Představujeme
Logistika – Jak převážet teplotně náchylné zásilky
-red- 21.07.2014 08:10
Pokud firmy potřebují odeslat produkty v určitém teplotním režimu do blízkých, ale i vzdálenějších destinací, neobejdou se bez termoboxů s chladicím médiem nebo chladících systémů.
Podobné je to i se zasíláním léčiv, vzorků potravin či biologického materiálu a podobně. Transport zboží s kontrolovanou teplotou je logisticky náročná oblast. Přepravě takových zásilek se proto věnují jen některé logistické společnosti, které mají k dispozici potřebný vozový park a vybavení. Ne vždy je však nutné objednávat chladící či mrazící vůz, protože pro přepravu menších zásilek jsou dostačující, a také z hlediska nákladů mnohem výhodnější, termoboxy naplněné suchým ledem a nebo speciální obalové systémy. Jedná se o obaly pro přepravu vzorků či zboží buď v chlazeném stavu v teplotním rozmezí 2–8 °C nebo při pokojové teplotě, tedy při teplotách 15–25 °C. Pro regulaci se u těchto systémů používají speciální gelové komponenty. Jejich provedení je rozdělené podle kolísání venkovní teploty. Celková tloušťka stěn se pohybuje od čtyř do sedmi centimetrů. Obaly tvoří sedmivrstvý karton a vnitřní prostory pak speciální pěna, která má potřebné hygienické atesty a odpovídá potřebám přepravy potravin i zdravotního materiálu, či biologických vzorků. Tvrzená pěna spolu s lepenkou má bezvadné izolační vlastnosti a dostatečnou mechanickou odolnost. Nejpropracovanější systém přepravy zásilek v různých teplotních režimech nabízí společnost GO! Express & Logistics. Pro udržení teploty od –78 ° do –4 °C využívají polystyrenové EPS boxy. Aktuálně si zákazníci vybírají z deseti velikostí o různém objemu až do 169 litrů. Taková velikost umožňuje zasílání například vzorků potravin v originálním balení. Další nespornou výhodou je, že bez nutnosti výměny suchého ledu vydrží zásilka až deset dní, což se využije především při zasílání do vzdálených destinací. Prostorné termoboxy jsou zárukou, že odpadne časový stres a možné znehodnocení zásilky.
Blíže nám tento proces přiblížila ředitelka operativy firmy GO! Express & Logistics, Vlaďka Janoušková. „Správné zabalení zásilky obsahující suchý led je prioritní, protože nejvíce potíží vzniká právě při balení. Musí se dodržet přesné postupy, jako je například zohlednění rozměrů obalu a způsob přelepování zásilek neprodyšnými lepenkami, tak aby vnější obal nebránil úniku plynu uvolňujícího se z tohoto chladicího media. Důležité je také nepodcenit množství suchého ledu.“ Všeobecně se doporučuje 5 kg suchého ledu na jeden den tak, aby byla 100% zajištěná ochrana zásilek, respektive obsahu. Počítat se musí i s eventuálními kontrolami na hranicích. „Tento fakt se týká především zásilek, které jdou mimo EU a je třeba do tranzitní doby započítat také čas, po který se zásilka nachází v celním řízení. Dále doporučujeme zásilky odesílat do vzdálených destinací na začátku týdne, aby do doby přepravy nezasáhl víkend.“
A jaké informace jsou pro návrh optimálního způsobu přepravy zásadní?
„Co je konkrétně obsahem zásilky, kam zásilka putuje, abychom prověřili veškeré možnosti přepravy, zda klient bude mít zásilku již zabalenou a pokud ano, tak zda je zabalena přesně podle našich požadavků a předpisů, případně nabídnout klientovi zabalení zásilky, „doplňuje Vlaďka Janoušková.
Převzato z časopisu