Technika
Nový software pro elektromobily Volkswagen – Rychlejší i úspornější
Lukáš Dittrich 09.09.2022 01:16
Také elektromobilů značky Volkswagen se týká velká aktualizace software. Novinka nese označení 3.0 a přináší některé zajímavé záležitosti v čele se zvýšením výkonu nabíjení na 135 kW.
Podobně jako typ Škoda Enyaq iV, jenž přechází na software označovaný jako ME3, dostávají též elektromobily značky Volkswagen softwarovou aktualizaci. Automobilka ji provádí ve dvou krocích. Nejprve je potřeba navštívit servis. V něm vůz dostane software 2.4 a současně také novou dvanáctivoltovou baterii s menším vnitřním odporem a schopností dobíjení z vysokonapěťového akumulátoru.
Přechod na zatím nejnovější vydání 3.0 pak probíhá vzdáleně a do servisu už zákazníci jezdit nemusí. Délka této aktualizace se ale pohybuje v rozmezí od 4,5 do sedmi hodin. Je potřeba počítat s tím, že po tuto dobu je automobil nepojízdný. Volkswageny vyrobené od osmého týdne tohoto roku už jsou nejnovější verzí software vybaveny, aktualizace na software 3.0 jsou dostupné od 14. týdne, tedy od začátku dubna. Výrobce nerozesílá nový software naráz všem, změna přichází postupně. Upřednostněné jsou vozy z First Edition. Proto ostatně není možné odevzdat automobil do servisu na výměnu 12V baterie, respektive na aktualizaci 2.4, a současně vyžadovat aktualizaci na software 3.0. Je nutné počkat, až na váš konkrétní exemplář přijde řada. Poté se v automobilu objeví upozornění a současně přijde o této možnosti také informace na váš e-mail.
Hlavní novinkou software 3.0 je zvýšení maximálního nabíjecího výkonu z původních 125 kW na 135 kW. To se týká modelů vybavených akumulátorem s využitelnou kapacitou 77 kW. Upravena byla i samotná nabíjecí křivka, stejně jako termomanagement akumulátoru, což by zákazníci měli poznat zejména v zimních měsících. Změny se rovněž dotýkají asistenčních systémů. Vůz je po aktivaci asistovaného řízení schopen držet se blíže k levému nebo pravému kraji podle jízdního stylu konkrétního řidiče. Především je ale možné využít samočinnou změnu jízdního pruhu, kdy řidič aktivuje znamení o změně směru jízdy a vůz přejede do druhého pruhu sám. Je ovšem nutné mít stále ruce na volantu, automobil si to kontroluje prostřednictvím kapacitních snímačů ve věnci volantu. Současně také elektrické modely VW budou po aktualizaci schopny držet se „v pruzích“ i na okresních komunikacích bez středové dělicí čáry. Toto umožňují sdílená data. Nejde o systém V2X, nýbrž o takzvaná Swarm Data (viz níže).
Aktualizace usnadní život uživatelům i díky vylepšenému parkovacímu asistentu. Novinkou je Park Assist Plus s paměťovou funkcí, kdy si automobil zapamatuje posledních 50 m vašeho parkovacího manévru. Řidič pak dostane možnost dané parkovací místo uložit a příště, až na něj bude dojíždět, už mu vůz nabídne, že na těch stejných 50 m převezme řízení. Zrovna tato funkce ale vyžaduje i hardwarové vybavení v podobě ultrazvukových senzorů na bocích obou nárazníků. Pokud je váš elektrický Volkswagen nemá, této novinky se nedočkáte. V opačném případě dojde k rozšíření schopností parkovacího asistentu automaticky.
Drobnější novinky zahrnují třeba vylepšený průhledový displej, na přístrojovém štítu se nově zobrazuje nabití akumulátoru v procentech, vylepšeno bylo i hlasové ovládání (například rozpozná, zda mluví řidič nebo spolujezdec, a podle toho změní teplotu dané zóny klimatizace) a chytrý plánovač tras bude nově pracovat s údaji o výkonu dobíjecích stanic na trase i s informací o tom, kolik má zůstat v akumulátoru po dojetí do cíle elektrické energie. Podobné novinky pak čekají také na již vyrobené elektromobily značky Cupra. Nový software přímo z výroby dostane Born od modelového roku 2023, tedy od léta.
Od poloviny roku bude k dispozici další aktualizace (u VW má označení 3.1), a to pro všechny modely na platformě MEB. Koncern Volkswagen totiž začíná spouštět službu Plug&Charge. U vybraných provozovatelů po celé Evropě (Ionity, E.ON, Aral/BP) již nebude nutné využívat nabíjecí kartu. Jakmile automobil připojíte, stanice ho dokáže identifikovat přes standard ISO 15118 (komunikace V2G, Vehicle to Grid) a samočinně zahájí nabíjení.
Swarm data |
Jde o sídlení údajů mezi automobily. Na rozdíl od funkce V2X, kdy vozy komunikují přímo mezi sebou do vzdálenosti zhruba 800 m a sdílejí například upozornění na výskyt námrazy, ukrývá pojem Swarm Data komunikaci automobilů se serverem prostřednictvím internetu. Konkrétně automobily odesílají anonymizované údaje o svém průjezdu danými úseky komunikací a o své poloze. Kromě elektromobilů řady ID tato data u značky koncernu VW sdílí také typ Golf. Software 3.0 umožňuje systému Travel Assist údaje ze serveru získat a využít je pro vedení v pruzích i na silnicích, kde žádné vodorovné značení není. Vůz totiž ví, jak daný úsek projely jiné automobily, a podle toho se řídí. Ze stejného důvodu vás bude automobil automaticky držet na silnici nebo v jízdním pruhu i tehdy, pokud panuje špatné počasí a kamery nemají dostatečný výhled. Sdílení i stahování těchto dat je v modelech VW v základu deaktivované. Pokud je chce zákazník využívat i pokud je chce sdílet, musí tyto funkce sám povolit. |
Převzato z časopisu