Náš test
Cupra Leon 1.5 eTSI DSG – Emoce úsporně
Lukáš Dittrich 06.03.2024 02:11
Foto: Lukáš Dittrich
Cupra postupně rozšířila svou nabídku směrem dolů. Zájemci tak mohou získat efektní provedení Leon i s mild hybridním motorem o výkonu 110 kW. Ušetří jak na pořizovací ceně, tak na spotřebě.
Značce Cupra se v poslední době prodejně daří. Jedním z důvodů je skutečnost, že již nenabízí pouze typy s nejvýkonnějšími dostupnými motory, ale svou nabídku motorizací postupně rozšířila směrem dolů. Typ Ateca je sice pořád dostupný výhradně s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 221 kW (300 k), ale nová generace typu Cupra Leon nebo crossover Formentor jsou k dostání i se slabšími jednotkami. Leon pak dokonce dává na výběr hned ze dvou variant zážehového čtyřválce o objemu 1,5 l, přičemž absolutní základ je k dostání i s manuální převodovkou. My jsme ale vyzkoušeli dražší „mírně elektrifikované“ provedení 1.5 eTSI DSG.
Foto: Lukáš Dittrich
Efektnější provedení typu Seat Leon, jež v současnosti stojí poněkud v ústraní, zaujme i ve své „dostupnější“ variantě řadou měděných prvků, výraznějším předním nárazníkem, standardně dodávanými osmnáctipalcovými disky nebo velkým difuzorem vzadu, umístěným mezi falešnými koncovkami výfuku. Na pohled je to zkrátka i po třech letech působení na trhu pěkný automobil a je jedno, co přesně má pod kapotou. Protože se bavíme o značce Cupra, i ty nejdostupnější verze nabízejí bohatou výbavu včetně třízónové klimatizace, digitálního přístrojového štítu, bezklíčového odemykání a startování nebo multimediálního systému s desetipalcovým dotykovým displejem. Vestavěnou navigaci zájemci dostanou od druhé úrovně výbavy označené jako VZ Line. Nejvýraznějším prvkem interiéru ale nakonec jsou vynikající sportovní sedadla, jež oceníte především na delších cestách. Naopak dnes už všeobecně dobře známým negativem je minimum tlačítek, kdy značky Cupra a Seat nemají na rozdíl od Škody a Volkswagenu žádné zkratky pro přímý vstup do různých menu. Například nastavování jízdních režimů je proto trochu složitější, protože se k němu musíte proklikat přes obrazovku. Zpracování interiéru je ovšem na úrovni a čistý design také má něco do sebe. A kromě toho zde cestující najdou i poměrně hodně místa.
Důvodem je fakt, že Cupra Leon je docela velký hatchback. Dokonce proti sourozeneckému typu Volkswagen Golf je delší i širší, a především má větší rozvor náprav (2683 vs. 2619 mm). V realitě uživatelského světa je ovšem nakonec největším rozdílem mezi Cuprou Leon a Volkswagenem Golf prostor pro nohy zadních cestujících. Za 190 cm vysokým řidičem jsme naměřili 19 cm v Leonu, ze starších testů pak víme, že Golf má vzadu o 2 cm méně místa. Šířkou v úrovni loktů vpředu ale Golf naopak svého sourozence překonává (150 vs. 148 cm), šířka ve druhé řadě je stejná.
Foto: Lukáš Dittrich
Objem prostoru pro zavazadla činí solidních 380 litrů. Délku ložné plochy jsme naměřili 77 cm, u typu Golf to je o tři centimetry více, mezi podběhy pak nabízí Cupra Leon 102 cm, čímž se opět vyrovnává německému hatchbacku. Pro zájemce o rodinné cestování je samozřejmě připraveno provedení s karoserií kombi, ale i základní hatchback zvládne delší výlety se čtyřčlennou posádkou bez větších problémů.
Pokud jde o motor, pravidelní čtenáři už patrně tuší, o čem bude řeč. Pod zkratkou 1.5 eTSI se ukrývá zážehový přeplňovaný čtyřválec koncernu Volkswagen, vybavený řadou pomůcek určených ke snižování spotřeby. Pohonná jednotka používá systém deaktivace poloviny válců při ustálené jízdě, dříve označovaný jako ACT. Díky přítomnosti pomocného elektromotoru (9 kW/12 kW v režimu generátoru, 50 N.m) a druhého akumulátoru (0,5 kWh) se motor může při jízdě také zcela vypnout a nechat vůz plachtit. Elektrický systém pracuje s napětím 48 V a akumulátor je uložen pod sedadlem spolujezdce, takže neomezuje zavazadlový prostor. Funkce vypínání válců a plachtění s vypnutým motorem jsou aktivní v režimu Comfort, v režimu Sport motor „padá“ pouze do dvouválcového režimu, ale zcela vypínán není. Kvůli možnosti plachtění je zde nutná přítomnost automatické dvouspojkové převodovky DSG. S přímo řazenou převodovkou se eTSI na rozdíl od základní jednotky 1.5 TSI nenabízí. Základní parametry motoru jsou 110 kW (150 k) a 250 N.m.
Foto: Lukáš Dittrich
Oproti minulosti, kdy jsme byli u Seatu Cupra Leon a nakonec také u Cupry Leon zvyklí na výkony daleko za hranicí 147 kW (200 k), vypadá aktuálně nejslabší motor v nabídce trochu jako chudý příbuzný, jenže řadě řidičů spolehlivě postačí, protože i tato Cupra je poměrně svižná. Oficiálně zrychlí z nuly na 100 km/h za 8,7 s a nejvyšší rychlost činí 214 km/h. Při testu akcelerace jsme naměřili hodnotu horší o dvě desetiny sekundy. Vůz něco málo ztratil při rozjezdu, když i s vypnutou kontrolou trakce systém stejně prokluzující kola trochu přibrzdil, což z pohledu nejlepšího možného zrychlení není vhodné. Právě při měření akcelerace v přímce také subjektivně nejvíce vynikal relativně nižší výkon, při sportovní jízdě na okresních komunikacích ale na malý čtyřválec snadno zapomenete. Jedním z důvodů je nízká hmotnost (1367 kg), stejně jako povedený a oproti Seatu upravený podvozek.
Cupra standardně dodává pro typ Leon sportovní odpružení. Konkrétně jsou na zadní nápravě jiné pružiny, podvozek je celkově tužší a oproti Seatu Leon ve verzi Style je také o 15 mm nižší. Je ale zajímavé, že stejně jako u Seatu má motor o výkonu 110 kW (150 k) vzadu jednoduchou torzní příčku, zatímco Volkswagen Golf se stejným motorem používá víceprvkové zavěšení. Nic na tom nezmění ani volba systému adaptivních tlumičů DCC dodávaných pro testovaný čtyřválec na přání. Cupra Leon ovšem oproti typu Golf nabízí větší rozchod kol na obou nápravách. Vpředu je rozdíl 21, vzadu 16 mm. Kombinace tužšího podvozku, většího rozchodu a rozumné hmotnosti přináší vynikající jistotu i při velmi rychlé jízdě. Cestovní komfort tužším naladěním logicky trochu trpí, nicméně i na rozbitých silnicích je Cupra Leon pořád docela pohodlná.
Testovaná Cupra má ve svém rukávu ještě jeden, možná trochu nečekaný trumf – nízkou spotřebu. V nabídce sice pořád ještě najdete i vznětový agregát 2.0 TDI (110 kW/150 k), jenže ten je v kombinaci se samočinně řadící převodovkou oproti variantě eTSI dražší o 70 tisíc korun. Pokud tedy nehledáte vůz určený primárně pro časté dálniční cestování, mild hybridní motorizace 1.5 eTSI bude určitě zajímavou volbou.
Foto: Lukáš Dittrich
Test spotřeby na naší tradiční trase dlouhé zhruba 140 km Cupra zvládla s výsledkem 4,8 l/100 km naměřeným podle dotankování. Tím se mimochodem testovaný Leon zařadil mezi ty vůbec nejúspornější automobily, jaké jsme kdy v testu měli, a navíc porazil řadu hybridních vozů. Pro kontext, jen o desetinu lepší byl například vznětový Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi, litrová Toyota Aygo X pak byla naopak o desetinu horší. Výsledek ale není překvapením, protože dříve testovaný Volkswagen Golf Variant se stejným motorem zvládl danou trasu za 5,1 l/100 km. Během týdenního testu jsme podnikli také například cestu z Prahy do Brna a zpět. Výsledkem této výhradně dálniční trasy byl průměr 6,3 l/100 km, konečný průměr testu včetně všech měření akcelerace činil 7,3 l/ /100 km. Hodnoty dojezdu přes 700 km zobrazované palubním počítačem po dotankování tak nejsou ničím výjimečným a jsou dalším důkazem toho, že i vcelku „obyčejná“ malá Cupra může být dobrým automobilem určeným také pro dlouhé cesty. Tím spíš, když ve výbavě nechybějí spolehlivě fungující asistenční systémy koncernu Volkswagen.
O tom, že Cupra míří s pětidveřovým typem Leon na zákazníky, kteří vůz budou používat jako klasický hatchback, nikoliv jako sportovní náčiní, svědčí i jedna skrytá novinka. Automobily spadající do modelového roku 2023 (což byl případ i tohoto testovaného) nemohly mít tažné zařízení. Od modelového roku 2024 už ale tato výbava dostupná je, protože výrobce přepracoval konstrukci zadní části automobilu. Za testované provedení bude možné zapřáhnout přívěs o hmotnosti až 1700 kg. Značka Cupra tak za přibližně 880 tisíc nabízí dokonale univerzální hatchback, jenž dobře vypadá, zvládne sportovní jízdu a umí být velmi úsporný, a nakonec také praktický.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec EA211 evo, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; variabilní časování sacích i výfukových ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, systém vypínání dvou válců, EU6d; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5000–6000 min-1, 250 N.m/1500–3500 min-1.
Foto: Lukáš Dittrich
Převodné ústrojí
Dvouspojková sedmistupňová samočinná převodovka DSG.
Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná spodní ramena ve tvaru L a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové dvouokruhové kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením ø 288 x 25, vzadu plné ø 272 x 10 mm, ABS/EBD/EBA, ESP/AEB; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem R-EPS; pneumatiky Bridgestone Potenza S005, 225/40 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2683 mm, d/š/v 4398/1799/1442 mm, rozchod kol 1554/1520 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 380 až 1301 l, objem palivové nádrže 45 l; hmotnost pohotovostní/celková 1367/1880 kg, hmotnost brzděného přívěsu 1700 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 214 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,6–6,3 l/100 km; emise CO2 127–144 g/km.
Cena od 879 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 214 km/h
na jedn. stupně při 6000 min-1 ... I./II./III./IV. ... 43/49/117/172 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,2
0 až 80 km/h ... 6,4
0 až 100 km/h ... 8,9
0 až 120 km/h ... 12,5
0 až 140 km/h ... 16,7
0 až 160 km/h ... 22,8
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 30,0 s (176,4 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 4,3/5,7/8,9 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 6,5/8,4/11,2 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených
rychlostí ø 77,2 km/h naměřená/palubní počítač ... 4,8/5,3 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,3 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,1 ... 77,6 ... 97,3 ... 117,6 ... 137,5 ... 155,6
chyba (%) ... 3,2 ... 3,0 ... 2,7 ... 2,0 ... 1,8 ... 2,8
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,8
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1476/1447 mm
Šířka ve výši ramen ... 1417/1376 mm
Výška nad sedákem ... 940 až 1034/939 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 149 až 389 mm
Výška sedáku nad vozovkou až ... 521/453 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 774 až 1366 mm
Šířka (min./max.) ... 1015/1238 mm
Výška (min./max.) ... 537 mm
Výška nakládací hrany ... 753 mm
Výška otevřeného víka ... 1865 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)