Technika
Pohon všech kol u elektromobilů – Trakce budoucnosti
Christian Bangemann 05.01.2022 04:21
Foto: Jaguar
Odborníci z Magna Powertrain ve Štýrském Hradci se na elektrický pohon podívali zblízka a zamysleli se nad tím, jak by se dal ještě zlepšit. Jejich myšlenky zabíhají do různých technických oblastí a ukazují, jaké jsou další možnosti vývoje tohoto pohonu, a to směrem k efektivitě a komfortu, ale také k potěšení z jízdy.
Pinzgauer 718 M krouží nad ledem jako ve zpomaleném filmu. Mohutné univerzální vozidlo s pohonem 6x6 se vyznačuje velkým točivým momentem, šesti koly s pneumatikami s velkými špalky a mechanickými závěry diferenciálů. To vše mu dodává suverenitu, která si v ničem nezadá s dospělým nosorožcem ve špatné náladě. Lze mu odpustit, že se zde na ledě trápí. Vždyť veterán ze 70. let se lopotí na „hřišti“, jež bylo vyfrézováno do ledu pro jeho pravnoučata.
Foto: Jaguar
Společnost Magna Powertrain nás pozvala na zimní testy s elektrickým pohonem zítřka. Steyr-Puch si s sebou Pinzgauer vzala nejen pro zábavu a práci, ale také proto, aby dokázala, že Magna je v oblasti pohonných technologií skutečným specialistou. Vždyť ve Štýrském Hradci vyrábějí vozidla s pohonem všech kol již desítky let, zpočátku jako Steyr-Puch pod vlastním jménem, ale brzy i na zakázku pro mnoho výrobců automobilů.
Vývojáři Steyr-Puch, patřícího od roku 2011 do skupiny Magna International, se neomezují pouze na výrobu pohonů do stávajících vozů. Pokud si to zákazníci přejí, vyvíjejí celá vozidla a vyrábějí je ve vlastních továrnách.
Andreas Docter, viceprezident pro budoucí produkty ve společnosti Magna Powertrain, považuje toto chápání celého vozidla za jeden z předpokladů pro vývoj správných pohonných jednotek pro budoucnost. „Správný“ znamená také cenově dostupný, a proto Magna sází na modulární systém. Výhodou je, že komponenty lze kombinovat podle přání zákazníka. Je úplně jedno, jestli je výsledkem plug-in hybrid s pohonem předních kol, elektromobil s poháněnou zadní nápravou nebo elektrický vůz s pohonem všech kol. Dvě testovací vozidla převlečená do karoserie známých vozů s pohonem všech kol ukazují, co tato stavebnice umožňuje.
Jaguar I-Pace má na bocích nápis „Etelligent Reach“ a příbuzný Range Rover Evoque se jmenuje „Etelligent Command“. Jaguar je čistý elektromobil, zatímco Evoque je plug-in hybrid a oba vozy jsou na ledové ploše sotva rozpoznatelné, respektive chovají se velmi podobně.
V upraveném Jaguaru se po sešlápnutí plynového pedálu do koberce s vysokým vlasem rozjedou elektromotory o výkonu 160 kW na přední a zadní nápravě. Mají sílu, ale ne nijak neobvyklou. Teprve pohled na technické detaily prozradí, o jakou rafinovanost se jedná, a vysvětlí, co má znamenat slovo „Reach“ v názvu. Motor vpředu lze mechanicky odpojit, čímž se sníží ztráty způsobené odporem hnacího ústrojí o devět procent a prodlouží se dojezd. Ke zvýšení dojezdu o dalších sedm procent přispívá také zadní pohonná jednotka. U ní jde o použití speciální technologie vodou chlazeného měniče, elektromotoru s vylepšenou regulací magnetického pole a převodovky se zlepšenou účinností. Tak se ze 470 km, kterých podle WLTP dosahuje standardní I-Pace se sériovým pohonem všech kol, stává dojezd přibližně 615 km, aniž by bylo nutné zvětšovat velikost akumulátoru. Už tak je dost těžký.
Foto: Jaguar
Proto inženýři společnosti Magna přidali k elektromotoru v kompaktní hliníkové skříni dvě spojky. Nyní může motor podle potřeby přenášet různé točivé momenty na jednotlivá zadní kola. A protože je vše řízeno elektronicky, může se ovladatelnost vozu pouhým stisknutím tlačítka měnit z klidné a bezpečné jízdy na jízdu jako na klouzačce a bezpečně driftovat jako Ken Block.
Odborník na pohonné jednotky Magna-Powertrain Walter Sackl (na snímku vlevo nahoře) kromě samotné funkčnosti oceňuje také pro elektrické pohony minimální hlučnost umožňující tiché projíždění lesem. Jak možná víte, Magna spojila své síly s Henrikem Fiskerem, jehož Fisker Ocean používá techniku Magna a v Rakousku se bude i vyrábět. Nikdo z Magny ale zatím nepotvrdil, zda kupující vozu Fisker Ocean budou prvními, kteří budou moci tuto techniku zažít v sériovém voze.
Pokud se na plug-in hybrid díváte spíše jako na elektrický vůz a jeho elektromotor nevnímáte jako doplněk spalovacího motoru, je možné i tento druh elektrifikace posunout dále. Díky systému Etelligent Command společnosti Magna elektromotory přebírají větší odpovědnost k pohonu, což je zajištěno jejich výrazně vyšším výkonem (120 kW + 160 kW), než je tomu u spalovací jednotky poskytující 147 kW.
Na přední nápravě je instalován elektromotor s aktivně buzeným rotorem, který pracuje bez magnetů, a tak snižuje ztráty ve vypnutém stavu. V zadní části pracuje stejná elektrická jednotka jako u modelu Etelligent Reach. Regulace pohonu Etelligent Command usiluje o to, aby se testované vozidlo řidiči a cestujícím jevilo jako elektromobil a aby tím maximalizoval podíl jízdy na elektřinu. S akumulátorem o kapacitě 21,5 kWh je možný elektrický dojezd až 110 km.
Vzájemná souhra mnoha součástí pohonu je složitá. Zákazníci by neměli pociťovat otřesy při zapínání nebo vypínání spojek či motorů. Vývojový vůz to již nyní dokázal. Jen minimální trhnutí, jež je občas cítit na ledu, bude na asfaltové silnici pravděpodobně nepostřehnutelné. Magna nicméně odhaduje, že systém bude připraven k sériové výrobě až za tři roky. Je otázkou, zda bude dostatek času na jeho uvedení na evropský trh. V každém případě mají plug-in hybridy v současné době na politické scéně stejné problémy jako Pinzgauer na ledě.
Převzato z časopisu