Představujeme
Balaton Park Circuit – Překvapení v polích
Jiří Duchoň 22.08.2023 11:14
V Maďarsku otevřeli zcela nový závodní okruh. Plní ty nejvyšší standardy současnosti a jde prý o nejlepší trať, jaká ve střední Evropě vznikla za posledních 15 let.
Balaton se vrací do módy jako oblíbená turistická destinace. V okolí najdete řadu památek i znamenité vinice. Vydáte-li se severovýchodním směrem od břehu slavného jezera, naskytne se vám po několika kilometrech mezi poli v rovinatém terénu nevšední pohled: z profilu krajiny vystupuje zcela nový závodní okruh. Jsme v revíru obce Balatonfőkajár v župě Veszprém, jen kousek od páteřní dálnice M7 a 85 kilometrů od Budapešti. V dnešní době protestů proti motorismu a vozidlům obecně, tedy včetně těch s elektrifikovaným pohonem, něco nevídaného. Zřejmě v žádné jiné zemi Evropy než v Maďarsku by nic takového vzniknout nemohlo. A 16. května jsme byli mezi vůbec prvními, kteří dostali příležitost vyzkoušet čerstvý asfalt.
O vlastnické struktuře toho moc nevíme. Okruh Balaton Park Circuit vznikl během čtyř let nákladem skupiny soukromých investorů pod vedením jistého Izraelce s maďarským občanstvím. Hovoří se o nákladech přesahujících 200 milionů eur, což je bratru k pěti miliardám korun. Trať měří 4115 metrů, takže je o 261 metrů kratší než nedaleký Hungaroring. Jezdí se proti směru hodinových ručiček, šířka dráhy se pohybuje mezi 12 a 15 metry a má deset levých a šest pravých zatáček. Jak jsme se přesvědčili, jde o řidičsky i divácky mimořádně atraktivní dráhu, kromě technických pasáží s ostrými zatáčkami různého zakřivení jsou zde čtyři vysloveně rychlé úseky. Zřejmě tím nejzajímavějším je táhlá levotočivá zatáčka číslo 11, kde budou vozidla dosahovat nejvyšších rychlostí. Zakončena je prakticky pravoúhlou zatáčkou vpravo, a pokud na to bude mít jezdec při intenzivním brzdění čas, naskytne se mu jedinečná scenérie: přímo proti němu na umělé vyvýšenině stojí hotel. V době naší návštěvy byl ještě rozestavěný, ale již příští rok nabídne 145 pokojů čtyřhvězdičkového standardu. Jediná vada na kráse tohoto působivého okruhu plyne z krajiny, v níž jej postavili: je zcela plochý.
Vše je zde z jednoduchého a dnes oblíbeného „pohledového betonu“ a závodní týmy budou mít k dispozici zázemí s plochou čtyř kilometrů čtverečních. V pit lane je 48 rozměrných garáží a na trati nejmodernější organizační zajištění MyLapsX2. Žádné vlajky „traťáků“, ale blikající LED obrazovky s vysokým kontrastem. Balaton Park Circuit vznikl podle nejvyšších požadavků asociací FIA a FIM, dokáže v jednu chvíli pohostit 120 000 návštěvníků a 10 000 z nich i usadit na tribunách. Autorem tvaru je Ferenc Gulácsi. Zahajovací tiskové konference, konané přímo v zázemí okruhu, se kvůli nemoci nezúčastnil, ale v dopise uvedl, že jeho cílem byla tři hlediska: bezpečnost, atraktivita pro závodníky a udržitelnost. Kdo se však zúčastnil, to byl například Zsolt Forró, starosta příslušné vsi Balatonfőkajár. Má jen asi 1300 obyvatel, nicméně starosta (jako jediný nehovořil anglicky, ale maďarsky) tlumočil nadšení občanů své obce z oživení regionu během plánovaných sportovních akcí v areálu Balaton Park Circuit. Stavební práce nijak neblokovali a prý jsou připraveni a na návštěvníky se těší. Tedy další překvapení: u nás se v okolí závodních okruhů vesměs průběžně protestuje…
Úterní ráno 16. května bylo zamračené a na trati jsme se pohybovali v prudkém dešti. Připravili nám vozy Porsche z programu Porsche Experience, představující průřez kompletní aktuální nabídkou této značky. Před startem byli instruktoři poněkud nervózní, protože na okruh je pustili teprve navečer předchozího dne, a to jen na chvíli. Poslední přípravy totiž probíhaly do poslední chvíle. To jsme pak poznali i při našich jízdách, kdy se z pruhovaných bloků v apexech zatáček viditelně loupal přebytečný lak. Vůbec prvním, kdo se po vozovce zcela nového Balaton Park Circuit svezl jen několik hodin před námi, byl Giancarlo Fisichella se svým Ferrari FF. Někdejší účastník 231 startů formule 1, z nichž tři vyhrál, byl také na tiskové konferenci. „Okamžitě mě tato trať dostala,“ vzpomínal v úterý na své dojmy z předchozího dne. „Má všechno, vzrušující a rychlé zatáčky, technické vlásenky i pasáže s prudkým brzděním.“ Podle jeho odhadu tam mohou závodní automobily dosahovat rychlostí 260 km/h, přičemž monoposty F1 by se místy mohly přiblížit hranici 300 km/h.
Ačkoli byl areál Balaton Park Circuit postaven podle těch nejnáročnějších požadavků asociací FIA a IMF, zatím odpovídá specifikacím Group 2, takže prakticky vyhovuje požadavkům veškerých motoristických podniků s výjimkou formule 1. Certifikace pro třídu 1 je ale v plánu. A co se tedy na Balatonu bude jezdit? To je ve hvězdách. V červnu tam proběhly dvoutýdenní jízdy připomínající 75. výročí výroby sportovních vozů Porsche a na přelomu září a října se zde pojede jeden ze značkových závodů FIA Suzuki Swift Cup Europe. Pro soukromé akce bude Balaton zřejmě nedostupný, podle vedení má být pronájem dražší než na Hungaroringu. Tomu končí smlouva na pořádání Velké ceny Maďarska formule 1 v roce 2027, ale Zsolt Forró myšlenky na snahy převést formuli 1 do jeho obce zavrhl jednoduchou odpovědí: „Formule 1 patří Hungaroringu.“ Takže se necháme překvapit, nicméně myšlenky na „pračku peněz“ nás neopustily…
Prezidentem okruhu Balaton Park Circuit je Chanoch Nissany, testovací jezdec týmu Minardi F1 z roku 2005 a otec Roye, závodníka v dnešní F2. Kromě dokončení výše zmíněného hotelu nám slíbil v další fázi též otevření automobilového muzea.
Převzato z časopisu