nová Kia Rio nabízí širokou škálu provedení, v níž najdeme verze útočící nízkou cenou, ale také varianty vynikající špičkovou výbavou a rozsáhlými možnostmi personalizace podle požadavků náročného zákazníka.
Rio je dostupné ve dvou výbavových stupních, přičemž už Comfort s cenou 279 980 Kč přináší třeba elektricky stavitelná a vyhřívaná zrcátka, přední a zadní mlhovky, klimatizaci, elektrické ovládání předních oken, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a sklopným klíčkem, audiosoustavu s ovládáním na volantu, přehráváním MP3 a vstupy USB a AUX nebo kožené čalounění řadicí páky a volantu stavitelného ve dvou osách. Dražší stupeň Exclusive přidává za ceny od 304 980 Kč například elektricky sklopná zrcátka s vestavěnými blikači, projektorové světlomety s LED denním svícením, patnáctipalcové lité ráfky, couvací kameru s projekcí obrazu v dotykovém pětipalcovém monitoru, Bluetooth hands-free sadu pro telefonování nebo couvací asistent vzadu.
Připlácet lze třeba za navigaci GPS s monitorem o úhlopříčce 7 palců (pro Exclusive za 11 000 Kč), bezpečnostní paket ADAS včetně lepšího přístrojového štítu, tempomatu, autonomního brzdění AEB a varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu LDWS (+ 14 000 Kč) a sadu Premium se samočinnou klimatizací, šestnáctipalcovými litými ráfky, vyhříváním předních sedadel a volantu, dešťovým senzorem, zadními svítilnami LED nebo zatmavenými okny v zadní části karoserie (+ 30 000 Kč). Paleta pohonných jednotek pro nové Rio začíná mimořádně pružným zážehovým čtyřválcem 1,25 l o výkonu 62 kW, jemuž kombinace variabilního časování ventilů, nepřímého vstřikování a atmosférického plnění dává kromě dostatečné síly především mimořádně klidný běh a plynulý průběh křivek výkonu a točivého momentu. Pro náročnější zákazníky je za ceny od 324 980 Kč připravena větší verze s objemem 1,4 l a výkonem 74 kW, jež může být za příplatek 25 000 Kč doplněna skutečnou samočinnou převodovkou s měničem momentu, což z této verze Kia Rio činí v daném segmentu unikát. Za shodných 349 980 Kč pak můžete získat také skutečný vrchol vývoje pohonných jednotek současnosti, jedinečný tříválcový agregát generace Kappa s objemem 1,0 l, přímým vstřikováním paliva, přeplňováním turbo-dmychadlem a výkonem 88 kW, jenž Rio posouvá na technologický vrchol své třídy. A že nový vůz neufinancujete? Nová Kia Rio dokazuje, že to nebude problém. Spolehnout se totiž můžete již v základní ceně na záruku sedm roků nebo 150 000 km (v prvních třech letech dokonce bez omezení najetých kilometrů!), ale též na financování Kia Select od 2990 Kč měsíčně včetně pravidelného servisu na 3 roky zdarma!
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený, vpředu napříč uložený řadový zážehový čtyřválec s atmosférickým plněním a nepřímým vstřikováním (MPI) nebo zážehový tříválec s přeplňováním a přímým vstřikováním (T-GDI); DOHC 4V, Stop/Start, EU6b; a) 1.25 MPI: 1248 cm3 (ø 71 x 78,8 mm); 10,5:1; 62 kW (84 k)/6000 min-1 a 122 N.m/4000 min-1; b) 1.4 MPI: 1368 cm3 (ø 72 x 84 mm), 10,5:1; 74 kW (100 k)/6000 min-1 a 133 N.m/4000 min-1; c) 1.0 T-GDI 120: viz výše, ale 88 kW (120 k)/6000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Pětistupňová manuální převodovka pro a) (3,545 – 1,895 – 1,192 – 0,906 – 0,719 – Z 3,636), stálý převod 4,600; nebo šestistupňová pro b/c) (3,769/3,615 – 2,045/1,955 – 1,370/1,286 – 1,036/0,971 – 0,838/0,794 – 0,732/0,667 – Z 3,700/3,700), stálý převod 4,267/4,059; na přání pro b) čtyřstupňová samočinná s kapalinovým měničem momentu (2,919 – 1,551 – 1,000 – 0,713 – Z 2,480), stálý převod 4,375. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson a příčný zkrutný stabilizátor, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou CTBA (Coupled Torsion Beam Axle); odpružení vinutými
pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s ventilovanými kotouči vpředu ø 256 (pro T-GDI 280) mm, vzadu bubny ø 203 mm, alternativně plné kotouče ø 262 mm; ABS/EBD/BAS, ESC/VSM/CBC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,1:1, 2,63 otáčky na plný rejd, stopový průměr otáčení 10,2 m; pneumatiky 185/65 R 15 nebo 195/55 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů, v závorce pro AT)
Rozvor náprav 2580 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1518/1524 mm; d/š/v 4065/1725/1450 mm, převis vpředu/vzadu 830/656 mm; světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru min./max. 325/980 l; objem palivové nádrže 45 l; hmotnost pohotovostní 1010/1130 (1158)/1160 kg, celková 1560/1580 (1600)/1620 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného 450 kg, brzděného 910/1000 (800)/1110 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce pro AT)
Největší rychlost 170/176 (166)/190 km/h; kombinovaná spotřeba paliva 4,8/5,0 (6,1)/4,7 l/100 km; emise CO2 109/114 (140)/107 g/km.
Poslední záchrana
Také motocyklisté se mohou chránit pomocí airbagů. K dispozici jsou však poněkud odlišná řešení ve srovnání s automobily. Zaměřme se na ty nejrozšířenější.
Bezpečnostní nafukovací vaky jsou dnes standardní výbavou naprosté většiny automobilů. Jejich první použití se v automobilech datuje na počátek sedmdesátých let (Oldsmobile Tornado 1973). Od počátku devadesátých let minulého století začala na vývoji motocyklového airbagu pracovat japonská Honda, která jej uvedla do výroby v typu GL 1800 Goldwing pro modelový rok 2006. Systém fungoval podobně jako v automobilech, na základě nárazového čidla dává elektronická řídicí jednotka pokyn k odpálení airbagu umístěného v modulu nad nádrží před jezdcem. Airbag je k rámu motocyklu připevněn dvěma popruhy, jež jej udržují na místě. Honda při vývoji vycházela z faktu, že celých 68 % nehod motocyklů tvoří čelní náraz. Z tohoto důvodu je první a dosud jediný sériově nabízený motocyklový airbag připraven ochránit jezdce právě při tomto typu nárazu. Druhým způsobem ochrany jezdců na motocyklech je integrace airbagů přímo do jejich oděvu. Tím se zajistí jejich funkčnost při širším spektru nehod. Patent na motocyklovou bundu s airbagem podal 30. listopadu 1976 Maďar Tamás Straub. Spočíval v principu, při němž mělo dojít k nafouknutí vzduchových komor po zatažení za provázek připevněný k motocyklu.
První bundu s tímto principem bylo možné zakoupit v roce 1999. V současnosti je k dispozici od několika výrobců, jakými jsou například Motoairbag, Strato, Helite, Clover či Airvest. Tyto systémy lze obvykle po aktivaci a následné inspekci opět použít, pro nafouknutí se používají bombičky se stlačeným CO2. Připraveny jsou různé systémy pro ochranu zad nebo celého těla, a to jak ve formě kompletních bund, tak i jako vesty, jež lze používat na běžném oblečení. Obecně se udává, že zádové nafukovací ochranné prvky poskytují až o 80 % větší ochranu ve srovnání s konvenčními páteřovými chrániči. Chrání totiž nejen záda, ale také svým tvarem omezují pohyb hlavy (ochrana krční páteře) a zajišťují i ochranu vnitřních orgánů. Klady tohoto řešení jsou cenová dostupnost (od cca 15 000 Kč) a univerzálnost použití. Doba aktivace airbagů spouštěných mechanicky činí přibližně 100 ms a nastává až při pohybu těla vlivem nárazu. Určitou nevýhodou může být fakt, že jezdec může při vystupování z motocyk-lu zapomenout, že je k němu pevně připoután, a případným větším zatažením na spouštěč systém aktivovat. Existují ale ještě dva další systémy airbagů pro motocyklisty, jež nevyžadují mechanické spojení s motocyklem. Jedním z nich je systém Dainese D-Air, představený spolu s motocyklem Ducati Multistrada 1200S -D-Air v roce 2014. Bunda vybavená vzduchovými komorami je bezdrátově spojena se senzory motocyklu (musí dojít ke spárování) a o aktivaci rozhoduje podle jízdních dat v reálném čase.
Reakční doba tohoto systému činí jen 45 ms. Na motocyklu nezávislý systém vyvinula společnost Alpinestars. Celý systém je v tomto případě integrován do airbagové vesty, kterou lze kombinovat s různými typy speciálně navržených bund. Ty musí mít nejen připravené prostory na nafouknutí vzduchových komor, ale současně musí být vybavené například indikací stavu nabití akumulátoru (na pravém rukávu) a v neposlední řadě také spínačem u krku, jenž systému sdělí, že je bunda správně zapnutá. Systém Tech-Air má řídicí jednotku i tlakové zásobníky plynu integrované do páteřového chrániče. Součástí tohoto systému jsou pohybová čidla i senzory zrychlení, jež slouží k výpočtu pohybu jezdce a rozpoznání pádu. Výrobce uvádí reakční dobu 59 ms, což stále zajišťuje, že se bunda nafoukne ještě před dopadem jezdce na vozovku. Systém je zcela nezávislý na typu motocyklu a není třeba jej nijak kalibrovat či párovat. Na jedno nabití vydrží 25 hodin a dobití na plnou kapacitu zabere čtyři hodiny. Různé druhy airbagů pro motocyklisty nejsou žhavými novinkami. Od roku 2009 je používají také závodní jezdci v seriálu MotoGP. Jejich ceny, zejména u řešení Dainese D-Air a Alpinestars Tech-Air, se pohybují nad hranicí 40 tisíc korun (plus jsou potřeba speciální bundy); jsou sice relativně vysoké, ovšem jaká je cena lidského života? Kvalitní motocyklové oblečení stále zůstává jedinou ochranou jezdce pro situace, jež na motocyklu nikdo nechce zažít.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)