Náš test
Toyota Corolla 1.6 Valvematic – Krásně jednoduchá
Lukáš Dittrich 27.04.2017 06:49
Test
Nejprodávanější typ značky Toyota sice minulý rok prošel faceliftem, ale ten toho moc nezměnil. Také modernizovaná Corolla je proto především krásně jednoduchá.
Toyotu Corolla aktuální, v pořadí již jedenácté generace (viz AR 10/’13) na českých silnicích příliš často nepotkáte. Důvodem není nic jiného než skutečnost, že japonská automobilka nyní takto označuje pouze tříprostorový sedan, zatímco technicky téměř identický (a u nás více oblíbený) hatchback a kombi nesou jméno Auris (viz AR 8/’15). Jenže na ostatních trzích je o tento typ obrovský zájem. Jen si to představte: Toyota Corolla se prodává zhruba ve 150 zemích světa a na globálních prodejích Toyoty se podílí dvaceti procenty odbytu, což je obrovské číslo. Každá změna u prodejně tolik úspěšného vozu je proto velkou událostí, i když by to tak třeba v kontextu českého trhu nemuselo vypadat. A přesně taková změna přišla minulý rok, kdy zhruba po třech letech naordinovala Toyota svému bestselleru Corolla facelift. Ten byl představen koncem března 2016 a žádnou dramatickou novinku nepřinesl.
Vzhledem k prodejům to ani nebylo potřeba. Nejvýraznější úpravy nese přední část, kde najdeme užší světla a agresivnější nárazník s větším otvorem pro přívod vzduchu k chladičům. Světlomety jsou v základu halogenové, k dispozici jsou ale také diodové zdroje. K prostřední výbavě Active je dostanete za příplatek 15 000 Kč, vrcholné provedení Executive je má zahrnuté už v základní výbavě. Upravená přední část přiblížila Corollu k vodíkovému typu Mirai (viz AR 1/’16) a podle našeho názoru japonskému sedanu velmi sluší. Tradiční námitky na téma nudného designu automobilky Toyota zde nejsou na místě. Další novinky jsou už spíše kosmetického rázu. Kliky dveří dostaly chromovou lištu a chromová lišta se objevila také na víku zavazadlového prostoru, čímž designéři chtěli opticky vůz rozšířit. Jiné jsou rovněž koncové svítilny (také ty jsou diodové) a v nabídce celkem devíti barev karoserie se objevily tři nové odstíny. Zákazníci mohou sáhnout po šestnácti- nebo sedmnáctipalcových kolech s novým designem. Ani interiér nezůstal nezměněn, přestože ani zde žádnou radikální novinku nenajdete.
Corolla dostala nový přístrojový štít s dvojicí kruhových ukazatelů (dříve zde byly tři) a s barevným displejem o úhlopříčce 4,2 palce. Na středovém panelu je umístěný nový displej multimediálního systému, jenž už nepoužívá ani jediné klasické tlačítko (vše je dotykové), a vyměněn byl i panel klimatizace. Ten se sem nastěhoval z poslední generace hybridního Priusu (viz AR 2/’16). Jinak je interiér stále stejný a spíš než převratným designem zaujme přehledností a kvalitním zpracováním. A také nabídkou vnitřního prostoru. Corolla tak možná nevypadá, ale se základními rozměry 4620 mm (délka), 1775 mm (šířka) a 1465 mm (výška) jde o poměrně velký vůz. Za pozornost stojí zejména skutečnost, že rozvor náprav 2700 mm je shodný s tím, co nabízí o třídu větší Avensis. Corolla proto odveze v naprostém pohodlí čtyři dospělé osoby. Šířka v úrovni loktů vpředu 1502 mm a vzadu 1501 mm přibližně odpovídá standardu této kategorie, nadprůměrný je ale prostor pro kolena zadních cestujících.
Před sedákem jsme naměřili minimálně 179 mm, respektive maximálně 442 mm. To je více, než co nabízí například Mercedes-Benz třídy E (viz AR 5/’16). Potěší i zcela rovná podlaha ve druhé řadě, stejně jako zavazadlový prostor disponující objemem 452 litrů. Toyota Corolla objektivně nemá mnoho nedostatků, pakliže se nepovažujete za vyloženě náročné zákazníky, ale pár prohřešků se přece jen najde. Například řidič by si neměl vůbec na co stěžovat, kdyby ovšem byl rozsah podélného nastavení volantu o něco větší. My jsme naměřili pouhých 43 mm. Otázkou je také zmiňované kompletně dotykové ovládání multimediálního systému. Například regulace hlasitosti přes dotykovou lištu není zrovna praktická. Stačí jedna nerovnost na silnici a rázem vám začne hudba hrát dvakrát více nahlas, než jste si přáli. Řešením je využití ovladačů na volantu. Zvláštní je rovněž sklápění zadních sedadel. U sedanu nejde o až tak často využívanou věc, ale občas ji využijete i zde. Oproti zvyklostem ale najdete tlačítko na odjištění opěradel nikoliv na vnější straně hned u dveří, ale naopak uprostřed vozu.
Těžko říci, proč tomu tak je. Nabídky motorů se poslední facelift nijak nedotkl. Stále platí, že zájemci o jedenáctou generaci typu Corolla budou vybírat mezi dvojicí atmosféricky plněných zážehových čtyřválců a vznětovým agregátem 1.4 D-4D. Ano, přestože Toyota už v jiných typech nabízí moderní přeplňovanou dvanáctistovku, tu zatím v kombinaci s Corollou nekoupíte. Musíte se spokojit s dnes již málo vídanou klasikou bez turbodmychadla. Testovaný exemplář dorazil s motorem 1.6 Valvematic naladěným na 97 kW. Jde tedy o to nejvýkonnější, co je v případě japonského sedanu k dispozici. Zážehová šestnáctistovka využívá systém proměnného zdvihu sacích ventilů. V praxi potěší zejména svou kultivovaností a nízkou spotřebou, nepříliš závislou na zatížení. V kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou dokáže rozpohybovat typ Corolla z nuly na 100 km/h podle oficiálních tabulek za rovných deset sekund a nejvíce se rozjede na 200 km/h. Nejde v žádném případě o pomalý automobil, jenže dnešní zákazníci jsou zvyklí na přítomnost turbo-dmychadel a výrazný zátah už od nízkých otáček. Corolla ani v tomto není na poměry atmosférických motorů špatná, ale těm přeplňovaným se přirozeně nevyrovná. Nejvíce dynamiky na vás čeká za hranicí pěti tisíc otáček, vrchol výkonu přichází při 6400 min-1 a pokračovat můžete až na 6700 min-1. Proti přeplňovaným jednotkám se zde ale dočkáte okamžité reakce na plynový pedál.
Pro úplnost dodejme, že stejný motor lze pořídit také s bezstupňovou samočinnou převodovkou Multidrive S. Podle našeho měření se ukázala testovaná Corolla jako trochu pomalejší. V průměru několika pokusů jsme zjistili zrychlení z nuly na 100 km/h za 11,04 s. Jedním dechem ale musíme dodat, že test probíhal v zimě, a tedy na zimních pneumatikách. Těm obecně prudké rozjezdy z klidu příliš nejdou. Zrovna u Corolly ovšem není akcelerace tím nejdůležitějším, pro zákazníky bude zajisté zajímavější spotřeba. Na testované trase dlouhé 132,8 km jsme po dotankování naměřili spotřebu 5,9 l/100 km. Mimochodem, palubní počítač ukazoval o dvě desetiny více. Obecně můžeme říci, že tato verze Corolly nemá nejmenší problém jezdit za šest až sedm litrů. Na nízké spotřebě se v jisté míře podepisuje také výborná aerodynamika (cx = 0,27). Podobně příjemné jako motor je i naladění podvozku. Ten pracuje se zavěšením Mac-Pherson vpředu a vlečenými rameny spojenými torzní příčkou vzadu. Corolla se v zatáčkách lehce naklání, ale pořád je dostatečně jistá a disponuje vcelku přesným elektromechanickým řízením. Především ale její podvozek dokáže téměř dokonale odfiltrovat i větší nerovnosti, přestože testovaný exemplář dostal větší sedmnáctipalcová kola.
Omlazený japonský sedan neobtěžuje informacemi o nedokonalostech českých silnic, ani do interiéru nepustí příliš okolního hluku. Poslední novinkou modernizace minulého roku je příchod balíčku asistenčních systémů sdružených pod názvem Toyota Safety Sense. Konkrétně jde o přednárazový systém, upozornění na opuštění jízdního pruhu (funguje v rychlostech od 50 do 200 km/h), čtení značek a automatické přepínání dálkových světel. Vše dostanete jako součást standardní výbavy od druhé úrovně Active. Systém klasicky využívá kameru umístěnou nad vnitřním zpětným zrcátkem, doplněnou o laserový senzor. Přednárazový systém se dělí na tři části: -upozornění na riziko srážky (pracuje v rychlostech 15 až 140 km/h), Pre-crash Brake Assist (zvýší brzdnou sílu, ale začít brzdit musí řidič, je aktivní v rychlostech 30 až 140 km/h) a samočinné brzdění, kdy vůz skutečně začne brzdit, aby zmírnil následky nehody nebo před překážkou -zcela zastavil (aktivní v rychlostech 10 až 80 km/h). Toyota Corolla 1.6 Valvematic není vůz zaměřený na emoce a nechytne vás za srdce hned, jakmile si do něj sednete. Je to relativně jednoduchý, ale zároveň komfortní a kvalitně zpracovaný vůz, určený zejména pro méně náročné řidiče. Přesuny z místa A do místa B mu jdou na výbornou a možná také proto je tolik oblíbený. Toyota navíc vše podpořila sympatickou cenou. Testované provedení s plnou výbavou Executive, zahrnující třeba dvouzónovou klimatizaci, diodová světla, kůží obšitý volant, navigaci, bezpečnostní asistenční systémy nebo bezklíčkový přístup, pořídíte přibližně za půl milionu korun.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec (1ZR-FAE), atmosféricky plněný, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené nepřímé vstřikování paliva, hliníkový blok i hlava motoru, EU6; 1598 cm3 (ø 80,5 x 78,5 mm), 10,7:1, 97 kW (132 k)/6400 min-1 a 160 N.m/4400 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,538 – 1,913 – 1,310 – 0,971 – 0,818 – 0,700 – Z 3,333), stálý převod 4,214; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce, vpředu pomocný rám, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,6:1; stopový průměr otáčení 11,2 m; pneumatiky Nokian WR R3, 215/45 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2700 mm, rozchod kol 1529/1534 mm; d/š/v 4620/1775/1465 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,27; objem zavazadlového prostoru 452 l; objem palivové nádrže 55 l; pohotovostní hmotnost DIN 1270 kg; celková povolená hmotnost 1775 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 200 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,0 s; spotřeba paliva EU 8,0/4,9/6,0 l/100 km; emise CO2 139 g/km.
Výsledky měření
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST (km/h)
na V. 200 na jedn. stupně při 6700 min-1 I./II./III./IV./V. 52,4/96,9/139,9/190,9
Zrychlení (s) s otáčkami 6500 min-1
0 až 60 km/h.........................5,2 0 až 120 km/h.....................14,9
0 až 80 km/h.........................7,7 0 až 140 km/h.....................20,3
0 až 100 km/h.....................11,0 0 až 160 km/h.....................28,4
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h)...................................31,8 (169,8)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h................................. III./IV./V. .............7,1/11,1/14,4 s
90 až 130 km/h............................... IV./V./VI. ...........11,3/15,3/21,7 s
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 132,8 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 76,4 km/h.................................... 5,9 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ............................ 6,5 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) 60,0 80,0 100,0 120,0 140,0 160,0
skutečná (km/h) 57,2 74,7 94,4 114,0 132,0 151,4
chyba (%) 4,7 6,6 5,6 5,4 5,6 5,6
Počítač kilometrů chyba (%) +1,4
Vnitřní rozměry
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů 1465/1458 mm
Šířka ve výši ramen 1268/1372 mm
Výška nad sedákem 922 až 1003/888 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu 179 až 442 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./sklopená zadní opěradla) 985/1471 mm
Šířka/výška 956 až 1471/539 mm
Výška nakládací hrany 720 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (2)