Náš test
Toyota Aygo X 1.0 VVT-i – Ohrožený druh
Lukáš Dittrich 08.01.2024 02:46
Foto: Lukáš Dittrich
Malé, jednoduché a cenově dostupné automobily jsou dnes druhem ohroženým emisními předpisy. Je to škoda. Jak dokazuje například Toyota Aygo X, za rozumné peníze takové vozy skromnějším zákazníkům nabídnou solidní komfort a velmi nízkou spotřebu.
Nová generace základního typu automobilky Toyota se světu ukázala už v závěru roku 2021, tuzemským novinářům se následně představila v únoru předloňského roku a poprvé jsme se s tímto miniaturním hatchbackem svezli ve Španělsku nedlouho poté (viz AR 5/’22). Základní fakta jsou dnes už dobře známá, proto jen stručný úvod. Nové Aygo si říká Aygo X, stále se vyrábí ve středočeském Kolíně, ale už nemá své sourozence v podobě Peugeotu 108 a Citroënu C1. Tyto automobilky segment nejmenších vozů na trhu zcela opustily a v důsledku hrozby Euro 7 je docela dobře možné, že další zástupci je budou následovat.
Foto: Lukáš Dittrich
Aygo přechodem na současnou generaci změnilo základní techniku. Tu nově sdílí s typem Yaris, s nímž se také vyrábí v závodě Toyota Motor Manufacturing Czech. Vůz proto výrazně narostl. Na délku přibral přibližně 24 cm, rozvor byl prodloužen o 9 cm a šířka vzrostla zhruba o 13 cm. Aygo X zároveň už nechce být klasickým hatchbackem, ale více se hlásí ke crossoverům. Na karoserii se objevují nelakované ochranné plasty a světlá výška podvozku byla zvýšena o 11 mm. V nabídce figuruje výhradně pětidveřová karoserie, za příplatek 26 tisíc lze doplnit plátěnou stahovací střechu.
Ze všeho zmíněného vyplývá, že se Toyota Aygo X oproti minulosti v mnohém dost změnila, a dokazuje to také vnější design. Malý hatchback je atraktivnější než dříve. Svůj podíl na tom mají i velká kola, jež při pohledu z profilu zabírají značnou část výšky karoserie. Minimální velikost je 17“, dvě nejvyšší výbavy obsahují disky dokonce o palec větší. Pneumatiky ale mají podobně jako například u BMW i3 nebo Renaultu Scénic neobvyklý rozměr, protože jsou velmi úzké. V případě testovaných osmnáctipalcových ráfků jde o rozměr 175/60 R 18. V kontextu přiložených fotografií je nutné zdůraznit, že vyfocený vůz byl ještě součástí úvodní edice Limited. Ta už v nabídce nefiguruje, specifikaci této výbavy ale odpovídá provedení Selection.
Foto: Lukáš Dittrich
Toyota Aygo X startuje částkou 342 000 Kč a patří k tomu nejlevnějšímu, co vůbec lze pořídit. Není to zas tak dávno, co bylo možné za podobné peníze koupit hatchback nižší střední třídy, ale doba se posunula a s ní i ceny. Dnešní optikou je typ Aygo X stále relativně levným automobilem, a tomu odpovídá kupříkladu zpracování interiéru. Kromě sedadel je veškeré obložení kabiny vyrobené z plastu, ve dveřích se pak objevuje lakovaný kov. Pochvalu si ale Toyota zaslouží za design. Na pohled totiž vnitřní prostor působí docela dobře. Bez ohledu na konkrétní úroveň je uprostřed palubní desky vždy dotykový displej, liší se jen jeho velikost. Kde se ale nakonec projevuje levný původ vozu asi nejvíce, to je volant nastavitelný jen výškově, a také odhlučnění. Do přibližně 80 km/h je všechno v pořádku, s rostoucí rychlostí se ale začne výrazně hlásit o slovo aerodynamický hluk a od podběhů se jasně ozývá také každý kamínek. Základní výbava Active přitom má zvukovou izolaci dále zredukovanou o devět izolačních prvků.
Ve srovnání s minulou generací je interiér Toyoty Aygo X citelně prostornější. Vyplývá to z využití platformy TNGA-B, kdy je přední část ve velké míře shodná s typem Yaris. Narostla zejména vnitřní šířka, větší délka byla věnována především zavazadlovému prostoru. Příbuznost s typem Yaris pak nakonec dokládají i naše měření. V úrovni loktů vpředu jsme naměřili u typu Aygo X 1415 mm, u Yarisu to bylo dokonce o tři milimetry méně. Aygo X překonává svého většího sourozence také prostorem pro hlavu vpředu (až 988 vs. 978 mm), ve druhé řadě je Yaris ve zmíněných směrech o něco málo lepší. Dramatický rozdíl ovšem představuje podélný prostor vzadu. Pokud si za volant Ayga X sedne vyšší řidič (necelých 190 cm), zůstane pro nohy zadních cestujících jen symbolických 10 cm. Yaris je v tomto směru mnohem použitelnější.
Foto: Lukáš Dittrich
Protože nejmenší Toyota v nabídce předpokládá spíše přepravování dvojice osob, je prostor pro zavazadla dostatečný. Základní objem má hodnotu 231 l, po sklopení dvojice zadních opěradel dostanete 829 l. Ve srovnání s typem Yaris ztrácí Aygo X zejména délkou ložné plochy (–10 cm), minimální šířka přesahuje v obou případech jeden metr. Určitou nevýhodou může být u Ayga vysoká nakládací hrana (84 cm) a také fakt, že dno zavazadlového prostoru je přesně o 263 mm níže než nakládací hrana, takže je v prostoru pro zavazadla velký schod.
Z minulé generace si typ Aygo X převzal zážehový tříválcový agregát 1KR-FE. Na pohled jde o malý a jednoduchý motor, nicméně i zde už zejména kvůli emisním předpisům bylo nutné použít variabilní časování ventilů, přímé vstřikování paliva nebo filtr pevných částic. Parametry této jednotky jsou 53 kW (72 k) a 93 N.m.
Ačkoliv je vůz poměrně lehký, už na první pohled je zřejmé, že dynamika bude řekněme „základní“, což se při našich testech potvrdilo. Sprint na 100 km/h má trvat v případě testované manuální převodovky 14,8 s, my jsme naměřili hodnotu horší bezmála o dvě sekundy (16,4 s). I kdybychom se ale více přiblížili oficiálnímu číslu, pořád představuje Aygo X nejpomalejší vůz, jaký jsme v posledních letech v rámci rubriky Náš test zkoušeli. Proto také tentokrát v tabulce naměřených údajů najdete zrychlení pouze do 120 km/h. Vyšší rychlosti už vyžadují hodně prostoru. Ani kilometr nestačil malé Toyotě k pokoření hodnoty 140 km/h.
Foto: Lukáš Dittrich
Aygo X samozřejmě není o dynamickém svezení, nýbrž zejména o nízké spotřebě. Během testu bylo až zábavné sledovat ukazatel okamžité spotřeby. Při pružném zrychlení po přidání plného plynu jen výjimečně překročil 10 l/100 km. I při dynamickém ježdění či při pohybu po dálnici v rychlostech blížících se maximu spotřeba nepřekročí hranici šesti litrů na 100 km. Tradiční test spotřeby pak vůz dokončil s výsledkem 4,9 l/100 km, a tím se zařadil mezi ty nejúspornější automobily z našich testů, když jen o 0,4 l/100 km zaostal za hybridní Toyotou Yaris vybavenou mnohem sofistikovanějším pohonem. Také ve městě jezdí Aygo X se spotřebou jen kolem 5,5 l/100 km. Vůz má nádrž o objemu 35 l, takže umí nabídnout nečekaně velký akční rádius.
Vzhledem k parametrům a dynamickým možnostem litrového tříválce jsou schopnosti podvozku minimálně dostatečné. Důležitější zde ovšem je nabízený komfort odpružení, a ten je velmi dobrý i na osmnáctipalcových kolech. Městská dlažba nebo vytlučené kanály Aygo X nerozhodí a malá Toyota nakonec dobře zvládá i rychlejší průjezdy zatáčkami, protože jde o velmi lehký automobil. Ideální cestovní rychlost je do 100 km/h, pak už se kromě zmíněného aerodynamického hluku začne hodně hlásit o slovo rovněž motor. Na poměry tříválců produkuje dokonce i na volnoběh jen minimální vibrace, ve vyšších otáčkách je ale hlučný. Pětistupňová přímo řazená převodovka potěší přesným chodem.
Foto: Lukáš Dittrich
Aygo X bezesporu překvapí standardní výbavou, zejména pokud jde o nabídku asistenčních systémů. I nejlevnější verze Active obsahuje kromě přednárazového systému s detekcí chodců a cyklistů rovněž systém čtení značek, hlídání jízdních pruhů, automatické přepínání dálkových světlometů, a dokonce i adaptivní tempomat. Vzhledem k městskému zaměření je takový standard snad až zbytečně široký. Testovaná výbava Selection k tomu přidává ještě spoustu dalších komfortních prvků navíc, jako třeba bezklíčové odemykání a startování, diodové světlomety, automatickou klimatizaci, vyhřívaná sedadla, navigaci nebo vrcholnou verzi multimediálního systému Toyota Smart Connect, zahrnujícího rovněž vzdálený přístup do automobilu. Přes něj lze v případě vozu s „automatem“ na dálku dokonce zapnout i klimatizaci. Dálkově je možné automobil také odemknout a zamknout, sledovat jeho polohu, stav nádrže a tak podobně. Propojení vozu s aplikací je velmi jednoduché. Stačí doslova pár kliknutí a následné oskenování QR kódu zobrazeného na středovém displeji.
Problémem plně vybavené Toyoty Aygo X je ale fakt, že se cenou blíží hranici 500 tisíc korun. Má sice bohatou výbavu, ale pořád je to automobil určený primárně do města a nabízející kompromisní dynamiku. V těchto sférách už lze pořídit mnohem lépe jezdící Toyotu Yaris nebo třeba Škodu Fabia či Seat Ibiza (viz srovnávací test na straně 24). Aygo X dává největší smysl v provedení s „cenou od“. Pak dostanete malý, úsporný a stále dobře vybavený automobil, výborně připravený pro městský provoz.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený řadový, atmosféricky plněný zážehový tříválec 1KR-FE; uložený vpředu napříč, DOHC 4V, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva; stop/start, EU6D; 998 cm3 (ø 71,0 x 84,0 mm), 11,8:1; 53 kW (72 k)/6000 min-1 a 93 N.m/4400 min-1.
Převodné ústrojí
Pětistupňová přímo řazená převodovka C554 (3,545–2,047–1,310–1,027–0,850–Z 3,214, stálý převod 4,294). Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu torzní příčka; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor o průměru 23,6 mm; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a jednopístkovými plovoucími třmeny, vzadu bubnové, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod řízení 13,4; pneumatiky Falken Sincera SN110A, 175/60 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2430 mm, rozchod kol 1540/1520 mm, d/š/v 3700/1740/ /1525 mm, stopový průměr otáčení 9,4 m; objem zavazadlového prostoru 231–829 l; hmotnost pohotovostní/celková 955/1360 kg. Objem palivové nádrže 35 l. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,32.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 158 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 14,8 s, spotřeba (WLTP) 4,7–5,0 l/100 km; emise CO2 107–114 g/km.
Cena od 342 000 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost na IV. ... 158 km/h
na jedn. stupně při 7000 min-1 ... I./II./III. ... 53,9/91,6/144,4
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 6,8
0 až 80 km/h ... 10,4
0 až 100 km/h ... 16,4
0 až 120 km/h ... 26,0
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 38,3 s (137,8 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... II./III. ... 7,9/12,5
90 až 130 km/h ... III./IV. ... 19,8/24,1
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 72,05 km/h
naměřená/palubní počítač ... 4,9/4,8 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 5,4 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0
skutečná (km/h) ... 57,2 ... 76,9 ... 96,3 ... 115,6 ... 135,8
chyba (%) ... 4,7 ... 3,9 ... 3,7 ... 3,7 ... 3,0
Počítač kilometrů chyba (%) ... 1,1
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1415/1340 mm
Šířka ve výši ramen ... 1396/1278 mm
Výška nad sedákem ... 923 až 988/889 mm
Vzdálenost před sedákem ... 58 až 318 mm
Výška předního sedáku nad voz. ... 593 až 658/650
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 529/1148 mm
Šířka (min./max.) ... 1008/1183 mm
Výška ... 511 mm
Výška nakládací hrany ... 838 mm
Výška otevřeného víka ... 1823 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)