Představujeme
Ford Mustang Mach-E: sportovní elektrikář
Jiří Duchoň 18.11.2019 03:30
Pozítří bude představen nový Mustang Mach-E. Jako jediní z České republiky jsme s ním už i jezdili.
Na úvod je třeba poznamenat, že nový elektromobil Ford Mustang Mach-E není náhradou za stávající generaci klasických dvoudveřových Mustangů, ale pouze jejím doplněním o model s nulovými emisemi CO2. Dlouhou dobu se totiž zdálo, že americký koncern Ford Motor Company zůstává k době elektrifikační paniky ostatních automobilek poměrně netečným. Dosud se totiž omezoval prakticky jen na zavádění MHEV, HEV a PHEV soustav do stávajících řad svých osobních a užitkových typů. Tuto paletu nám prvně představil na jaře v Amsterdamu, kde ukázal také plně elektrický Transit.
To se ale změní již za několik hodin, přesněji 20. listopadu, kdy na autosalonu v Los Angeles oficiálně představí zcela nový model Ford Mustang Mach-E. S kolegy z mezinárodní poroty Car of the Year jsme si jej mohli důkladně prohlédnout, ale i vyzkoušet přímo v Los Angeles s několikadenním předstihem před oficiální premiérou. Ford nám přitom umožnil celý projekt sledovat poslední dva roky, a dokonce s námi konzultoval určitá stylistická a technická řešení. Nutno dodat, že proti původním skicám a prototypům je výsledek překvapivě zdařilý.
Výrobce sáhl pro označení Mach, jež použil vůbec poprvé přesně před 50 lety pro označení speciálního provedení tehdejšího Mustangu. Ačkoli je nový Mach-E zařazen do typové řady Mustang, s legendárním dvoudveřovým sportovním vozem nemá kromě několika stylistických detailů vůbec nic společného. Tento logistický krok může znít podivně, ale nakonec dává docela smysl: přechod na elektromobil bude pro zákazníka zřejmě snesitelnější v zajímavém a patřičnou legendou opředeném voze.
V Evropě bude Mustang Mach-E dodáván s pohonem zadních, nebo všech kol a akumulátory s kapacitou 75,7 a 98,8 kWh. Výbavové stupně zde ponesou označení RWD, AWD a GT, přičemž prodeje odstartují sérií First Edition. Základní verze má na zadní nápravě elektromotor s točivým momentem 415 N.m a výkonem 190 kW (258 k) při použití „menších“, nebo 210 kW (285 k) při použití „větších“ akumulátorů (liší se další sadou článků pod zadními sedadly, jinak jsou baterie rozmístěny pod podlahou).
Všechna ostatní provedení již mají pohon všech kol s menším elektromotorem 50 kW (68 k) na přední nápravě, zatímco špičková varianta GT disponuje vpředu stejně výkonným motorem jako vzadu, čímž nabídne celkový výkon 342 kW (465 k) a točivý moment 830 N.m. Dojezd na jedno nabití se má v závislosti na zvoleném modelu pohybovat od 500 do 600 km (podle WLTP) a výrobce odhaduje zrychlení z 0 na 100 km/h nejhůře „pod 8 s“ a nejlépe „pod 4 s“.
Pětidveřový pětimístný vůz připomíná stávající Mustang snad jen stylem ztvárnění předních a zadních svítilen. Interiér je vzdušný a pohodlně usadí čtyři dospělé. Většina komfortních funkcí, jež přímo nesouvisí s řízením, je soustředěna do svisle orientovaného dotykového monitoru s úhlopříčkou 15,5 palce, nejdůležitější údaje pak má řidič (na rozdíl třeba od Tesly) přehledně k dispozici v přístrojovém štítě. Zavazadlový prostor má objem 402, po sklopení zadních sedadel pak 1420 litrů. Kompaktní stavba poháněcího ústrojí umožnila vpředu vytvořit druhý zavazadlový prostor s objemem 100 l: podobně jako u nového typu Puma, také zde jde o plastovou vanu, již lze v případě potřeby propláchnout a nečistoty vypustit „špuntem“.
Sériový Mustang Mach-E proti původním prototypům poněkud změnil proporce, příď je nyní nižší a kapota vlivem vzad posunutých pat sloupků A delší. Rozvor náprav činí velkorysých 2984 mm, vůz je 4712 mm dlouhý, 1881 mm široký a 1597 mm vysoký. Dveře postrádají kliky, odskočí aktivací dotykového tlačítka. Při prvních jízdách s maskovanými prototypy po vyhrazené ploše letiště bylo znát především nízké těžiště. I u verze s pohonem všech kol jsme pak zřetelně cítili akcent na zachování povahy „zadokolky“, tedy náznaky přetáčivosti na výjezdech ze zatáčky. Zrychlení z nižších rychlostí bylo dle očekávání velmi působivé.
Stuart Rowley, prezident Ford of Europe, v úvodu své prezentace zdůraznil, co asi všichni tušíme: Mustang Mach-E je pro koncern FMC nejdůležitější premiérou za posledních několik desetiletí. Ted Cannis, ředitel pro elektrifikaci ve FMC, podotkl, že si jsou u Fordu vědomi globálních klimatických změn a že už není čas na žádné pokusy. Ford Motor Company podle něj do elektrifikace svých typů na celém světě investuje do konce roku 2022 celkem 11 miliard dolarů.
Předprodeje modelu Ford Mustang Mach-E budou zahájeny bezprostředně po představení, přičemž s dodávkami prvních vozů se počítá v závěru roku 2020, a to samozřejmě i v Evropě. Ceny mají začínat na částce okolo 36 500 dolarů, což je suma velmi zajímavá. Pro srovnání: je to přesně tolik, co dnes v USA stojí osmiválcový fastback Mustang V8, přičemž Model 3, nejmenší elektromobil Tesly, je přibližně o 3 000 dolarů dražší. Nicméně v tuto chvíli je v konfigurátoru zatím nejlevnější variantou Mustang Mach-E Select s ceovkou 43 895 dolarů. Podrobně se k novince vrátíme v lednovém vydání Automobilu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)