Představujeme
Ford Vignale Mondeo – Luxusně...
Jiří Duchoň 28.08.2015 06:00
Evropský Ford zavádí novou prémiovou značku, vozy Vignale budou k dostání jen na speciálních místech...
V roce 1970 automobilka Ford koupila od extravagantního průmyslníka Alejandra De Tomasa pozůstatky legendární turínské karosárny Carrozzeria Ghia, jež v první půli dvacátého století patřila k nejrespektovanějším firmám svého druhu. Podepsala se pod řadu jedinečných kreací, v padesátých letech jejích služeb v rozsáhlé míře využíval Virgil Exner z Chrysleru, přičemž série prototypů nakonec vyústila v jedinečný transatlantický projekt Dual-Ghia. Tyto vozy byly o plných tisíc dolarů dražší než opulentní Cadillac Eldorado Biarritz. Vzniklo jich jen několik desítek, mezi vlastníky patřili Frank Sinatra a členové jeho pověstné krysí smečky (Dean Martin svůj exemplář dokonce řídil ve Wilderově filmu Kiss Me, Stupid!), ale také američtí prezidenti Richard Nixon a Lyndon Johnson, který údajně Dual-Ghia 5.2 V8 vyhrál v pokeru na Ronaldu Reaganovi! Erbem Ghia od sedmdesátých let označoval evropský Ford nejdražší verze svých vozů, přičemž v prvních letech třetího tisíciletí se prestiž toho nejlepšího přesouvala k výbavě Titanium, zatímco hvězda emblému Ghia pohasínala.
Právě nyní přichází nová éra ve špičkových evropských vozech Ford, zvaná Vignale! Anabáze společnosti Carrozzeria Vignale (viz AR 11/’13), úzce spjaté s Giovannim Michelottim či Briggsem Cunninghamem, je podobná jako v případě karosárny Ghia; De Tomaso ji koupil v roce 1969, jen krátce poté, co v kooperaci s moravskou Kopřivnicí vyvinula Tatru 613, a Fordu ji prodal roku 1973. Od osmdesátých let se pak jméno Vignale sporadicky objevovalo na konceptech Ford Motor Company, připomeňme zapomenuté novodobé studie Lagonda Vignale (1993) nebo Ford Focus Vignale (2004). Až na sklonku roku 2013 vedení Ford of Europe vyjádřilo studií Mondeo Vignale své odhodlání obnovit Vignale jako svou prestižní značku (viz AR 11/’13). Na etablovaném nábytkářském veletrhu Salone Internazionale del Mobile 2014 v italském Miláně představil Ford jen o několik týdnů později nejen přesnější rysy nového oddělení Vignale, ale také nový prototyp S-Max Vignale (viz AR 8/’14). Ten vycházel z konceptu S-Max z Frankfurtu (AR 10/’13), ale vynikal novým interiérem, specifickým zbarvením a originálním, zdobným řešením přední části. Mezi prvními jsme se mohli v Římě a jeho okolí seznámit s Fordem Vignale Mondeo, jenž na český trh skrze zatím pouze dvě speciálně upravené prodejny Ford Store vstupuje právě v těchto dnech (druhou vlaštovkou se v průběhu příštího roku stane Ford Vignale S-Max).
Základem prvních jízd se dosti příhodně stal hotel přímo na Via Veneto, římské ulici neformálně odkazující na to nejlepší z moderní evropské kultury a společenského života. Značka Vignale přichází jako třetí pilíř modelové ofenzívy Ford of Europe po škálách SUV (Kuga, EcoSport a Edge) a výkonných typů (Focus RS a Mustang). Ford s ní sází na skutečnost, že až 70 procent zákazníků řad Mondeo či S-Max objednává nejvyšší výbavový stupeň. Vignale Mondeo se vyrábí ve španělské Valencii po boku standardních automobilů Mondeo nebo S-Max, ovšem součástí procesu je zvláštní oddělení hlídání kvality. Poprvé v dějinách (nebereme-li v potaz krátkou a takřka zapomenutou anabázi v počátcích první generace) se ve Fordu Mondeo konečně objevuje možnost objednat pohon kol obou náprav. Modely Vignale budou prodávány i nadále v dealerstvích s emblémem Ford, ovšem pouze ve speciálně upravených provozech s oddělenými prodejními prostory a náležitě vyškoleným personálem, přičemž každý zákazník se může těšit na osobní kontakt s vlastním manažerem i sadu částečně placených specifických služeb.
Ty mohou zahrnovat mytí i řešení servisních úkonů, ovšem jde pouze o nabídku prvků, které klient využívat může, ale nemusí. Vignale Mondeo bude dodáváno výhradně s karoserií sedan a kombi a speciálními metalickými laky, doplněnými o dodatečné vrstvy pro vyšší lesk. Zvenčí se vozy budou kromě emblémů Vignale odlišovat upraveným předním nárazníkem s jinými mlhovkami a souborem dekorativních prvků, jejichž ústředním motivem je šestiúhelníkový vzor. Ten najdeme především na masce chladiče a sedadlech, jež jsou čalouněna specifickými druhy kůže. Vignale Mondeo dostane výhradně nejvýkonnější dostupné motory (viz tabulka), kromě nich jsme v Itálii zkoušeli také u nás nedostupné Vignale Mondeo Hybrid.
Základní české ceny se pohybují v rozmezí 929 990 Kč (sedan 2.0 TDCi/132 kW) až 1 059 990 Kč (kombi se stejným motorem, ale samočinnou převodovkou a pohonem všech kol). Pro oba vznětové motory je k dispozici dvouspojková převodovka PowerShift, zážehový 2.0 EcoBoost bude kombinován výhradně se samočinnou s kapalinovým měničem. Poslání vlajkové lodi Ford of Europe odpovídá rozsáhlá standardní výbava, v níž nechybí špičkový multimediální systém s dotykovým monitorem, všestrannou konektivitou a hlasovým ovládáním SYNC 2, digitální přístrojový štít, adaptivní hlavní světlomety LED, parkovací asistent s čidly v obou náraznících a kamerou vzadu, bezklíčkové zamykání i spouštění motoru, kožené čalounění sedadel, palubní desky a dveří, všestranně elektricky stavitelné sedadlo řidiče, potlačování hluku v interiéru prostřednictvím audiosystému (Active Noise Cancellation) ani osmnáctipalcové lité ráfky kol. Připlácet dále lze za nafukovací bezpečnostní pásy vzadu, adaptivní tem-pomat, odvětrávání sedadel, systém samočinného nouzového brzdění i elektricky posuvnou skleněnou střechu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)