Představujeme
Jaguar XKR-S – Oslava klasiky
Petr Hanke 04.07.2012 14:30
Jaguar XKR-S je oslavou klasické koncepce pohonu; s pečlivě naladěnou technikou přináší neopakovatelné zážitky z jízdy…
Donedávna končilo označení nejvýkonnějších novodobých modelů jednotlivých řad značky Jaguar písmenem R, v roce 2008 však vznikla první verze, v pojmenování ukončená písmenem S (byl to XKR-S). Britská automobilka toto pojmenování oživila v roce 2011, kdy představila vrcholné provedení řady XK jako kupé a na sklonku roku 2011 na autosalonu v Los Angeles také v otevřené verzi Convertible.
Tyto vozy byly navrženy s jasným cílem posílení jízdní dynamiky, úpravy proti standardním XKR (XK) jsou poměrně rozsáhlé a neomezují se jen na motor, či optické retuše, ale zahrnují rovněž podvozek. Jaguar XKR-S spojuje schopnost zavěšení kol doslova hltat nerovnosti a přitom nabídnout potřebný pocit jistoty a stability. V rychle projížděných zatáčkách má řidič podporu značné tuhosti zejména v příčném směru, která je výsledkem použití zcela nových o osmnáct procent tužších těhlic přední nápravy. Samotné naladění o 10 mm sníženého chassis je stejné jako u Coupé; vpředu jsou o 28 % a vzadu o 32 % tužší pružiny. Aktivní tlumiče podle jízdního stylu a kvality vozovky plynule a ve značném rozsahu mění charakteristiku nejen pro stlačení, ale i pro roztažení. Snaha o minimalizaci neodpružených hmot je patrná z odlehčení závěsů vpředu i vzadu o 4 % a z použití lehčích dvacetipalcových litých kol.
Z tohoto pohledu je s podivem, že Jaguar ani u tohoto typu nepoužívá plovoucí brzdové kotouče s hliníkovými středy, jež by mohly ubrat dalších několik stovek gramů; v nabídce na přání nejsou ani keramické brzdy. Nutno však dodat, že standardní ocelové kotouče na běžných silnicích pracují zcela bez problémů. Brzdy mají plynulý nástup, umožňují citlivě regulovat brzdný účinek a vyznačují se předvídatelnou účinností i za studena. Jízda s typem XKR-S Convertible je i v daném segmentu zcela unikátním zážitkem a je znát, že výrobce strávil mnoho času na okruhu Nürburgring, kde má vlastní testovací centrum.
Řidič proto rázem ztratí dojem, že řídí velký automobil s hmotností přesahující 1,8 tuny. Působivý jízdní projev má na svědomí i vzhledem k absenci střechy velmi tuhá karoserie, kompletně vyrobená z hliníku. Řízení je příjemně lehké a přitom dostatečně přesné k tomu, aby podávalo potřebné informace o míře adheze pod předními koly. Vozy Jaguar XKR-S pohánějí osmiválce AJ-V8 nejnovější generace s přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním kompresorem typu Roots s dvojicí chladičů stlačovaného vzduchu. Proti XKR se zvýšil výkon o 29 kW (40 k) a točivý moment o 55 N.m především zásluhou nového výfukového systému se zmenšenými zpětnými tlaky, vybaveného překřížením dvou větví a objemnějším tlumičem s aktivně řízenými klapkami. Montuje se výhradně šestistupňová samočinná převodovka s možností přímého řazení páčkami pod volantem.
Zatímco při jízdě na závodním okruhu je znát, že modernější dvouspojkové systémy jsou účinnější, na běžných silnicích si na ni nelze stěžovat; při běžné jízdě navíc nabízí potřebnou kulturu projevu a velmi jemné řazení. Součástí poháněcí soustavy je aktivní zadní diferenciál, propojený se stabilizačním systémem DSC, naladěným tak, že poskytuje o deset procent větší svorný účinek než u XKR. Elektronika podvozku, motoru a převodovky je vzájemně propojena a řidič může volit ze dvou režimů. Zatímco základní je příjemný pro normální provoz a tvoří nečekaně pohodlný a nekonfliktní vůz pro každodenní používání, sportovní nastavení (aktivuje se spínačem se symbolem šachovnicové vlajky) automobil posune na zcela novou dynamickou úroveň. Když řidič při tom zvolí ještě režim stabilizačního systému TracDSC, může si v relativním bezpečí elektroniky dostatečně užít potenciál tohoto nejvýkonnějšího sériového vozu Jaguar všech dob (stabilizační systém však lze i zcela vypnout). Jaguar XKR-S tak umožňuje naplno vychutnat možnosti pohonu zadních kol, špičkově naladěného a sdílného podvozku v kombinaci s rychle reagujícím a enormně silným motorem; je však třeba počítat s rychlým úbytkem vzorku zadních pneumatik s šířkou 295 mm! Typ XKR-S Convertible přijde na bezmála 3,6 milionu korun českých, což je asi o 600 tisíc víc, než u výchozího typu. Na první pohled se cenové navýšení může zdát značné, ale po svezení je v daných cenových relacích odůvodněné.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový vidlicový osmiválec AJ-V8 Gen III s válci do V/90°, přeplňovaný kompresorem typu Roots s chladiči vzduchu, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva, EU5; 5000 cm3 (ø 92,5 x 93 mm); 9,5:1; 405 kW (550 k)/6000 – 6500 min‑1 a 680 N.m/2500 – 5500 min‑1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – šestistupňová samočinná převodovka ZF s možností přímého řazení (4,17 – 2,30 – 1,52 – 1,14 – 0,87 – 0,69 – Z 3,40). Pohon zadních kol, stálý převod 3,31, aktivní diferenciál.
PODVOZEK – bezrámová hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP; hřebenové řízení s kapalinovým posilovačem; pneumatiky vpředu 255/35 R 20, vzadu 295/35 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2752 mm, rozchod kol 1560/1608 mm; d/š/v 4794/1892/1312 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,35 (natažená střecha); objem palivové nádrže 71 l; pohotovostní hmotnost 1795 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 300 km/h (elektronicky omezena); zrychlení 0 – 100/160 km/h za 4,4/8,7 s; spotřeba paliva EU 18,9/8,6/ 12,3 l/100 km; emise CO2 292 g/km.
Převzato z časopisu