Představujeme
Ford Mustang 2015 – Do Evropy!
Tom Hyan 15.07.2015 07:45
Šestá generace americké legendy Ford Mustang je globálním automobilem; pro Evropany byla poprvé speciálně naladěna...
Dokonce tiskové materiály Ford Motor Company vydávají chybnou informaci; není totiž pravda, že by se vozy Ford Mustang na starý kontinent nikdy oficiálně nedovážely, první generaci měl v nabídce jak Ford-France, S.A., tak německý Ford-Werke AG, což dokládají nejen vytištěné prospekty, ale zejména skutečně prodané automobily. Henri Greder na Mustangu absolvoval Rallye Monte Carlo 1965 a jeho jízda byla součástí kultovního filmu Un homme et une femme (Muž a žena) z roku 1966 s Anouk Aiméeovou a Jean-Louis Trintignantem v titulních rolích (režie, scénář a kamera Claude Lelouch)! Francouz Henri Greder na Mustangu první generace vítězil v mezinárodních rallye, připomeňme třeba sezonu 1965, kdy vyhrál třídu cestovních vozů na Rallye de Lorraine, Rallye des Routes du Nord, Neige et Glace, Mont-Blanc, Rallye de La Baulle, či Rallye du Limousin!
Stal se mistrem Francie 1965 v absolutním pořadí této kategorie před soupeři s vozy Lancia, Renault, Alfa Romeo, Lotus a dalšími. Automobily Ford Mustang V8 v sezoně 1965 dominovaly nejvyšší třetí divizi mistrovství Evropy v závodech cestovních automobilů na okruzích; belgický mladík Jacky Ickx, pozdější hvězda F1, dobyl titul. Například doma v Zolderu zvítězil před sesterskými vozy Luciena Bianchiho a Roye Pierpointa! Mustangy účinkovaly i v dalších evropských závodech, v Německu se však prodávaly jako Ford T5, protože jméno Mustang už patřilo nákladním vozům Krupp, ale Ford tam odmítl platit deset tisíc dolarů za získání práv na toto zvučné jméno... Šesté vydání Mustangu je doslova revolucí. Poprvé přináší nezávislé zavěšení zadních kol, slibované i pro předcházející generaci, která však z finančních důvodů zůstala u tuhé zadní nápravy. Poprvé je také globálním automobilem se specificky upravenou verzí pro evropský trh, dodávanou sice jen se dvěma z nabízených motorů (chybí šestiválec), ale s podvozkem upraveným pro odlišné evropské podmínky, tedy s tužší charakteristikou odpružení, menším účinkem posilovače řízení a posílenou brzdovou soustavou.
Na trase mezi Mnichovem a jezerem Tegernsee jsme jako první novináři z České republiky okusili nové Mustangy jak na silnicích plných zatáček, tak na dálnici; samozřejmě největším dojmem zůstávají vylepšené jízdní vlastnosti, ještě dnes si pamatuji odskakování zadních kol dřívějšího Mustangu na francouzských silnicích při cestě na Le Mans Classic 2006. Hovořit o legendě Mustangu je nošením dříví do lesa, hned první automobily uvedené od 17. dubna 1964 měly obrovský úspěch; v modelovém roce 1966 dosáhl odbyt rekordu 607 568 kusů, v březnu téhož roku překročila produkce Mustangu milionovou hranici a nyní se v šesté generaci blíží deseti milionům (viz též Automobil č. 4/’14)! Není bez zajímavosti, že když v roce 2003 slavila Ford Motor Company 100. výročí založení, vyjel 19. listopadu z výrobní linky v Dearbornu (Michigan) automobil Ford s pořadovým číslem 300 milionů. Byl to tmavě červený kabriolet Ford Mustang GT čtvrté generace, představené prvně roku 1994. Spolu s pátou generací, zavedenou v roce 2005, se výroba přestěhovala do Flat Rocku (Michigan).
V roce 2012 poodhalil Ford výhled do budoucna v Amsterdamu, v prosinci 2013 se konala obdobná akce Go Further pro 2400 hostů v Barceloně. Na pódiu tehdy představitelé koncernu uvedli vůz šesté generace. Na prvních jízdách pro evropské novináře u jezera Tegernsee zdůraznili Jim Farley, nový šéf (CEO) evropského Forda, Barb Samardzichová, výkonná ředitelka, a Joe Bakaj, prezident produktového vývoje, důle-žitost strategie One Ford, jež nyní zahrnuje také sportovně naladěný Ford Mustang, který na rozdíl od jiných vozů podobných výkonů zůstává affor-dable, tedy dostupný příznivou cenou širokému okruhu zájemců. Působivá prezentace z historie, testování a vývoje nového Mustangu byla podtržena filmovými sekvencemi, v nichž účinkovali mj. Jim Farley, jenž se vyznal ze své lásky k Mustangu (koupil si kabriolet první generace jako student v Kalifornii a odjel s ním do Michiganu), a Moray Callum, šéfdesigner Ford Motor Company pro Severní Ameriku, který se s novinkou projel po trati někdejšího závodu do vrchu Rest and Be Thankful u Glen Croe (také pochází ze Skotska).
Ačkoli se proporce nového Mustangu příliš nezměnily, na první pohled je zřejmý svalnatější vzhled pontonu karoserie, zejména u hatchbacku, ale i nové úzké světlomety; pod kapotou pak jsou alternativně různé nové motory, včetně návratu k přeplňovanému čtyřválci, a zmíněné nezávislé zavěšení všech kol. Uvnitř pak najdete řadu vyspělých systémů; patří k nim konektivita, komunikační a informační technologie (SYNC 2; Track Apps; MyKey; MyColor; Shaker ProAudio), stejně jako volitelné režimy provozu (Selectable Drive Mode) a podpůrné asistenční systémy (Blind Spot; Cross-Traffic Alert; Adaptive Cruise Control). Interiér je inspirován leteckým kokpitem, na středové konzole jsou vedle tlačítka spouštěče čtyři spínače (zleva varovné blikače, vypnutí stabilizace, nastavení účinku posilovače řízení, volba ze čtyř režimů Drive Mode).
Funkce dvou posledně jmenovaných se překrývá a dovoluje tedy upravit řízení (Normal, Comfort, Sport) bez ohledu na zvolený režim (Normal, Sport, Track, Snow/Wet). Vzhledem k tomu, že je nový Mustang určen i pro sportovní vyžití na okruhu, v nabídce nechybějí systémy Launch Control (optimální zrychlení v přímém směru), Line Lock (pro V8, elektronická aktivace pouze předních brzd pro burnout, zahřátí zadních pneumatik prokluzem), elektronický ukazatel podélného i příčného zrychlení (až 0,97 g), monitoring jízdních výkonů apod. Karoserie kupé má o 28 % větší tuhost v krutu za snížené hmotnosti díky vysokopevnostním ocelím a hliníku; při rozdělení hmotnosti připadá 54 % na přední nápravu u atmosférického osmiválce 5.0 a 53 % u čtyřválce 2.3 EcoBoost, přeplňovaného turbodmychadlem TwinScroll. Jejich parametry, nyní oficiálně potvrzené proti statickému představení v Barceloně (viz AR 1/’14) uvádíme v obvyklém přehledu. Samozřejmě žádný Mustang nemůže být bez osmiválce, nyní ovšem s rozvodem DOHC 4V, jenž stejně jako čtyřválec 2.3 EcoBoost využívá proměnné časování na straně sání i výfuku Ti-VCT (Twin-independent Variable Camshaft Timing) pro optimalizaci jak výkonu (310, resp. 233 kW), tak emisí a spotřeby (EU 13,5/8,0 l/100 km).
Největší rychlost přesahuje 230 km/h. V nabídce jsou manuální i samočinné převodovky pro oba motory, šestistupňové, u automatu s možností přímého řazení páčkami pod volantem. Volitelné režimy jízdy přestavují rychlost řazení (6AT), odezvu akcelerátoru a zásah stabilizace (ESC lze zcela vypnout). Můžeme říci, že Mustang není supersportem ve stylu evropských vozů, ale typickým americkým představitelem muscle cars, a to i ve své nejnovější generaci. Zejména u osmiválce s tužším podvozkem i tužším manuálním řazením jde o opravdovou radost z jízdy, šestý stupeň je však úsporným rychloběhem (u V8 má převod 0,651), takže přichází ke slovu jen na dálnici. Konstruktéři si pohráli také se zvukem motoru, ani u čtyřválce 2.3 Eco-Boost není špatný, bylo zjevné, že jeho výkonové parametry jsou dostatečné a není třeba litovat absence šestiválce 3.7 V6/ 224 kW na evropském trhu. Stejně jako u předchůdců se předpokládá postupné uvádění ještě výkonnějších verzí (Shelby). Vzhledem k výkonům vozu je cena i na českém trhu velmi příznivá, začíná totiž na 880 tisíc Kč (včetně DPH) za kupé se čtyřválcem a manuální převodovkou, osmiválec přijde na 1 005 000 Kč a za samočinnou převodovku se vždy připlácí padesát tisíc.
Kabriolety (Convertible) s elektricky ovládanou střechou jsou o sto tisíc korun dražší. Takže pokud nepotřebujete vozit skříně, je to úžasný automobil pro skutečné příznivce motorismu, kteří nepotřebují jezdit v neforemných obludách, většinou se ukrývajících za zkratku SUV. K základní výbavě patří například osm airbagů (u kabrioletu šest) včetně kolenního Active Glovebox, dvouzónová klimatizace, audioaparatura s devíti reproduktory, automatické bi-xenonové světlomety, zadní svítilny LED, parkovací kamera (v USA bude povinností), kožené čalounění, úchyty Isofix ve druhé řadě sedadel a aplikace Track Apps; u verze V8 také větší brzdy vpředu s šestipístkovými třmeny Brembo, jiná kola z lehké slitiny, Line Lock a Launch Control (pouze pro 6MT); u kupé se připlácí za přední sportovní sedadla Recaro (velmi příjemná).
Ford Mustang 2015
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový, přeplňovaný řadový čtyřválec 2.3 EcoBoost nebo osmiválec 5.0 Ti-VCT do V/90°, uložený podélně vpředu; DOHC 4V Ti-VCT; hliníkový blok a hlavy válců; a) 2.3 I4: 2300 cm3 (ø 87,55 x 94 mm); 9,5:1; 233 kW (312 k)/5500 min‑1 a 432 N.m/3000 min‑1; turbo-dmychadlo TwinScroll, přímé vstřikování paliva; náplň oleje 5,7 l; b) 5.0 V8: 4951 cm3 (ø 92,2 x 92,7 mm); 11,0:1; 310 kW (421 k)/6500 min‑1 a 530 N.m/4250 min‑1; vícebodové vstřikování paliva; náplň oleje 7,6 l.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka a šestistupňová manuální převodovka Getrag (a/b: 4,236/3,657 – 2,538/2,430 – 1,665/1,686 – 1,238/1,315 – 1,000/1,000 – 0,834/0,651), stálý převod a/b) 3,31/3,55; na přání šestistupňová samočiná Select-Shift (4,17 – 2,34 – 1,52 – 1,14 – 0,87 – 0,69), stálý převod 3,55. Pohon zadních kol; diferenciál s omezenou svorností LSD.
PODVOZEK – samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy Integral-Link; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; příčné zkrutné stabilizátory;
kotoučové brzdy a) ø 352/330 mm, b) ø 380/330 mm, všechny s vnitřním chlazením; ABS/EBD,
AdvanceTrac ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPAS, převod 16,0:1; kola z hliníkové slitiny, pneumatiky a) 255/40 R 19, b) vpředu 225/40 R 19, vzadu 275/40 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – (Fastback, v závorce Convertible) – rozvor náprav 2720 mm, rozchod kol 1582/1655 mm; d/š/v 4784/1916/1381 (1394) mm; objem zavazadlového prostoru 408 (332) l; objem palivové nádrže a/b) 59/61 l; pohotovostní hmotnost a/b) od 1620/1651 kg, AT 1617/1659 kg.
PROVOZNI VLASTNOSTI (údaje výrobce; kupé Fastback; a/b) – největší rychlost 233/250 km/h;
zrychlení 0 – 100 km/h za 5,8/4,8 s (MT), spotřeba paliva EU 8,0/13,5 (AT 12,0/9,8) l/100 km;
emise CO2 179/299 (225/281) g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)