Technika
Ford Ranger Tremor – Pracant s rozumem
Jiří Duchoň 22.08.2024 02:05
Foto: Jiří Duchoň
Ford Ranger je v posledních letech světovým bestsellerem mezi terénními pick-upy. Vděčí za to i široké paletě verzí. Nyní jsme krátce vyzkoušeli zajímavý model Tremor, největšího parádníka mezi „dělníky“.
Předloni představená nová generace typu Ranger (viz AR 1/’22) vychází z desítek let zkušeností Fordu s výrobou automobilů tohoto druhu, nabytých po celém světě. Volkswagen ji mimochodem prodává jako Amarok. Tremor v hierarchii rozsáhlé řady Ranger zaujímá velmi zajímavý střed mezi čistě užitkovými modely a verzemi směřujícími spíše na styl a okázalost, a to výbavou i cenou. Tremor je v podstatě vrcholem „dělníků“ XL a XLT, nad ním pak následují dražší, chromovými lištami dekorované a huňatými koberci vyložené modely Limited, Wildtrak a Platinum, korunované třílitrovými šestiválci vznětovými (VW) a v případě špičkového a výrazně upraveného Raptoru (viz AR 4/’23) dokonce i zážehovými (Ford).
Foto: Jiří Duchoň
Ranger se dodává ve čtyřech verzích karoserie, jako podvozek s dvoumístnou karoserií (Chassis Cab) a pick-up dvoumístný (Single Cab), s prodlouženou kabinou (Super Cab) a jako plně pětimístný (Double Cab). U nás je standardem přiřaditelný pohon všech kol. Základem Rangeru je vznětový čtyřválec 2.0 EcoBlue 125 kW (170 k) s šestistupňovou manuální převodovkou (za „automat“ se připlácí necelých 30 tisíc Kč), Tremor však disponuje jeho variantou osazenou dvojicí turbodmychadel (151 kW/ /205 k), kombinovanou vždy s desetistupňovou samočinnou převodovkou. Model Tremor vyniká nejen robustnějším posilovačem řízení, ale především upraveným podvozkem, zvyšujícím v kombinaci se speciálními koly světlou výšku o 26 mm a poskytujícím znamenité tlumicí schopnosti i při rychlé jízdě terénem. Rozchod kol se pro zachování stability na obou nápravách zvětšil o 30 mm, použity jsou specifické adaptivní tlumiče Bilstein PSD. Jízdní vlastnosti jsou skutečně podmanivé, vůz se s přehledem vyrovnává s rozmanitými podmínkami a přesně sleduje pokyny řidiče. To vše ale při zachování vysokého zatížení včetně možnosti táhnout přívěs do 3,5 t (ještě lépe jezdící, ale také dražší Ranger Raptor utáhne kvůli vinutým pružinám i vzadu o tunu méně). Motor má silný zátah již z nízkých otáček a až na drobná nahodilá cuknutí si s ním převodovka skvěle rozumí. Sepnout lze manuální režim a řadit palcem prostřednictvím kolébkového přepínače na hlavici voliče. Limitem hbitosti Tremoru je snad jen „pomalé“ řízení s velkým převodem, které však přijde vhod při průjezdu skutečně náročným terénem.
Foto: Jiří Duchoň
Zvenčí Ranger Tremor poznáte podle rozšířených blatníků, nelakované masky chladiče a tmavošedě lakovaných nárazníků, zrcátek a dekorů. Nepotrpí si na LED osvětlení, ale vystačí si s konvenčními žárovkami. Nijak nezastíraný užitkový původ je cítit také v interiéru, jenž je praktický a plný různých odkládacích prostor. Sedadla jsou čalouněna odolnou umělou kůží a podlahu kryje tvrdý plast, který snadno vyčistíte kbelíkem vody. Klimatizace není automatická, ale komu by to vadilo, když to dotváří celkový dojem robustnosti? Jinak se můžete těšit na prakticky kompletní elektronickou výbavu s 8palcovým digitálním přístrojovým štítem, adaptivním tempomatem či multimediálním systémem Sync 4 s hlasovým ovládáním, 10palcovým dotykovým monitorem, připojením k internetu (FordPass Connect) a bezdrátovým propojením s chytrými telefony. Ještě více však oceníte tradičně mimořádně širokou nabídku nastavení režimů pro různé provozní situace, jednoduše ovládanou otočným přepínačem za voličem převodovky, v jehož středu jsou čtyři tlačítka 2H, 4A, 4H a 4L pro obsluhu pohonu všech kol a redukce.
Ložná plocha je vyložena podobně hutným plastem jako interiér a přístup do ní usnadňují stupačky za podběhy zadních kol a masivní sklopné víko. Samozřejmostí je tam řada kotevních míst pro upevnění nákladu i několik zásuvek na 12 i 230 V a spolehnout se lze na ručně ovládanou vodotěsnou a uzamykatelnou roletu.
Foto: Jiří Duchoň
Ford Ranger Tremor je robustní, výkonný a bohatě vybavený vůz, s nímž se klidně vydáte až na konec světa. A oželet přitom nemusíte ani digitální výdobytky dnešní doby.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec EcoBlue uložený podélně za přední nápravou; přeplňování dvojicí výfukových turbodmychadel; DOHC 4V; přímé vstřikování; SCR, cDPF, EGR, EU6.2; 1996 cm3 (ø 84 x 90 mm), 16,5:1; 151 kW (205 k)/3750 min-1 a 500 N.m/1750–2750 min-1. Desetistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu; pohon zadních kol, lamelovou spojkou elektronicky přiřaditelný pohon předních kol (Shift-on-the-Fly), dvoustupňová redukční převodovka (3,1:1), elektricky aktivovaný závěr zadního diferenciálu.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Platforma Ford T6. Celokovová karoserie Double Cab, připevněná na samostatném žebřinovém rámu z uzavřených profilů, vpředu hydroformovaných; oddělená ložná plocha; přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, vzadu tuhá náprava příčně ustavená Wattovým přímovodem, pérování vinutými pružinami, vzadu půleliptická podélná listová pera; příčné zkrutné stabilizátory; teleskopické tlumiče; brzdová soustava s odvětrávanými kotouči vpředu/vzadu ø 302 x 32/332 x 34 mm, ABS/EBS/ASR, ESC/RSC/TCS/HDC/HSA/TSC/EBA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS, převod 17,6:1, stopový průměr otáčení 12,9 m; pneumatiky 267/70 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3270 mm, rozchod kol 1650/1650 mm, d/š/v 5370/1910/ /2010 mm, světlá výška 255 mm, úhly nájezdový/přechodový/výjezdový 28/20/26°, brodivost 800 mm (do 7 km/h); rozměry ložné plochy d/š/v 1544/1224 (min.)/529 mm; hmotnost pohotovostní/celková 2290/3380 kg; přívěs brzděný 3500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h 10,5 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 10,3 l/100 km; emise CO2 270 g/km.
Cena od 1 027 290 (zkoušené provedení od 1 314 060) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)