Představujeme
Gordon Murray Automotive T.50 je skutečným nástupcem McLarenu F1
Ondřej Štaidl 05.08.2020 07:00
Britský designér Gordon Murray se krom několika monopostů formule 1 proslavil supersportem McLaren F1, který byl ve své době nejrychlejším vozem na světě. Po více než 20 letech se teď dočkáme jeho nástupce. Jmenuje se T.50, váží přibližně tunu a pohání jej atmosféricky plněný dvanáctiválec s výkonem přes 650 koní. Možná tomu nebudete věřit, ale má dokonce i manuální převodovku a pohon zadních kol.
Prakticky ničím neomezená tvůrčí svoboda malosériové automobilky Gordon Murray Automotive dala vzniknout dalšímu mistrovskému dílu stejnojmenného designéra, který má na svědomí celou řadu špičkových závodních vozů. O příchodu nového silničního hypersportu a nástupce slavného McLarenu F1 se posledního půl roku mluvilo stále častěji a nyní byl konečně oficiálně odhalen. Jde o jeden z posledních „analogových“ hypersportů před příchodem elektrické éry. Jmenuje se T.50 a každá jeho součástka je svým způsobem výjimečná.
Samotný vůz je konstruován bez ohledu na cenu. Hlavním cílem bylo dosažení maximální přitažlivosti pro řidiče bez jakýchkoliv kompromisů. T.50 nesdílí platformu s žádným jiným vozem, motor vyladěný od Cosworthu není přeplňovaný a v nabídce je jen přímo řazená převodovka. Podobně jako McLaren F1 z 90. let má T.50 centrální uspořádání sedadel. Řidič tak sedí uprostřed se děma spolujezdci po stranách. Stejně tak byly zachovány takzvané motýlý dveře, které se otevírají nad prosklenou kabinu. Výhled dozadu zajištují výhradně kamery, jejichž obraz se promítá na displejích po stranách interiéru, takže T.50 nepotřebuje žádná zpětná zrcátka. Jinak je to ale velmi mechanický stroj a třeba dotykové displeje v něm nenajdete.
Úplná absence zadního okna má hned několik důvodů. Tím hlavním je dvanáctiválec před zadní nápravou a integrace aerodynamického ventilátoru, ke kterému se dostaneme později. Za centrálně umístěným volantem jsou další dva rozměrné displeje informující řidiče o provozních datech. Na dnešní dobu působí trochu nezvykle analogový otáčkoměr. Podobným zjevením ve světě současných hypersportů je hliníková konzole manuální převodovky. Ta je mimochodem nesmírně stylově zpracována, stejně jako zbytek minimalistického a interiéru s retro nádechem.
Hmotnost pod jednu tunu
Designér Gordon Murray je známý svou posedlostí nízkou hmotností. Samotný karbonový monokok vyvinutý speciálně pro T.50 váží méně než 150 kg. To je opravdu neuvěřitelně nízká hmotnost s ohledem na náročné bezpečnostní požadavky nutné ke splnění norem pro moderní auto vyráběné v roce 2020. Monokok je dokonce dvakrát pevnější a o 30 kg lehčí než u McLarenu F1. Z karbonu jsou vyrobena i všechna tři sedadla a dohromady váží pouhých 13 kg! Odlehčeny byly i pedály nebo čelní okno ze speciálního materiálu. T.50 zásluhou celé řady odlehčených prvků váží jen 957 kg bez provozních náplní.
Přes 12 000 otáček a unikátní aerodynamika
Motor V12 byl zkonstruován přímo pro T.50 v dílnách Cosworthu. Má úhel náklonu válce 65 stupňů s vrtáním 81,5 mm a zdvihem 63,8 mm. Bez přeplňovaní dosahuje kompresního poměru 14:1 a disponuje litrovým výkonem 120 kW (164 k). Maximální výkon 481 kW (654 k) je dostupný v 11 500 otáčkách za minutu a omezovač je nastaven na 12 100 otáček. Žádný jiný produkční vůz takových otáček nikdy nedosahoval. Stejně neuvěřitelná jako tato čísla je hmotnost motoru pouhých 178 kg. Dalším rekordem je zakázková šestistupňová manuální převodovka s hmotností 80,5 kg.
Specialitou je i unikátně řešená aerodynamika s 400mm ventilátorem v zdaní části vozu, který dokáže urychlit proudění vzduchu pro zvýšení přítlaku. Ventilátor pracuje ve spojení s masivním difusorem a zároveň slouží jako chladicí pomůcka pro dvanáctiválec uložený uprostřed. T.50 má celkem šest různých aerodynamických režimů, z nichž dva jsou zcela automatické a další čtyři manuálně volitelné. Celý aerodynamický balíček byl důkladně testován společně s týmem Racing Point Formula One ve větrném tunelu a na závodní trati v Silverstone. Díky němu se elegantní vůz objede bez nejrůznějších splitterů a křidélek.
Zahájení výroby je naplánováno na rok 2022. Celkem bude vyrobeno 100 kusů T.50 za cenu kolem 70 milionů korun. O většinu vozů už se zákazníci přihlásili, především z Japonska a USA.
Pokud se o tomto fantastickém voze chcete dozvědět víc a vládnete angličtinou, vřele doporučujeme zajímavými informacemi nabitý rozhovor, ve kterém si Gordon Murray povídá s Harrym Metcalfem: https://www.youtube.com/watch?v=NT8PMXCMrsM