Představujeme
Výročí – Oslava českého průmyslu
Otto Langmaier 15.03.2019 10:23
Technický týdeník oslavil 100 let Československé republiky tím, co nejlépe umí. Připravil exkluzivní publikaci „Příběhy století 1918 – 2018“ s podtitulem Sto let českého průmyslu v samostatném státě.
Kniha čtvercového formátu nás na více než sto šedesáti stránkách provádí stoletím historie českého průmyslu. Od jeho kořenů, které logicky spadají do doby existence Rakousko-Uherska až do dnešních dnů.
Struktura časem a dílem
První část knihy se zaobírá společensko-politickými podmínkami vzniku, vývoje a růstu československého, resp. českého průmyslu. Pozorný čtenář je seznámen se všemi jeho úspěchy za První republiky, problematickou úlohou protektorátu Böhmen und Mähren. Autoři jednotlivých kapitol nevynechali ani složité období Druhé republiky, odsun Němců a šedivou dobu normalizace,
aby nás zavedli až k ekonomicko-společenskému převratu v roce 1989 a zasvětili do některých tajů budování průmyslu v divoké době před přelomem tisíciletí.
Druhá část knihy shrnuje význam důležitých postav československého průmyslu, které se zasadily o jeho celosvětovou proslulost. Čtenář může „brouzdat“ časem, kdy se formovaly charaktery takových osobností, jako byl Emil Škoda, František Křižík, Emil Kolben, Josef Porkert, Tomáš Baťa, Vladimír List, rodina Sigmundů či otec a syn Josefové Sodomkové. Speciální roli v tomto období ale také sehrál například rozený Rakušan Hans Ledwinka, který však udal tón celosvětového významu naší nejstarší československé, potažmo české automobilce Tatra.
Třetí, obsahově nejmenší část knihy zahrnuje prezentace některých z nejdůležitějších průmyslových oborů a společností, které přináší i po sto letech, v roce 2018, slávu a čest nejen českému, ale minimálně celoevropskému průmyslu.
Povedený výsledek
Editorce, paní Ing. Andree Cejnarové, Ph. D. se podařil vpravdě zajímavý kousek. Nejen, že udala publicistický a obsahový tón knihy, ale dokázala zainteresovat zajímavé autory, mezi nimiž nesporně vynikají Jan Baltus, Milan Bauman, Petr Borovan, Petr Jechort, Miloslav Kaderka, Jan Tůma či Milan Olšanský. Kniha „Příběhy století 1918 – 2018“ rozhodně stojí za to, aby si ji každý zájemce o historii českého či československého průmyslu zařadil do své knihovničky.
Převzato z časopisu